Під час вагітності нерідко виникає потреба в застосуванні антибактеріальних, антимікобактеріальних, протигрибкових, противірусних препаратів для лікування урогенітальної патології чи екстрагенітальних захворювань. Ми з’ясували, які інфекції та хвороби загрожують вагітним і чого варто боятися в першу чергу.

Які інфекції загрожують вагітним?

Відомо близько 50 внутрішньоутробних інфекцій, тобто таких, які передаються від матері ембріону, плоду під час вагітності або дитини під час народження, і які можуть бути викликані бактеріями, вірусами, рідше – паразитами. Частота внутрішньоутробного інфікування становить близько 10% від усіх вагітностей. Вроджена інфекційна патологія у 18-20% випадків є причиною перинатальної смертності.

Найбільш небезпечними для ще не народженої дитини є так звані TORCH-інфекції, що викликають розвиток серйозних аномалій під час вагітності. У 1971 році ВООЗ виділила ці інфекції в цілий комплекс, названий від перших літер головних патологій, включених до цієї групи:

– токсоплазмоз (T – Toxoplasmosis);

– інші інфекції (O – Оther infections; парвовірус, ентеровірус, вірус вітряної віспи, віруси гепатиту В і С, вірус імунодефіциту людини; збудники сифілісу, хламідіозу, лістеріозу, кандидозу, гонокок і т. д.);

– краснуха (R – Rubella);

– цитомегаловірусна інфекція (C – Сytomegalovirus, IC);

– герпес (H – Herpes simplex virus, вірус простого герпесу 1 і 2-го типів).

Інша версія назви – TORCHES (Toxoplasmosis, Rubella, Cytomegalovirus, HErpes simplex, Syphilis).

Хоча кожна з перелічених інфекцій має свій прогноз, їх небезпека істотно збільшується при інфікуванні на стартових етапах вагітності, що доводить до загибелі дитини або до виникнення у нього важких пороків розвитку. Якщо інфікування сталося на пізніх етапах вагітності, у дитини можуть сформуватися аномалії слуху, зору, відставання в розвитку і т. д. Наприклад, якщо жінка захворіла краснухою в період 0-12 тижнів вагітності, то у 20% випадків спостерігається загибель плода, викидень, у 80% – тяжкі вроджені аномалії; якщо інфікування відбулося у період 12-16 тижнів вагітності, у дитини може розвинутися глухота, відставання в інтелектуальному розвитку в період 16-40 тижнів вагітності – виникає вроджена патологія судин, серця.

Які інфекції загрожують дітям?

Інфікування T під час вагітності може супроводжуватися серйозної неврологічної патологією плоду. У важких випадках, коли інфікування T настає у 1-2-му триместрі, може статися загибель плоду; у дитини розвивається хоріоретиніт, кальцифікація мозку, мікро – або макроцефалія, в подальшому спостерігається відставання в розумовому розвитку.

IC вагітної є провідною причиною вродженої глухоти у дітей, причому при інфікуванні жінки під час вагітності цей вірус в 40% випадків передається плоду.

Герпес новонароджених в 90% випадків інфікування передається під час пологів і лише у 5% його трансмісія відбувається внутрішньоутробно. При цьому смертність немовлят може досягати 20%, а у 50% інфікованих дітей розвиваються серйозні неврологічні порушення.

Хламідійна інфекція під час вагітності нерідко стає причиною спонтанних абортів, мертвонароджуваності, передчасних пологів.

Інфікування уреаплазмою асоціюється з розвитком хоріоамніоніта і передчасними пологами.

Серйозною проблемою для жінки і її майбутньої дитини (запальні процеси органів малого тазу, суглобів, передчасний розрив оболонок, ураження очей у новонародженого) може також стати захворювання гонореєю, оскільки рівень чутливості цього збудника до наявних на сьогодні антибактеріальних препаратів дуже низький.

При сифілісі у вагітних передчасні пологи трапляються з частотою 50%, мертвонароджуваність – до 7,7%. Природжений сифіліс може проявлятися тяжкою анемією, тромбоцитопенією, гепатоспленомегалією, пошкодженням скелета, нейросифілісом.

Прогресивне підвищення резистентності мікроорганізмів до існуючих антиінфекційним препаратів, висока мобільність населення зумовлюють зростання проблеми протистояння не тільки TORCH-інфекцій, але будь-яким іншим інфекційних процесів. В значній мірі це стосується малярії, ризик захворіти якої, за оцінками ВООЗ, загрожує 1200000000 жителів Землі. В 2013 році в світі налічувалося 198 000 000 хворих на малярію, 584 тис. з яких померли.

Захворювання цією інфекцією під час вагітності може суттєво вплинути на її перебіг, стан плода і новонародженого. Зокрема, у жінок, хворих на малярію, ризик розвитку анемії підвищується до 33%, передчасних пологів – до 13%, мертвонароджуваності – до 8%.

Наведене вище короткий опис проблем, що виникають при інфікуванні вагітної жінки, переконує в тому, що їй необхідно не тільки ретельно обстежитися на наявність того чи іншого інфекційного процесу, але і повністю виліковуватися. Останнє будь-яке медикаментозне втручання в період вагітності і лактації суттєво ускладнюється необхідністю ретельно зважувати баланс користі для матері / ризик для плода або немовляти. При необхідності лікування вагітних жінок з інфекційними процесами важливо вибирати найбільш ефективний для матері і безпечний для майбутньої дитини препарат. Проблема раціонального вибору значно ускладнюється необхідністю своєчасної діагностики патології та повсюдним зростанням резистентності мікроорганізмів до існуючих антиінфекційним агентам. Тому істотно підвищується роль профілактики, що в першу чергу стосується захворювань, які передаються статевим шляхом.

При вирішенні питання медикаментозної терапії у вагітних жінок або під час лактації ретельно знайомляться з інструкцією по застосуванню медпрепарату і ретельно зважують користь його використання для матері і потенційний ризик для плоду або немовляти.

Перед призначенням (відпуском) ліків, які небезпечні для плода або немовляти, у жінок репродуктивного віку лікар (фармацевт) з’ясовує питання про наявність (відсутність) вагітності або факту грудного вигодовування дитини.