Людям властиві різні емоції. Коли в житті відбуваються приємні події, ми радіємо та посміхаємося. Однак часто буває й так, що проблеми з зубами та яснами не дають можливості на повну проявити свої позитивні почуття. Погодьтеся, якщо у вас нерівний зубний ряд, колір емалі далекий від білосніжного або ж взагалі відсутні окремі зуби, навряд чи буде до сміху. Але це ще не всі причини, які можуть тримати людину в напрузі при спілкуванні з оточенням. Бувають випадки, коли контур ясен відходить від одного чи декількох зубів, оголюючи їх шийки і корені. Щоб виправити цю паталогію, стоматологи пропонують провести корекцію м’якої тканини хірургічним шляхом. Така процедура називається пластика ясен або гінгівопластика.

Причини рецесії ясен

Напевно, немає сенсу когось переконувати у тому, що зубоясенний контур повинен бути анатомічно рівним і однаковим. Якщо у людини сідають ясна, можна говорити про розвиток паталогії. На патологічні зміни рівня поверхні ясен щодо зуба впливає багато різних факторів, серед яких:

 • тонкі ясна внаслідок генетичної схильності;
 • травматичне пошкодження слизової оболонки під час чищення зубного ряду;
 • аномалії положення зубів та деформацій прикусу;
 • хронічне запалення пародонту;
 • хвороби серця і судин;
 • сукупність вікових хронічних захворювань;
 • шкідливі звички — куріння, постійне гризіння твердих предметів та вживання надто твердих продуктів, надмірне лускання насіння соняшника;
 • тощо.

Саме через рецесію м’якої тканини і оголення шийки та коренів зубів найчастіше проводиться пластика ясен.

Методи лікування опущення ясен

Існує декілька методів лікування цього захворювання. Серед них:

 1. Медикаментозний — застосовується для усунення паталогій пародонту і соматичних розладів.
 2. Ортодонтичний — практикується тоді, коли причиною рецесії стали дефекти прикусу чи неправильно підібраний імплантат.
 3. Фізіотерапевтичні процедури  (ультразвук, ультрафіолет, кисневі процедури, електрофорез) — використовуються в комплексі з іншими методами зцілення.
 4. Хірургічний — використовується у занедбаних випадках при значному зміщенні ясен.

Зауважимо, що оперативне втручання є найбільш результативним методом.

Як відбувається пластика ясен

Хірургічна процедура в основному проходить під місцевою анестезією. Якщо у пацієнта просіли  ясна, стоматолог-пародонтолог розсікає навислі ділянки, піднімає їх до анатомічно нормального рівня, після чого накладає шви. У випадку, коли м’якої тканини над зубом не вистачає для її фіксації, проводиться пересадка матеріалу, забір якого робиться з піднебіння. При надлишку слизової оболонки лікар здійснює підрізання ясен, тобто видаляє зайву ділянку.

Оперативна маніпуляція підняття ясен триває одну-дві години в залежності від складності паталогії та індивідуальних особливостей стану ротової порожнини конкретного пацієнта. Через тиждень шви знімаються і здійснюється контрольний огляд результату операції. Як правило, за цей період зникають усі неприємні відчуття, хоча бувають і прикрощі у вигляді набряків, кровоточивості, рухливості зубів тощо.

Профілактичні заходи щодо запобігання рецесії

Як би банально не звучало, але основним методом попередження цієї паталогії є щоденна правильна гігієна усієї ротової порожнини. Крім того, потрібно не нехтувати наступними рекомендаціями:

 • відмовитися від шкідливих звичок;
 • раціонально харчуватися;
 • зміцнювати імунітет;
 • чистити зуби ретельно, однак щадно;
 • лікувати соматичні розлади організму;
 • регулярно відвідувати стоматолога з метою своєчасної діагностики опущення м’якої тканини та  наслідків, які воно викликає.

Найменші відхилення від нормального стану зубного ряду та ділянки над ним мають стати сигналом для негайного візиту в стоматологію. У випадку, якщо лікар діагностує рецесію, яку можна виправити виключно за рахунок підняття або зменшення ясен, не слід відмовлятися від пластики, оскільки альтернатив їй практично не існує. Корекція ясен не тільки покращить ваш настрій і самооцінку, а ще стане перешкодою для розвитку інших стоматологічних захворювань аж до втрати зубів.

*На правах реклами