Плацента – дивовижний орган, що підтримує життя та забезпечує гармонійний, безпечний розвиток плода під час вагітності. Раніше після виконання цієї фундаментальної ролі плаценту утилізували, та й зараз лише деякі породіллі просять зібрати й зберегти плаценту з метою подальшого використання, переважно – для виробництва екстракту, який можна буде застосувати пізніше в лікувальних або косметичних цілях. Йдеться, звичайно, не про побутове збереження та використання плаценти, а про високоточні методи отримання екстракту і стовбурових клітин з цього біологічного матеріалу.

Препарати плацент: головні особливості

Кожна майбутня мама під час пологів (незалежно від того, чи вони природні, чи шляхом кесаревого розтину) має можливість зібрати для подальшої обробки і заморожування пуповинну кров, пупковий канатик і плаценту. Цю процедуру проводить акушерка або лікар акушер-гінеколог, процес триває лише кілька хвилин і не становить жодної загрози здоров’ю матері або дитини. Єдине, про що слід подбати – заздалегідь укласти договір з кріобанком (тобто банком стовбурових клітин чи банком пуповинної крові). Багато майбутніх мам вважають, що зберегти можна тільки пуповинну кров, не знаючи, що з плацентарних тканин отримують в кілька разів більше цінних стовбурових клітин. Це пов’язано не тільки з дефіцитом інформації, але і з тим, що не всі банки стовбурових клітин мають досвід обробки і зберігання клітин плаценти, а справді високоякісний екстракт, який можна застосовувати для внутрішньовенно, виробляють і зберігають тільки в Кріобанку Інституту клітинної терапії. Саме в цьому банку завдяки процедурі кріоконсервації за унікальною методикою екстракт і клітини можуть зберігатися практично необмежений час: до 96% клітин після розморожування залишаються життєздатними.

Важлива особливість препаратів плаценти – так звана іммунотолерантність. Це означає, що вводити при лікуванні можна не тільки власні клітини, а й донорський матеріал без імунного конфлікту. Величезною проблемою трансплантації є відторгнення, яке відбувається в 60-80% трансплантацій стовбурових клітин кісткового мозку, де донор і реципієнт не є родичами. Натомість ризики при введенні клітин плаценти мінімальні.

Препарати плаценти: можливості та застосування

З давніх-давен плаценті приписували цілющі та містичні властивості. Її висушували і подрібнювали в порошок, який використовували як ліки від клімактеричних розладів у жінок. Нині таке застосування можна віднести, скоріше, до міфічного. Водночас у сучасній медицині та косметології активно використовуються препарати на основі плаценти, ефективність яких науково доведена. З цього біологічного матеріалу можливо отримати два види препаратів: препарат стовбурових клітин та екстракт плаценти.

Мезенхімальні стовбурові клітини (МСК). Тканини плаценти містять величезну кількість стовбурових клітин, що мають унікальні функції. Стовбурові клітини плаценти дають початок нервовим клітинам, а також клітинам жирової, кісткової і хрящової тканин, вони використовуються в регенеративній медицині, допомагаючи в загоєнні ран, зменшують запальні процеси. Також мезенхімальні стовбурові клітини застосовуються в лікуванні хвороб серця, печінки і нирок, аутоімунних захворювань, постінсультних станів, цукрового діабету 1 і 2 типів, розсіяного склерозу тощо.

Екстракт плаценти. Найвища концентрація вітамінів, мікроелементів та інших поживних речовин в екстракті чинить вражаючий омолоджуючий ефект і уповільнює процеси старіння шкіри. Тому косметичні засоби на основі плаценти здатні розгладити навіть глибокі зморшки, надають шкірі пружність, усувають акне, пігментні плями, мають протизапальну й антисептичну дію. Залежно від способу виробництва та зберігання, екстракт плаценти може використовуватися тільки зовнішньо, причому не лише в косметології, а й в терапії ран і ушкоджень шкіри, а також внутрішньовенно. Передбачити, який саме препарат може знадобитися в майбутньому, складно, тому краще довірити обробку і зберігання плаценти кріобанку, який гарантує високу якість та ефективність препаратів плаценти.

Кожна майбутня мама може сама вирішити, зберігати плаценту чи ні. Однак з огляду на унікальні можливості препаратів, які з неї можна виготовити, а також широкий спектр їхнього застосування, варто серйозно зважати на таку можливість. Збережені методом кріоконсервації екстракт, клітини і тканини плаценти в майбутньому можуть стати ліками не тільки для дитини, а й для її рідних завдяки високій іммунотолерантності.

*На правах реклами