Здорова стопа складається з склепінь, які зменшують тряску при ходьбі, тобто діють як амортизатори. При плоскостопості склепіння стопи ущільнюються, і стопа майже всією підошвою стикається з опорною поверхнею. Плоскостопість — далеко не невинне захворювання. Воно погіршує якість життя і провокує розвиток інших хвороб опорно-рухової системи. Тому лікувати плоскостопість потрібно обов’язково, і чим раніше, тим краще. Розвиток захворювання можна запобігти, якщо з раннього дитячого віку застосовувати заходи профілактики.

Види плоскостопості

У стопи людини два зводи — поздовжній і поперечний. Уплощуватися може і той, і інший. Частіше зустрічається поперечна плоскостопість. Вона проявляється укороченням стопи і відхиленням першого пальця назовні. Якщо просідає подовжній звід, стопа збільшується в розмірі і практично повністю стикається з опорною поверхнею. Чим більша вага людини, тим більше виражені ці негативні зміни. Поздовжня плоскостопість частіше зустрічається серед молоді у віці від 16 до 25 років, поперечний — серед представників вікової групи 35-50 років. Можлива комбінована деформація, коли стопа стає плоскою і в поздовжньому зводі, і в поперечному. Така плоскостопість називається поперечно-поздовжньою.

Плоскостопість може бути природженою або набутою. Вроджена плоскостопість зазвичай є наслідком сполучнотканинної недостатності. Це системне захворювання, що проявляється зниженням міцності сполучної тканини всіх систем організму. Вроджена плоскостопість діагностують після 6 років. У маленьких дітей кістково-хрящовий апарат стопи ще не повністю сформований, і на підошві стопи є жирова подушка, яка ускладнює постановку діагнозу. Склепіння стопи можуть уплощуватися з віком через ослаблення мускулатури і суглобових зв’язок. Така плоскостопість називається статичною. Цей вид плоскостопості зустрічається найчастіше і становить приблизно 80% від усіх діагностованих випадків. Крім того, плоскостопість може бути наслідком перелому кісток стопи або паралічу м’язів стопи і гомілки.

Самодіагностика плоскостопості

Виявити плоскостопість у домашніх умовах можна простим способом. Для цього потрібно намастити підошву стопи кремом і встати ногою на чистий аркуш паперу. Вивчивши отриманий відбиток, можна встановити, здорова стопа чи ні. Якщо посередині стопи, по лінії її внутрішнього краю, є виїмка, що займає більше половини середньоъ частини підошви, значить, стопа в порядку. Про плоскостопості можна говорити, якщо виїмка вузька або її немає зовсім.

Стадії захворювання

Для кожної стадії плоскостопості характерні певні симптоми. Знання цих симптомів допомагають вчасно виявити хворобу.

  • перша стадія — симптоматика слабка: ноги швидко втомлюються, стопи болять при натисканні, до вечора можуть з’являтися набряки і важкість у ногах;
  • друга стадія — хвороба прогресує: стопа стає плоскою і може збільшуватися в розмірі, змінюється хода, больові відчуття стають хронічними, біль поширюється до коліна;
  • третя стадія — важка: сильні болі в ногах, починає боліти поперек.
Важливість профілактики

Якщо склепіння стопи просідають, вона вже не може повноцінно виконувати свої функції. Опорну й ресорну функції доводиться брати на себе структурам, які для цього не призначені. До виконання невластивих їм завдань підключаються суглоби ніг (колінний, кульшовий, гомілковостопний) і хребет. Це призводить до передчасного зносу і руйнування цих структур. Отже, займатися профілактикою і лікуванням плоскостопості необхідно ще й для того, щоб запобігти розвитку інших захворювань опорно-рухової системи.

На здоров’я стопи впливають багато факторів: спадковість, рівень фізичного навантаження, маса тіла, вік, взуття, вагітність, деякі захворювання (діабет, ожиріння, поліомієліт та інші). Розвитку плоскостопості може сприяти і недолік, і надлишок фізичного навантаження. Найкраще зміцнювати стопу спеціалізованими вправами лікувальної фізкультури. Гімнастика ЛФК допомагає зберегти еластичність зв’язок і міцність м’язів, не навантажуючи ноги. Вправи ЛФК можуть застосовуватися і для профілактики, і для корекції плоскостопості.

Профілактика плоскостопості у дітей

Займатися профілактикою плоскостопості потрібно з самого раннього віку. Профілактика плоскостопості у дітей полягає у виконанні спеціальних вправ для стоп, в ходінні босоніж по нерівних поверхнях, у носінні взуття з ортопедичною устілкою і щільним задником. Діти із задоволенням бігають босоніж по траві, піску, гальці, що дуже корисно для здоров’я стоп. Для дому можна придбати ортопедичний килимок з опуклими елементами. Можна лазити босоніж по шведській стінці — це теж допомагає уникнути плоскостопості.

Якщо дитині після досягнення шестирічного віку все-таки був поставлений діагноз «плоскостопість», не варто сильно переживати — ситуація поправна. Діти можуть повністю вилікуватися від плоскостопості, якщо вчасно вжити відповідних заходів. Дитяча плоскостопість лікується масажем, спеціальною гімнастикою, носінням ортопедичного взуття.

Вправи ЛФК

За допомогою вправ ЛФК можна вилікувати захворювання у дітей, відкоригувати плоскостопість у старшому віці, зменшити симптоматику та запобігти розвитку ускладнень. Найчастіше використовуються наступні вправи (виконуються босоніж):

  • Встаньте рівно. Перекочуйтеся з п’яток на носки і назад. Походіть на носках, потім на зовнішній стороні стоп.
  • Ляжте на спину. Потягніть на себе правий носок, потім лівий. Потягніть обидва носка одночасно. Повторіть кілька разів. Проведіть правою стопою з лівої гомілки. Повторіть рух лівою стопою.
  • Сядьте на підлогу, зігніть коліна і поставте стопи паралельно один одному. Відривайте від підлоги носки і п’яти — двома ногами одночасно або по черзі. Закиньте ногу на ногу, робіть обертальні рухи стопою.
  • Сядьте на стілець. Захоплюйте пальцями ніг дрібні предмети, перекладати їх з місця на місце. Покатайте ногою палицю.

Ці ж вправи ЛФК можна застосовувати для профілактики. При цьому потрібно не забувати, що профілактика буде ефективною тільки в тому випадку, якщо займатися гімнастикою систематично.

Джерело: medaboutme