Нерви в носовій порожнині подають сигнали в мозок, щоб попередити про той чи інший запах. З віком нюх погіршується. Однак якщо людина втрачає здатність відрізнити один запах від іншого, наприклад, запах ванілі від запаху кориці, це може бути ранньою ознакою деменції.

При цьому такий симптом часто з’являється за роки до помітного зниження когнітивних функцій, йдеться у науковій статті, опублікованій у Current Allergy and Asthma Reports.

Втратити нюх можна тимчасово, наприклад, через застуду, грип або коронавірус, але зазвичай він повертається. При цьому, згідно з дослідженням Frontiers in Neuroscience, погана здатність відрізняти один запах від іншого пов’язана зі значним збільшенням ризику розвитку деменції в пізньому віці.

“Ми недостатньо знаємо, що зміни запаху можуть означати для загального ризику людини”, – сказав професор психіатрії та неврології Медичного центру Колумбійського університету Девангер П. Девананд.

Він зазначив, що близько 4% населення з дитинства не можуть визначити запахи, але це не має жодного стосунку до недоумства. При цьому фахівець підтвердив, що легкі порушення пам’яті найчастіше супроводжують зміни у розпізнаванні запахів, пише Discover.

Лікарі та вчені рекомендують проходити діагностику когнітивних функцій мозку у разі виявлення проблем, пов’язаних з нюхом, у літньому віці. Саме це може призвести до ранньої діагностики деменції та початку відповідного лікування, яке уповільнює прогресування захворювання.