Миш’як – улюблена отрута вбивць в детективних історій, міститься і в таких звичних продуктах, як рис. Наскільки це небезпечно? І є ризик отруїтися?

Що таке миш’як?

Миш’як – це хімічний елемент таблиці Менделєєва. Такий же як натрій, калій, вуглець, кисень або золото. У ґрунті, воді, рослинах, тварин і навіть у повітрі (з вулканічних газів) присутній миш’як. У періодичній таблиці він знаходиться на позиції № 33 і скорочений до As.

Цей елемент важливий для тварин. Якщо в кормі щурів, кіз або курчат немає миш’яку, вони погано ростуть і живуть недовго. Ймовірно, люди теж потребують миш’як. Можливо, ви навіть знайдете миш’як на звороті упаковки вітамінів, але в дуже маленьких кількостях. Вважається, що нам потрібно 12 мкг/день або, можливо, трохи більше. Однак, за оцінками експертів, ми отримуємо близько 30 мкг/день миш’яку з їжі і води, а верхня безпечна межа становить 140-250 мкг/день.

Безпечний рівень миш’яку в раціоні

рис

При дуже низькому рівні миш’як в їжі безпечний, так як наш організм може виводити його. Він фільтрується нирками і виходить разом із сечею або накопичується у волоссі і нігтях. При надмірному споживанні миш’яку протягом тривалого періоду часу, що в основному відбувається, коли у воді багато миш’яку, збільшується ризик виникнення деяких видів раку. З іншого боку, споживання близько 1/8 чайної ложки неорганічного миш’яку вб’є вас, як описується в книгах.

Миш’як часто з’єднується разом з іншими елементами. Якщо з’єднання включає вуглець, це називають органічним миш’яком. Було виявлено, що органічний миш’як є цілком безпечним. Він легко фільтрується нашими нирками і виходить разом з сечею, не завдаючи шкоди навіть у більш високих дозах. Миш’як в рибі, молюсках та інших продуктах тваринного походження є органічним миш’яком, тому не становить загрози здоров’ю.

Миш’як у дитячому харчуванні

миш'як у дитячому харчуванні

Занепокоєння про вміст миш’яку в їжі, в основному, пов’язано з немовлятами, організм яких ще не може виводити елемент. Крім того, рисова каша часто стає першою твердою їжею дітей, а це означає, що з ранніх років миш’як щодня надходить в організм дитини. Високі рівні миш’яку пов’язані з раковими захворюваннями шкіри, печінки, сечового міхура і легенів. Більш нові дослідження пов’язують довгострокові низькорівневі надходження миш’яку з когнітивними і поведінковими проблемами у дітей – хоча більшість дітей, які в даний час їдять рисові злаки і рисові продукти, не проявляють побічних ефектів.

Управління з контролю за продуктами і ліками (FDA) запропонувало обмеження на кількість неорганічного миш’яку, дозволеного для дитячого харчування, але агентство ще не розробило правила. Агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) обмежує неорганічний миш’як громадської питній воді, а федеральний уряд також встановлює максимально допустимі рівні для яєць і деяких продуктів з курки, індички і свинини.

Альянс Healthy Babies Bright Futures доручив Brooks Applied Labs протестувати понад 100 зразків дитячих злаків, у тому числі 45 унікальних продуктів дев’яти різних компаній. У доповіді було виявлено, що в цілому, вівсяне борошно, ячмінь, гречка, кіноа і пшениця містять значно меншу кількість неорганічного миш’яку, ніж рис.

У новій доповіді наголошується, що виробники злаків домоглися прогресу в скороченні рівня неорганічного миш’яку в дитячому харчуванні в останні роки. Згідно з доповіддю, середній рівень миш’яку в зернових культурах рису останнім часом становив 85 частин на мільярд, порівняно з середнім рівнем в 103 частини на мільярд, виявленим FDA під час тестування дитячих злаків у 2013 і 2014 роках.

Деякі виробники заявили, що вони зробили кроки щодо пошуку джерел рису з низьким вмістом миш’яку, в той час як інші компанії заявили, що вони припинили поставки, які не відповідали запропонованим FDA стандартам безпеки.

Одне з досліджень показало, що на частку рису припадає 55 відсотків загальної кількості миш’яку, що надходить в організм дитини, тому деякі експерти рекомендують повністю відмовитися від цього продукту. Маргарет Карагас, епідеміолог Медичної школи Гейзеля в Дартмуті, вже багато років займається вивченням миш’яку і стверджує, що не існує безпечного рівня цього елемента.

Це не істотна поживна речовина, така як цинк або селен, який вам потрібен, але може бути токсичним, якщо ви використаєте його занадто багато. Немає ніякої користі від впливу миш’яку.

Як знизити кількість миш’яку в рисі?

миш'як

Люди стурбовані вмістом миш’яку в рисі, тому що рис росте в затоплених полях. Вода вилуговує миш’як з-під землі, а рис легко поглинає і зберігає його в своєму ядрі. Рівні миш’яку в рисі стають високими, якщо елемент удосталь присутній в грунті або використовувалися пестициди, навіть якщо розпорошення сталося кілька десятиліть тому. Коли рис полірується, миш’як видаляється разом з висівками. Ось чому у білому рисі міститься менше миш’яку, ніж у коричневому. Промивання рису перед приготуванням не знижує вміст миш’яку, але якщо його готувати, як макарони у великій кількості води, а потім злити воду, вміст миш’яку може скоротиться наполовину.

Рекомендації громадської охорони здоров’я

Нові рекомендації по годуванню дітей полягають у використанні різноманітних злаків при введенні твердої їжі для зниження вмісту миш’яку в раціоні. Виробники дитячого харчування також зараз тестують і скорочують вміст цього елемента в своїх продуктах.

Дорослим також рекомендується їсти різноманітні зернові, і готувати рис у великій кількості води. Один стакан коричневого рису може містити до 12 мкг миш’яку або половину щоденної норми споживання для середньої людини. Така кількість не становить серйозної небезпеки, але споживати її все ж небажано. Ризики з’являються тоді, коли в раціоні занадто багато продуктів з рису, наприклад, рисове молоко, борошно або коричневий рисовий сироп в якості підсолоджувача.

Дорослі, які їдять коричневий рис через високий вміст в ньому клітковини, варто звернути увагу на інші зернові з високим вмістом клітковини, такі як ячмінь і вівсянка.

Миш’як міститься не тільки в рисі. Фруктові соки, особливо грушеві, виноградні і яблучні, також відрізняються високим вмістом цього елемента. Це обумовлено грунтом, в якій ростуть дерева і виноградні лози, а також водою, використовуваної при переробці соку. Насправді, багато людей навіть не здогадуються, скільки миш’яку вони вживають, тому важливо, щоб їжа була різноманітною. Це обмежить вплив потенційних отрут, а також оптимізує поживні речовини в раціоні.

Джерело: Likar.info