Недолік сну підвищує ризик накопичення жиру, особливо хворих жирових відкладень у сфері живота. До такого висновку дійшли вчені клініки Мейо (США).

Результати їхнього дослідження були опубліковані в Журналі Американського коледжу кардіологів (JACC). Як відзначають фахівці, під час більш тривалих годин неспання, пов’язаних із нестачею сну, люди, як правило, їдять більше. При цьому їхня фізична активність не збільшується.

Група, що брала участь в експерименті, складалася із 12 здорових людей без ожиріння. Кожен із них провів два 21-денні сеанси в стаціонарних умовах. Учасників випадковим чином розподілили в контрольну групу з нормальним сном або групу обмеженого сну, вона спала по чотири години. Кожна група мала доступ до вільного вибору їжі протягом усього дослідження.

Вчені контролювали та вимірювали споживання та витрату енергії, вагу та склад тіла, розподіл жиру, включаючи вісцеральний жир. Це тип жиру, який накопичується у черевній порожнині та вважається особливо небезпечним. Він погано впливає на гормональну функцію та роботу внутрішніх органів, збільшує ризик низки захворювань.

“Наші результати показують, що укорочений сон навіть у молодих, здорових і відносно худих людей пов’язаний із збільшенням споживання калорій, невеликим збільшенням ваги та значним збільшенням накопичення вісцерального жиру”, – каже доктор медичних наук та головний автор дослідження Віренд Сомерс.

Фахівець пояснює: у нормі жир відкладається переважно під шкірою. Але недостатній сон, мабуть, перенаправляє їх у більш небезпечні вісцеральні відділи. При цьому, хоча під час відновлювального сну після закінчення періоду недосипання вага знижувалася, вісцеральний жир продовжував збільшуватися. У групи, яка недосипала, було відзначено збільшення загальної площі черевного жиру на 9% та абдомінально-вісцерального жиру – на 11% порівняно з контрольною групою, пише EurekAlert.

Вчені відзначають: необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, як ці результати можуть співвідноситися з результатами людей із групи підвищеного ризику. Наприклад, у тих, хто вже страждає на ожиріння.