Здорові судини життєво необхідні. Вони забезпечують органи поживними речовинами. Якщо артерії кальцифікуються, зростає ризик різних захворювань.

Оскільки кальцифікація спочатку не викликає дискомфорту і може прогресувати непомітно, важливо знати і уникати факторів ризику. Про це пише в своїй статті, опублікованій в журналі Focus, Мартін Галле, медичний директор Центру профілактичної та спортивної медицини Технічного університету Мюнхена.

Наші судини транспортують кров і, отже, кисень і поживні речовини по всьому організму. Вони повинні бути відкритими й еластичними, щоб кров доходила до всіх органів і кожної окремої клітини організму. Мартін Галле перерахував найбільших ворогів судин, а також назвав чотири способи зберегти їх здоровими і еластичними.

Негативні фактори:

1. Куріння руйнує судинні клітини

Нікотин в сигареті гарантує, що судини стискаються, а певні області тіла більше не забезпечуються кров’ю. Цей ефект триває недовго. Проте, куріння завдає шкоди судинах в довгостроковій перспективі, так як нікотин атакує внутрішній шар судин. Клітини цього підкладкового шару відмирають. Це створює дірки і шрами.

2. Цукор крові розчиняє судинні клітини

Високий рівень цукру в крові пошкоджує внутрішню стінку судин. Діабетики і передіабетики з постійно високим рівнем цукру в крові руйнують захисний шар своїх судин.

3. Холестерин руйнує судини

Не менш ризикованими є постійно високі рівні холестерину, так як холестерин відкладається нижче судинних клітин і утворює маленькі острівці, які руйнують артерії.

4. Високий кров’яний тиск викликає розрив кровоносних судин

Якщо судини вже пошкоджені, постійний високий кров’яний тиск дуже небезпечний. Перекачуючи кров при підвищеному тиску, судини можуть порватися.

Галле попереджає: у всіх, хто палить, страждає діабетом та високим кров’яним тиском, ризик розвитку судинних захворювань в дев’ять разів вище, ніж у тих, хто не курить, не має діабету і гіпертонії.

Позитивні фактори:

1. Спорт

Спорт зберігає наші судини еластичними, тому що підвищена частота пульсу під час занять спортом розтягує судини. Це ініціює певні хімічні процеси, які відновлюють зруйновані клітини в стінці судини.

Отже, спорт може не тільки профілактично підтримувати здоров’я клітин, але і лікувати їх.

Спорт знижує рівень цукру в крові і, отже, ризик розвитку діабету. Має сенс здійснювати дві прогулянки в день або інтенсивну спортивне тренування тривалістю від семи до десяти хвилин.

2. Нормальна вага

Спробуйте досягти або підтримувати нормальну вагу тіла. Той, хто має надмірну вагу, виділяє більше запальних речовин з жирової тканини, які потрапляють в кров, що пошкоджує внутрішній шар судин.

3. Ненасичені жирні кислоти

За словами Галле, зв’язок між збалансованою дієтою і здоровими судинами доведена кількома значними дослідженнями. Але важливо дотримуватися дієти з ненасиченими жирними кислотами. Насичені жирні кислоти є «жорсткими», ненасичені жирні кислоти є «гнучкими». Одні виліковують стінки судин, інші роблять їх еластичними. Тверді судини ламаються набагато швидше, ніж еластичні.

Важливо вживати продукти, які складаються з ненасичених жирних кислот (оливкова олія, рапсова олія, соняшникова олія), продукти, які є твердими, складаються з насичених жирних кислот (вершкове масло, сало).

Риба, бобові і цільні зерна також містять хороші ненасичені жирні кислоти.

4. Овочі

Поліфеноли надають фруктам і овочам їх колір. Вони роблять помідор червоним, баклажан пурпуровим і яблучно-зеленим. Вони забезпечують захисний механізм на наших камерах, говорить Халле. Тому він рекомендує використовувати кілька різних видів овочів при приготуванні їжі, щоб зробити блюдо максимально яскравим.

Джерело: МедікФорум