Закінчення життя людини є однією з найбільш таємничих загадок для сучасної науки.

Багато психологів вважають, що свідомість людини вмирає після її тіла. Технічно, смертю вважається зупинка серця, але безліч людей, що пережили клінічну смерть, розповідають про те, що відбувалося з ними «за гранню». Як показують дослідження, понад 40% тих, хто пережив клінічну смерть, мають якісь спогади про це.

Всім відомо про біле світло, яскраві спогади, красиві пейзажі, які бачать люди, чиє серце більше не б’ється. Але є й більш цікаві дані – деякі пацієнти запам’ятовують обривки фраз, вимовлених лікарями або їх близькими під час реанімації, хтось навіть описує предмети, обстановку і запам’ятовує інші деталі. В якості емоцій, які супроводжують зупинку серця, люди найчастіше називають досить протилежні почуття – панічний страх і умиротворення.

Мозок починає вмирати трохи пізніше зупинки серця, саме ця особливість і дає можливість повертати до життя деяких пацієнтів. На даний момент психологи не можуть з упевненістю говорити про те, чи не є передсмертні відчуття галюцинаціями, так як не існує об’єктивного способу вивчення висновки ґрунтуються виключно на словах тих, хто пережив клінічну смерть.

Також є дані, згідно яким в момент смерті людина не відчуває ніяких емоцій, так як були виявлені механізми свідомості, які повністю блокують їх. Але підтвердити або спростувати цю інформацію поки неможливо.