Інформація до роздумів: буває рак мозку, крові, лімфатичної системи, легенів, кісток і будь-якого органу або системи, які тільки можна собі уявити. Чому ж тоді ми ніколи не чули про рак серця? Може бути, наше серце, яке традиційно вважається центром любові, якимось чином не піддається цьому захворюванню?

Причина, по якій ніхто не говорить про рак серця, є, і вона цілком прозаїчна. «На жаль, пухлини в серці бувають, — пояснює доктор Жаклін Барріентос, професор Hofstra North Shore-LIJ School of Medicine, — але вони трапляються нечасто, тому про них і не чути.»

Дійсно, злоякісні пухлини серця — рабдоміосаркоми — трапляються вкрай рідко. Саркома — це пухлина, яка утворюється в м’яких тканинах тіла; рабдосаркома розвивається в м’язовій тканині серця. Ймовірність її виникнення становить менше 0,1 відсотка. Ці дані засновані на проведення 12 000 розтинів, в результаті яких лише в семи випадках була виявлена первинна серцева пухлина (первинні пухлини виявляють у тих місцях, в яких вони виникають, а не поширюються з інших частин тіла).

Іншими словами, якщо рак і проникає в серце, то найчастіше з інших ділянок тіла. Тобто як вторинна пухлина. Щоб зрозуміти, що це значить, згадаємо теорію.

Коротко про виникнення раку

В нашому тілі міститься величезна кількість клітин — за приблизними підрахунками, близько 37 трильйонів. Коли ми здорові, наші клітини ефективно взаємодіють на благо всього організму, не забуваючи при цьому зростати, ділитися (щоб заміщати себе) і благополучно вмирати. З цієї точки зору, рак — це просто порушення правильної роботи клітин.

Рак починається тоді, коли клітини починають неконтрольовано ділитись. Це відбувається внаслідок порушення роботи ДНК, в якій міститься генетичний матеріал кожної клітини. В нормальному стані клітини самі можуть виправляти порушення в ДНК або просто гинуть, але ракові клітини так не роблять. Замість цього вони діляться і збільшують кількість клітин з пошкодженою ДНК. Ще одною незвичайною властивістю ракових клітин є їх здатність проростати в інші тканини. Нормальні клітини цього не можуть.

Тому, коли лікарі кажуть, що рак в серце потрапляє з інших частин тіла, це означає, що почався він в іншому органі тіла, але тепер проник у серце. Доктор Мітчелл Гейнор, співробітник Weill Cornell Medical College в своєму коментарі для Medical Daily повідомив, що найчастіше вторинні пухлини потрапляють в серце з легень, стравоходу, а також печінки і шлунка. Навіть осередки клітин лейкемії можуть утворювати пухлини на серце. Що важливо, всі ці види пухлин зазвичай вражають праву частину серця, куди кров потрапляє в першу чергу.

Але як же лікарям вдається визначити, звідки з’явився рак, особливо, якщо нова пухлина виникла через багато років і зовсім в іншому місці? Справа в тому, що клітини нової пухлини ідентичні клітинам початкової. Тому, якщо у людини є рак підшлункової залози, який проник у мозок, то при розгляді в мікроскоп пухлина в мозку буде виглядати не як рак мозку, а як рак підшлункової залози.

Тоді, якщо вторинні пухлини можуть проникати в серце, чому первинна пухлина там так рідко виникає? На думку Гейнора, все пояснюється нашими генами.

Чому у нас не буває раку серця

Як відомо, половину генів ми отримуємо від матері і половину від батька. Але це не означає, що наша доля визначена і незмінна. Як би не так! Доктор Гейнор у своїй книзі The Gene Therapy Plan заявляє, що активність генів може змінюватися протягом усього життя, що може спровокувати появу раку. Насправді, на активність генів дуже впливає наше оточення. Канцерогени, що містяться в їжі та побутових предметах, — один з факторів, що впливають на поведінку генів.

«Велика кількість токсинів знаходиться в тканині молочної залози, тому що там багато жирових клітин, — пояснює Гейнор. — А токсини накопичуються в тих місцях, де найбільше жиру.»

Наше тіло забезпечене хорошим захистом від токсинів за допомогою ферментів воно очищається від забруднюючих речовин. І хоча організм здатний пригнічувати розвиток пухлини, небезпечні токсини, що містяться в жировій тканини, змінюють наші гени. А це призводить до появи раку, особливо в тих органах, де міститься жирова тканина.

І в цьому серце унікальне. «[Воно] не містить великої кількості жирової тканини,» — каже Гейнор. Більш того, серце покрито спеціальною оболонкою – перикардом, або навколосерцевою сумкою. Вона наповнена рідиною, яка додатково захищає серце. І навіть якщо ракова пухлина виникне в цій оболонці, то метастази не зможуть проникнути всередину серця.

Тому, хоча рак і може виникнути в будь-якому місці, де є клітини, серце залишиться практично невразливим завдяки своїй м’язовій конструкції та захисту перикарда. Яке розумне серце!

Джерело: HeadInsider

Читайте також:  Якщо ви «жадаєте» трьох видів їжі, у вас може бути недоумство