Вірус папіломи людини (HPV) відповідальний за більшість випадків захворювання раком шийки матки. Австралійські вчені з’ясували, як захистити від нього більше жінок – просто покращена вакцина.

Зв’язок між зараженням ВПЛ, тобто вірусом папіломи людини, і захворюванням на рак шийки матки вважається в світовій медицині само собою зрозуміле. Дослідники з Австралії вирішили придивитися уважніше до цього зв’язку, що привело їх до відкриття, яке може врятувати багатьох, особливо молодих жінок.

За десять років постійних досліджень група вчених під керівництвом доктора Юлії Брозертон і доктора Сепехри Табріці дослідили сотні зразків тканин, взятих від жінок хворих на цей тип раку. Виявилося, що майже 80 відсотків з них є носіями ВПЛ типу 16 і 18, які є одними з найбільш небезпечних і одночасно найбільш поширених. Однак ще 16 відсотків були інфіковані вірусом типу 31, 33, 45 або 52, а решта ще іншими.

Читайте також:  Цей трав'яний чай допоможе заснути за кілька хвилин

Супер-вакцина

По всьому світу, в тому числі в Австралії та Україні, в якості захисту від раку шийки матки застосовують двувалентну вакцину, яка захищає тільки від двох типів ВПЛ – 16 та 18 або квадривалентну, яка додатково захищає ще й від вірусів типу 6 і 11.

Введеня в широке застосування покращеної, дев’ятивалентної вакцини дозволило б тоді уникнути багатьох захворювань. Австралійські вчені підрахували, що в цілому могла б захистити від раку до 93% жінок – тих, які є носіями одного з чотирьох найбільш популярних типів і п’яти наступних.

Така вакцина існує, але важко доступна. Називається Gedrasil 9 і в Україні не фінансується – влада платить тільки за цитологію, яка не виявляє ВПЛ, тільки можливі клітини, в яких відбулися зміни в результаті інфекції. Тому доведеться шукати вакцину самостійно.

Читайте також:  Три продукти, які допоможуть краще спати ночами

Найпростіше зробити щеплення в приватному порядку – однак це коштує більше 5000 гривень. При цьому слід пам’ятати, що вона призначена тільки для людей у віці від 9 до 26 років. Не існує протипоказань у застосуванні для тих, хто був раніше вакцинований квадривалентною версією.