Ось кілька підказок, які вказують на те, що ваші ясна знаходяться в хорошій формі…

  • Вони рожевого кольору (відтінок може варіюватися в залежності від вашого тону шкіри)
  • Вони візуально і на дотик тверді
  • Вони щільно прилягають до ваших зубів
  • Не кровоточать, коли ви чистите зуби
  • При використанні зубної нитки ви не відчуваєте дискомфорт
  • Не відчуваєте болю, коли їсте або п’єте гаряче/холодне

Якщо хоча б на один з цих пунктів ви відповіли «ні», можливо, вам варто звернутися до фахівця. Згідно з останніми даними, отриманими з Центрів по контролю і профілактиці захворювань (CDC), майже половина дорослих 30 років і старше мають захворювання пародонту (ясна), які виникають, коли бактерії вражають ясна і кістки, які підтримують зуби.

Хвороба ясен – не жарт

Захворювання ясен можуть розвиватися довгий час, крім того, багато людей плутають симптоми захворювання з іншими станами, наприклад, з наслідками неправильного використання зубної нитки. Нижче представлені ознаки нездорових ясен, ігнорувати які не варто:

  • Ясна кровоточать, коли ви чистите їх щіткою або зубною ниткою
  • Ясна червоні і роздуті
  • Вони відступають від ваших зубів
  • Вони болять, коли ви чистите зуби, використовуєте зубну нитку чи вживаєте що небудь гаряче або холодне

Доброю новиною є те, що наявність гінгівіту, самого раннього етапу захворювання ясен, є одним з небагатьох випадків, коли ви можете все виправити. Коли гінгівіт прогресує в періодонтит, бактерії поширюються нижче лінії ясен і можуть навіть впливати на кісткову тканину, що в кінцевому підсумку може призвести до втрати зубів.

Пародонтит може бути легким, середнім або тяжким, в залежності від того, скільки кісткової тканини зруйновано. Навіть якщо ви вилікуєте захворювання, кісткову тканину вже не повернути.

Захворювання ясен і загальний стан здоров’я

Бруксизм, або скрегіт зубами вночі, під час сну, чинить сильний тиск на лінію ясен, зуби і щелепи, що в кінцевому підсумку може призвести до рецесії ясен. Це може стерти частину зуба, а також призвести до підвищеної чутливості.

Читайте також:  Хворе серце смертельніше за рак – як захистити себе залежно від віку

Бруксизм може бути пов’язаний не тільки з занепокоєнням і стресом, але і з апное уві сні. Апное відбувається, коли розслабляються м’язи горла, які можуть блокувати дихальні шляхи і заважати диханню, і, згідно з даними Національного фонду сну, майже кожен четвертий чоловік з обструктивним апное уві сні скрипить зубами.

Важливо не ігнорувати бруксизм. Допомогти може спеціальна капа, яка перешкоджає тертю. Але, якщо ви скріпіть зубами через апное уві сні, варто вирішити і цю проблему. Поговоріть зі своїм дантистом або пародонтологом, щоб підібрати відповідне лікування.

Також варто зазначити: якщо ваші ясна відступають від зубів, це може бути через використання занадто грубої або старої щітки. Інтенсивність тертя зубною щіткою також має значення. Американська стоматологічна асоціація (ADA) рекомендує замінювати зубні щітки кожні три-чотири місяці, а також використовувати зубні щітки з м’якими щетинками.

Виразки на яснах можуть бути ознакою герпесу

герпес у роті

Існує два штами вірусу, що викликають герпес: HSV-1 і HSV-2. У той час як багато людей думають, що тільки перший може викликати ураження рота, яке називають герпес, останній також може бути причиною.

Хворобливі виразки часто з’являються на кордоні з шкірою губ. Але вони також можуть перейти і у внутрішню частину рота, в тому числі і на ясна. Спочатку з’являється відчуття поколювання, печіння або свербежу, а потім і бульбашки. Спалах може тривати всього кілька днів, але може знадобитися від двох до чотирьох тижнів, щоб виразки повністю загоїлися.

Читайте також:  Лікар розповів про найважливіші добавки для чоловіків і жінок

Якщо ви зіткнулися з перерахованими вище симптомами, зверніться до лікаря, який зможе призначити вам противірусні ліки, щоб прискорити загоєння.

Бліді ясна можуть бути ознакою анемії

Здорові ясна можуть бути світло-або темно-рожеві (якщо у вас темна шкіра – фіолетовими або коричневими). Яскраво-рожеві або червоні ясна повинні бути причиною для занепокоєння, так як можуть свідчити про наявність захворювання.

Бліді ясна можуть бути ознакою анемії. За даними Національного інституту серця, легенів і крові, цей розлад крові з’являється, коли кількість червоних кров’яних тілець зменшується, або є недолік багатого залізом білка гемоглобіну. Гемоглобін надає колір крові, тому його недолік може привести до блідості.

Якщо у вас бліді ясна або інші симптоми анемії, такі як втома і запаморочення, зверніться до лікаря.

Сухі ясна можуть бути симптомом проблем з імунною системою

сухі ясна

Синдром Шегрена – аутоімунний розлад, який відбувається, коли імунна система помилково атакує організм. Цей стан впливає на слизові оболонки очей і рота, що може призвести до зниження рівня виділення сліз і слини. Сухість у роті може спровокувати появу або загострення інших захворювань.

Синдром Шегрена також часто зустрічається поряд з ревматичними захворюваннями, такими як ревматоїдний артрит або вовчак. Звичайно, якщо у вас запалені ясна, це ще не означає, що є і аутоімунне захворювання, але якщо ваші ясна викликають у вас занепокоєння, варто проконсультуватися з лікарем.

Захворювання ясен і діабет

При неконтрольованому діабеті бактерії в роті можуть поширюватися швидше. Це може зробити захворювання ясен більш серйозним, тому його лікування займе більше часу. І навпаки: наявність бактеріальної інфекції у роті може завдати шкоди організму і ускладнити контроль над діабетом, тому при наявності цих станів важливо вчасно звертатися до лікаря.

Читайте також:  Лікар назвала 5 медичних оглядів, які вам необхідно пройти до 40 років
Що пов’язує ясна і серце

Існує зв’язок між хворобою ясен і серцевими захворюваннями. Незважаючи на те, що нехтування здоров’ям порожнини рота не обов’язково викликає серцеві захворювання, було проведено достатню кількість досліджень, щоб припустити, що існує зв’язок між цими двома станами.

Наприклад, у дослідженні, опублікованому в серпні 2014 року в «Американському журналі профілактичної медицини», були вивчені страхові вимоги від 338 891 осіб, які мали ознаки хвороби пародонту, і були діагностовані принаймні з одним із п’яти станів, включаючи серцеві захворювання.

Є також деякі свідчення того, що захворювання ясен у матері може бути пов’язано з ризиком передчасних пологів (народження протягом 37 тижнів або раніше) і низькою вагою при народженні (2,5 кг або менше). Цікаво, що в цьому ж дослідженні було також виявлено, що коли вагітні жінки лікувалися від захворювань пародонту, їх загальні медичні витрати на лікування, пов’язані з вагітністю, знизилися на 74 відсотка. Але, знову ж таки, необхідно більше досліджень, перш ніж буде встановлений точний зв’язок або причинність.

Як зберегти зуби і ясна здоровими

Для цього необхідно чистити зуби два рази в день протягом двох хвилин зубною щіткою з м’якою щетиною, а також використовувати зубну нитку один раз в день.

І не відкладайте регулярні професійні чищення зубів, незалежно від того, наскільки ви їх ненавидите! Навіть при хорошому чищенні в домашніх умовах вам все одно доведеться періодично відвідувати стоматолога. Ці візити необхідні для підтримки здоров’я зубів в цілому, але вони також є ключовим кроком у запобіганні гінгівіту.

Джерело: Likar.info