Проблема настільки гостра, що за її вирішення взявся сам Ілон Маск. Але навіть це не гарантує успіху.

Що таке ШВЛ?

ШВЛ – це штучна вентиляція легенів. Апарати, які її забезпечують, лікарі іноді називають вентиляторами (від англійського ventilation). Їх основне завдання – допомагати пацієнтам, які з якихось причин не можуть дихати самостійно.

Апарат ШВЛ нагнітає повітря в легені і відводить з них вуглекислий газ. Таким чином він» дихає ” за пацієнта, поки організм того бореться із захворюванням або травмою.

Існує два варіанти ШВЛ:

  1. Неінвазивна вентиляція легенів. Це коли на пацієнта надягають спеціальну герметичну маску або шолом, через яку подають кисень під тиском.
  2. Інвазивна вентиляція легенів. Її застосовують, якщо неінвазивний варіант з якихось причин не може забезпечити людині потрібну кількість кисню в крові. В цьому випадку в трахею пацієнта через рот або ніс вставляють так звану інтубаційну трубку і подають повітря практично безпосередньо в легені. Також трубку можуть ввести через розріз в трахеї, тоді вона називається трахеостомічною.

Навіщо потрібна штучна вентиляція легенів?

У реанімації ШВЛ проводять всім, у кого трапилася зупинка дихання. Причини цього можуть бути різними: легенева кровотеча через травму, утоплення, пневмонія, набряк легенів або мозку, отруєння ліками або наркотичними препаратами, анафілактичний шок…

Якщо людина не дихає 5 хвилин і більше, життєво-важливі органи починають гинути. В першу чергу страждає мозок.

Коронавірус теж вражає легені. Приблизно в 5% випадків захворювання протікає дуже важко і призводить до дихальної недостатності. Якщо підключити такого пацієнта до ШВЛ, його організм не постраждає від нестачі кисню.

Чи може ШВЛ вилікувати від коронавірусу?

Ні. Основне завдання апарату-дати можливість хворому дихати, тобто зберігати йому життя, поки легкі (самостійно або за допомогою лікарських препаратів) не почнуть працювати знову.

Як тільки дихання відновлюється, пацієнта знімають з ШВЛ.

Чи дійсно не вистачає апаратів ШВЛ?

Так. Особливо гостро нестачу відчули регіони, які вже зіткнулися з потужними спалахами COVID‑19. Наприклад, Італійська Ломбардія або американський штат Нью‑Йорк.

В Італії через нестачу апаратів ШВЛ лікарям було рекомендовано приймати спірні з точки зору гуманізму рішення. Так, італійський коледж анестезії, аналгезії, реанімації та інтенсивної терапії (SIAARTI) випустив рекомендації, в яких запропонував медикам проводити медичне сортування (тріаж) пацієнтів в тому числі за віковою ознакою. Чим старше потерпілий, тим менше його шанси вижити, а значить, у відділення інтенсивної терапії повинен відправитися не він, а більш молодий і здорова людина. Таким чином, Італія була змушена визнати, що медичних ресурсів, включаючи апарати ШВЛ, на всіх не вистачить.

2 квітня губернатор Нью-Йорка повідомив, що, враховуючи різке зростання кількості хворих, запас апаратів ШВЛ закінчиться протягом шести днів.

З недоліком “вентиляторів” стикаються не тільки Італія і США, а й інші країни — Іспанія, Франція, Великобританія… і це цілком зрозуміло.

Апаратів ШВЛ у відділеннях інтенсивної терапії, як правило, вистачає, поки не спалахує пандемія – а це непередбачувано.

У той же час створювати запаси, щоб тримати їх під рукою на всякий пожежний, дуже дорого і складно.

Штучна вентиляція легенів – тонкий і багатогранний процес. Він не вичерпується тільки подачею кисню і відведенням вуглекислого газу. Потрібні джерела кисню. Бронхоскопи, що дозволяють оцінити стан легенів. Апарати для очищення трахеї і легенів. Монітори, щоб відстежувати стан пацієнта і відповідно до нього змінювати параметри штучної вентиляції.

Загалом “ліжко в інтенсивній терапії”, яке необхідне кожному двадцятому (за іншими, менш оптимістичними даними — кожному десятому) з числа хворих COVID‑19, — це не просто ліжко, а складний комплекс медичного обладнання, який треба вручну налаштовувати під кожного конкретного пацієнта.

Може, варто купити апарат ШВЛ і, якщо що, привезти його в лікарню?

Купити апарат, можливо, і вийде. Але в цілому ця затія – так собі. З цілого ряду причин.

По-перше, далеко не факт, що лікарня прийме ваш «вентилятор». Передача медичної техніки вимагає величезної кількості різних погоджень, і відмовити можуть на будь-якому етапі. До того ж лікарі несуть відповідальність-аж до кримінальної. І ризикувати, погоджуючись на використання “домашнього” апарату, стане далеко не кожен медик.

По-друге, як вже було сказано вище, апарат ШВЛ не працює поодинці. Будуть потрібні десятки інших приладів і витратних матеріалів (наприклад, джерело кисню). Крім того, для обслуговування апарату потрібні фахівці. Багато. Навряд чи в розпал пандемії ви зможете «купити» їх разом з пристроєм.

По-третє, це просто неетично. Куплений апарат буде припадати пилом вдома, в той час як в лікарні неподалік через нестачу «вентиляторів» гинуть люди. Чи готові ви на це піти?

І що з цим всім робити?

Сьогодні держави активно нарощують виробництво життєво важливих пристроїв. До цього процесу підключаються і приватні компанії.

Наприклад, керівництво Ford оголосило, що у співпраці з General Electric планує виробити 50 тисяч “вентиляторів” в найближчі 100 днів, а потім поставляти до 30 тисяч апаратів щомісяця.

У процес включився і Ілон Маск. У своєму Twitter він запропонував відправляти наявні у Tesla апарати ШВЛ безкоштовно по всьому світу. З однією умовою: “вентилятори” повинні відразу ж встановлюватися в лікарнях, щоб рятувати людські життя.

Але вся ця гонка вирішить проблему лише частково. У розпал пандемії світу потрібні не тільки ШВЛ, а й кваліфіковані фахівці, які можуть з ними працювати. Таких профі – обмежена кількість. А на навчання нових фахівців піде час.

Тому відповідь на питання, Що робити, — очікуєма і проста.

Зробіть все, щоб не опинитися в числі тих, кому знадобиться ШВЛ, та й госпіталізація в цілому.

Карантини по всьому світу потрібні, щоб зменшити кількість хворих або хоча б розтягнути його в часі — і уникнути піку, в який допомога знадобиться відразу десяткам, а то і сотням тисяч чоловік.

Тому суворо дотримуйтесь правил оголошеного у Вашому регіоні режиму самоізоляції. І зрозуміло, бережіть себе: частіше мийте руки, уникайте людних місць і близьких контактів зі сторонніми, відучіть себе від звички чіпати обличчя. Це найбільш ефективний спосіб допомогти собі і світу впоратися з пандемією.

Наукові джерела:

  • Interim Clinical Guidance for Management of Patients with Confirmed Coronavirus Disease (COVID‑19), source
  • Facing Covid‑19 in Italy — Ethics, Logistics and Therapeutics on the Epidemic’s Front Line, source
  • CLINICAL ETHICS RECOMMENDATIONS FOR THE ALLOCATION OF INTENSIVE CARE TREATMENTS, IN EXCEPTIONAL, RESOURCE‑LIMITED CIRCUMSTANCES, source
  • 880,000 more ventilators needed to cope with coronavirus outbreak, says analyst, source