Про те, що деякі наркотики, алкоголь і нікотин роблять з нашим організмом.

Цей рейтинг складений британським психіатром, професором нейропсихофармакології Девідом Наттом і його дослідницькою групою.

1. Героїн

Героїн – опіоїдний наркотик, при вживанні якого розвивається сильна психічна і фізична залежність. Це обумовлено тим, що при ін’єкції речовина швидко проникає в мозок, легко долаючи гематоенцефалічний бар’єр між кровоносною і центральною нервовою системою. У мозку воно викликає підвищене вироблення дофаміну. Досліди на експериментальних тварин показали збільшення рівня цього гормону задоволення на 200%.

Героїн імітує природні речовини в мозку, які були створені природою, щоб контролювати біль і збільшувати задоволення.

Додатковим механізмом звикання є підвищене вироблення збудливого медіатора глутамату. У сукупності з жорстокими симптомами відміни-болем, тривожністю, судомами, безсонням — це призводить до найсильнішої залежності. Ломка починається через 4-24 години після прийому останньої дози, і наркоман гостро потребує чергової порції наркотику. Крім того, організм швидко розвиває толерантність до героїну — людині з кожним разом потрібно все більша і більша доза.

Героїнові наркомани часто вмирають від інфарктів, інсультів, так як наркотик впливає на стан серцево-судинної системи. Ще одна причина летального результату-виснаження, до якого призводить постійна стимуляція ЦНС. Експерти присвоїли цьому наркотику три бали з трьох можливих за ступенем формування залежності.

2. Кокаїн

Кокаїн-алкалоїд, що міститься в рослинах роду ерітроксілум. У природі він виконує роль інсектициду і захищає листя чагарників від поїдання комахами. Кокаїн надає потужний стимулюючий вплив на центральну нервову систему, викликає почуття ейфорії.

Читайте також:  Чому болить спина: причини, яких легко можна уникнути

Зазвичай система винагороди в мозку працює за певними правилами. Нейромедіатор — в даному випадку дофамін-потрапляє в простір між нейронами, яке називається синапс. Спеціалізовані рецептори передають сигнал для відгуку на його появу, потім видаляють нейромедіатор з синапсу, щоб припинити його вплив.

Кокаїн блокує системи зворотного захоплення дофаміну, змушуючи його працювати знову і знову, приводячи до ураганного вибуху задоволення.

Однак кокаїнова ейфорія не триває вічно, і після завершення дії наркотику настає фаза пригніченого стану. Серед інших побічних ефектів-стомлення, тривога, безсоння.

Кокаїн небезпечний для серцево-судинної системи. Він викликає найпотужніші спазми, які можуть привести до крововиливу в мозок, порушити роботу серця або інших органів. Ще один негативний ефект-стан гострого психозу, в якому людина мало себе контролює. Крім того, існує міф, що кокаїн не викликає звикання, але це не так.

3. Нікотин

Нікотин, як і кокаїн, — алкалоїд, в природі здійснює функцію боротьби з комахами. Це основна складова тютюну, яка викликає звикання. Нікотин швидко поглинається легенями і транспортується в мозок. Він збільшує активність нікотинових ацетилхолінових рецепторів, що призводить до викиду адреналіну. Це тимчасово стимулює різні системи організму, і людина відчуває себе бадьоріше і активніше. А викид дофаміну супроводжує куріння відчуттям задоволення.

Читайте також:  Спати голяка: 8 переваг для здоров'я, включаючи втрату ваги та покращення кровообігу

Нікотин токсичний, тривале вживання сприяє розвитку онкологічних захворювань, ішемії, стенокардії і так далі. ВООЗ стверджує, що до 50% курців помирають з причин, пов’язаних зі шкідливою звичкою.

4. Барбітурати

Заспокійливі і снодійні засоби на основі барбітурової кислоти надають гнітючу дію на ЦНС. Залежно від дозування ліки можуть надавати легкий розслабляючий ефект або привести до коми.

Барбітурати стимулюють рецептори гальмівного нейромедіатора-гамма-аміномасляної кислоти, в результаті чого передача імпульсів в ЦНС сповільнюється. Це призводить до розслаблення м’язів, заспокоєння, усуває тривогу. Проблему залежності від препаратів довго замовчували, проте згодом визнали і відмовилися. Як велика фарма корумпувала охорону здоров’я від барбітуратів на користь бензодіазепінів.

При цьому якщо кокаїн і героїн нелегальні, то ці ліки протягом довгого часу були відносно доступні, що збільшує їх небезпеку.

5. Алкоголь

Абсолютно легальні в більшості країн спиртні напої названі найнебезпечнішим наркотиком в світі. Звикання вони також викликають досить швидко. Дослідження на тваринах показали, що алкоголь збільшує рівень дофаміну на 40-360%.

Спиртне підсилює ефект дії гаммо-аміномасляної кислоти — ГАМК) – основного гальмівного медіатора нервової системи. Тому руху і мова випили людей сповільнюються, а доза алкоголю розслабляє. ГАМК поступово адаптується до змін, знижуючи активність відповідних рецепторів, що робить мозок залежним від спиртного.

Якщо людина перестає вживати алкоголь, знижена активність ГАМК-рецепторів призводить до ослаблення функції нервового гальмування, і мозок стає більш збудливим.

Читайте також:  5 ознак, що настав час звернути увагу на печінку

У той же час етанол знижує здатність іншого нейромедіатора — глутамату — впливати на NMDA-рецептори. При довгому вживанні алкоголю число цих рецепторів збільшується. Мозок стає менш сприйнятливим до спиртного і більш сприйнятливим до глутамату. Це підсилює збудливість, приводячи до симптомів абстинентного синдрому: судом, тривожності.

Ще одна причина формування залежності-можливість швидко отримувати енергію для харчування мозку. Для цього потрібен ацетат-проміжний продукт метаболізму етанолу. Мозок підсаджується на просте джерело енергії. В організмі регулярно випиває людини спирт замінює звичне джерело енергії-глюкозу.

За даними ВООЗ, щорічно в світі через вживання алкоголю помирають 3,3 мільйона чоловік. У статистику входять супутні пияцтву хвороби і травми.

Сам доктор Натт зазначав, що правовий статус наркотику не обов’язково пов’язаний із залежністю або шкодою від нього. Тютюн і алкоголь займають високі позиції в рейтингу, але залишаються легальними.

Однак існування цього списку зовсім не означає, що речовини, які в нього не потрапили, не викликають залежності. Тому рейтинг не варто сприймати як інструмент ділення наркотиків на шкідливі і нешкідливі. Застосування будь-якого психоактивного речовини має наслідки.

Наукові джерела:

  • Development of a rational scale to assess the harm of drugs of potential misuse, source
    The Neurobiology of Cocaine Addiction, source
  • Increased brain uptake and oxidation of acetate in heavy drinkers, source
  • Употребление алкоголя, source