У багатьох жінок в той чи інший період життя можуть з’являтися фіброміоми матки, про які вони навіть не підозрюють, це захворювання протікає безсимптомно, не викликаючи болю.

Якщо все-таки фіброміома є, а побічні ефекти не проявляються, як можна дізнатися про те, що вона у вас є, і чи варто турбуватися?

Що це таке?

Фіброміома матки, яку лікарі ще називають лейоміома або міома, це доброякісна пухлина, яка з’являється на матці. Така пухлина рідко переходить в ракову, і, якщо у вас є міома, це не означає, що вам загрожує рак матки.

Фіброміоми розрізняються за розміром, формою і розташуванню. Вони можуть з’явитися на стінках матки або на її поверхні. Вони також можуть прикріплюватися до матки за допомогою стебельчатих структур.

Деякі фіброміоми настільки малі, що їх неможливо побачити неозброєним оком. Інші можуть бути настільки масивні, що змінюються розмір і форма матки.

Фіброміоми матки, як правило, з’являються у жінок дітородного віку, зазвичай від 30 до 40 років, але вони можуть з’явитися в принципі в будь-якому віці. Більш поширене це захворювання серед афро-американських жінок, ніж серед білих жінок. У афроамериканок фіброміоми з’являються в більш ранньому віці і ростуть швидше.

Які симптоми?

Симптоми фіброміоми

Деякі жінки з’ясовують, що у них фіброміома при черговому огляді у лікаря або під час ультразвукового дослідження.

При наявності фіброміом можуть з’являтися такі симптоми:

 • Сильна кровотеча або біль під час менструації
 • Кровотеча між менструаціями
 • Тиск, біль або відчуття розпирання в нижній частині живота (живіт «набух»)
 • Збільшена черевна порожнина або матка
 • Запор
 • Часте сечовипускання або утруднене сечовипускання
 • Хворобливі відчуття під час сексу
 • Викидні або безпліддя
Що є причиною?

Фахівці не можуть дати точну відповідь на це питання. Найімовірніше, поява фіброміом пов’язана з гормонами і генетичною схильністю.

Гормони. Естроген і прогестерон – гормони, через які слизова оболонка матки потовщується під час менструації. Вони, по всій видимості, впливають на ріст фіброміоми. Коли вироблення гормонів сповільнюється під час менопаузи, фіброміоми, зазвичай, скорочуються.

Генетика. Дослідники виявили генетичні відмінності між фіброміомами і звичайними клітинами матки.

Чи знаходжуся я в групі ризику?

Крім віку і раси є ще кілька факторів, які підвищують шанси розвитку фіброміоми матки, наприклад, випадки захворювання серед найближчих родичів. Якщо у вашої матері або у сестри була фіброміома, найімовірніше у вас вона теж може бути.

Інші чинники можуть сприяти розвитку фіброміоми матки, наприклад:

 • Поява першої менструації у ранньому віці
 • Використання протизаплідних засобів
 • Дефіцит вітаміну D
 • Вживання великої кількості червоного м’яса і недостатньої кількості зелені, овочів, фруктів або молочних продуктів
 • Вживання алкоголю

Діагностика фіброміоми

Чи можна запобігти появі фіброміоми?

Ні. Але в деяких дослідженнях передбачається, що певні повсякденні звички дозволяють знизити шанси розвитку захворювання.

В одному дослідженні йдеться про те, що вживання великої кількості цукру може бути пов’язано з ризиком розвитку фіброміоми у деяких жінок. В іншому дослідженні показано, що завдяки вживання свіжих фруктів і овочів з сімейства хрестоцвітних, таких як рукола, брокколі, качанова капуста, цвітна капуста, листова капуста, турнепс, шанси розвитку захворювання знижуються. В овочах сімейства хрестоцвітних міститься велика кількість бета-каротину, вітамінів С, Е і К і інших мінералів. У них також дуже багато клітковини.

Регулярні заняття спортом також допомагають знизити шанси розвитку фіброміоми матки.

Джерело: zdorovieinfo