Навіщо потрібна колоноскопія? Як проводиться ця процедура? Як правильно до неї підготуватися і чого очікувати після?

Колоноскопія – це дослідження, під час якого лікар оглядає товстий кишечник за допомогою колоноскопа. Колоноскоп – це тонкий, гнучкий телескоп завтовшки з мізинець. Він вводиться через анус в товстий кишечник і дозволяє візуалізувати його зсередини.

Колоноскопію призначають пацієнтам з підозрою на захворювання прямої кишки. «Такі симптоми як біль у животі, виділення слизу і виділення крові зі стільцем, безумовно, потребують уваги та ретельного обстеження, оскільки можуть спостерігатися при цілому ряді захворювань товстої кишки: поліпи, пухлини товстої кишки, НВК, хвороба Крона товстої і тонкої кишки і т . д. », – говорить лікар-проктолог Ф.Г.Ткаченко

Як готуватися до колоноскопії?

Після призначення цього дослідження лікар дає інструкції щодо підготовки до нього. Вони можуть включати в себе наступні рекомендації:

КлізмаТовстий кишечник повинен бути порожнім, щоб можна було його оглянути. Для цього, напередодні дослідження днем ​​потрібно прийняти проносне, щоб повністю очистити кишечник. Після дефекації необхідно зробити дві клізми об’ємом 1.5 літра. Для клізм слід використовувати кип’ячену воду, охолоджені до кімнатної температури. Вранці в день дослідження потрібно повторити процедуру очищення кишечника за допомогою клізм.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Колоноскопія, яка призначається хворим з ректальною кровотечею або кишковою непрохідністю, проводиться без підготовки.

Після видалення поліпа товстої кишки потрібно раз рік виконувати фіброколоноскопії з метою раннього виявлення можливого рецидиву в місці видалення поліпа або нових поліпів

Що відбувається під час колоноскопії?

Колоноскопія проводиться в амбулаторних умовах. Як правило, процедура безболісна і займає 20-30 хвилин. Пацієнту потрібно зняти з себе весь одяг нижче пояса, і лягти на кушетку або діагностичний стіл, підтягнувши коліна до грудей. Після чого лікар акуратно вставить кінець колоноскопа в анус пацієнта і поступово просуне трубку вперед по товстому кишечнику. У ході дослідження лікар може попросити пацієнта повернутися на спину і знову повернутися у вихідне положення (повернутися на бік).

Читайте також:  Как выбрать уходовые средства для малышей?

Для того щоб внутрішню поверхню кишечника було краще видно, в колоноскоп подається повітря. Це може змусити пацієнта відчувати позиви до дефекації. Повітря також може давати відчуття здуття і помірні болі. Це нормально.

КишкаПри деяких захворюваннях для уточнення діагнозу рекомендована біопсія – мікроскопічне дослідження видозмінених ділянок слизової оболонки товстого кишечника. Тому під час дослідження лікар може взяти біопсію тканин товстої кишки. Ця процедура безболісна. (Результати біопсії можуть бути підготовлені протягом двох тижнів.)

Крім того, під час колоноскопії, за допомогою приладу додається до колоноскопії, лікар має можливість видалити поліпи, які можуть бути знайдені. (Поліпи – це невеликі новоутворення, в даному випадку, на внутрішніх стінках кишечника). В кінці процедури лікар обережно витягне колоноскоп.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Більшість людей протягом півгодини після колоноскопії відпускають додому. Якщо пацієнту видаляли поліпи, то може знадобитися більше часу. Якщо після завершення процедури зберігаються позиви до дефекації і почуття здуття живота, можна прийняти активоване вугілля та запити його водою. Через деякий час це відчуття пройде. Є й пити дозволяється одразу ж після завершення процедури.

Протипоказання

Колоноскопія протипоказана при наявності у пацієнта:

· Гострих інфекційних захворювань

· Пізніх стадій легеневої та серцевої недостатності

· Порушеннях згортання крові

· Тяжких формах виразкового та ішемічного коліту

Ускладнення

Іноді, колоноскоп може привести до пошкодження товстої кишки. Це може викликати кровотечу, інфікування і, вкрай рідко, перфорацію кишечника. Якщо щось з перерахованого нижче відбудеться протягом 48 годин після колоноскопії, негайно викликайте швидку допомогу:

· Погіршувана біль у животі

· Лихоманка (підвищення температури)

· Анальна кровотеча