Майже 10% людей страждають таємничим порушенням, пов’язаним зі сном, яке змушує постійно рухати ногами. Синдром неспокійних ніг може повністю позбавляти сну, особливо в середніх і важких випадках, що зустрічаються у 2-3% людей.

Традиційно експерти поділяли синдром неспокійних ніг на дві категорії — первинну і вторинну, пояснює професор неврології Девід Райзен: «Вважалося, що вторинний синдром неспокійних ніг має відому причину, наприклад, дефіцит заліза або захворювання нирок», пояснює він. Коли ці проблеми усувалися, синдром переставав турбувати пацієнта. Первинний синдром неспокійних ніг вважався вродженою рисою людини. «Однак з удосконаленням генетичних досліджень за останні 10 років з’ясувалося, що ці причини були дещо неточні: не у кожної людини з дефіцитом заліза і хворобою нирок розвивається синдром неспокійних ніг. Скоріше, вони дають поштовх генетичній схильності».

Читайте також:  Ці шість ознак у роті говорять про високий ризик розвитку хвороб серця

Іншими словами, до цих пір неясно, чому виникає синдром неспокійних ніг. Відомо, що він зустрічається в два рази частіше у жінок, і, хоча він може проявитися в будь-якому віці, з роками його протягом стає важче. Що ще відомо про синдром неспокійних ніг:

Це справжнє захворювання

Навіть не сумнівайтеся, каже професор Райзен. Якщо синдром неспокійних ніг заважає сну, то ви не тільки будете відчувати постійну втому, але і можете зіткнутися з підвищенням ризику захворювань серця, високим тиском і загальним погіршенням стану здоров’я. Навіть початкові стадії досліджень вказують, що важкі випадки синдрому неспокійних ніг ведуть до підвищення ризику інсульту. Зазвичай для діагностики цього синдрому лікарі беруть до уваги 4 критерії:

  1. Симптоми проявляються ввечері, а не вранці.
  2. Неможливість впоратися з тягою ворушити ногами.
  3. Симптоми провокуються відпочинком або сном.
  4. Симптоми полегшуються при ворушінні ногами.
Читайте також:  Вчені дізналися, як запобігти серцевому нападу через куріння
Ліки допомагають

Для багатьох людей ворушіння ногами — єдиний спосіб зняти неприємні відчуття, і то ненадовго. Як тільки вони перестають рухати ногами, відчуття повертаються. Деяким в цьому можуть допомогти ліки: одні впливають на рецептори, що реагують на дофамін, інші — на кальцій, що надходить у клітини, треті (всупереч попередженням лікарів) — є наркотиками оксикодоном і кодеїном.

… Але рекомендуються не всім

Люди, які страждають на легку форму цього синдрому, можуть полегшити його протягом простими діями, наприклад, підвищуючи фізичну навантаження і зменшуючи споживання кофеїну. Іноді ногам вимагається додаткова сенсорна стимуляція: щоденні розминки або хороший масаж. Можуть бути корисні гарячі або вихрові ванни.

Це позначається на емоціях

«Це захворювання виявляється виключно за симптомами, випробовуваним пацієнтом, і я часто чую, як люди кажуть: «Моя сім’я вважає мене божевільним, тому що я постійно ворушу ногами по ночах, мовляв, чому я не можу заснути спокійно?» У цього синдрому є здатність позначатися на якості життя і через соціальний аспект», розповідає доктор Райзен. Іноді навіть похід в кіно або ресторан для таких людей стає неможливим. Немає шкали або тестів, щоб оцінити тяжкість перебігу синдрому неспокійних ніг, і описати його і пов’язані з ним незручності людям, ніколи його не мав, досить складно. «Якщо ви скажете: «У мене болить голова», практично будь-хто вас зрозуміє, — додає Райзен. — Але при синдромі неспокійних ніг люди не знаходять слів, щоб описати, що вони відчувають».

Читайте також:  Чим корисний для серця вітамін А