На календарі весна, але зима не збирається відступати. Традиційно на більшій території країни початок весни — це період досить низьких температур, а значить, високого рівня захворюваності. Застуда, грип, хвороби серця і судин — яка роль холоду в розвитку цих недуг? Як убезпечити себе під час холодів?

Вірусні інфекції та імунітет в холодну пору року

Згідно зі статистичними даними, захворюваність і смертність населення в зимовий період, до якого зазвичай також приєднуються кінець осені і початок весни, різко підвищується. Медики часто порівнюють два періоди з високими показаннями цих явищ: холодну пору року і літню спеку. При цьому наголошується, що холод є не менш небезпечним, у порівнянні зі спекою, чинником для здоров’я, у тому числі для серця і судин. Деякі дослідники стверджують, що холод приносить більше шкоди організму, оскільки його негативний вплив проявляється при стійкій температурі вже в районі 0 градусів, в той час як при літній спеці температура, щоб стати небезпечною для здоров’я, повинна наближатися до аномальних значень.

Існує кілька основних причин підвищення захворюваності в холодну пору року.

 • Насамперед, це епідемії. І холод тут відіграє провідну роль, оскільки змушує людей більше часу проводити в закритих приміщеннях без доступу свіжого повітря, що підвищує ймовірність інфекції. В таких умовах грип та інші ГРЗ, включаючи ГРВІ — найбільш часті супутники холодного часу року — легко поширюються повітряно-крапельним шляхом у місцях скупчення людей: на роботі, в громадському транспорті, кінотеатрах.
 • Не менше значення для появи хвороб має те, як організм реагує на низьку температуру. Для того щоб зігріти холодне повітря, перш ніж він потрапить в легені, слизова оболонка носа виділяє рідину, що має температуру тіла (явище, коли з носа тече). При цьому втрачаючи вологу, слизова висушується, знижуються її захисні властивості, що сприяє більш легкому проникненню в організм бактерій і вірусів.
 • Під впливом холоду знижується імунітет. При низьких температурах імунні клітини рухаються більш повільно, сповільнюється швидкість імунної відповіді, що дає час чужорідному агенту закріпитися в організмі.
 • У той же час для деяких вірусів, таких, наприклад, як риновіруси, які і призводять до того, що в організмі розвивається гостра респіраторна інфекція, холод є сприятливим чинником. Вони прекрасно себе почувають при помірно низьких температурах, особливо що супроводжуються підвищеною вологістю. При дефіциті сонячного світла, ультрафіолетове випромінювання якого природним шляхом знищує такі віруси, холодна пора року стає зручним періодом для продовження їх життя і збереження активності.
Чому від холоду страждають серце та судини

Французькі дослідники встановили, що смертність в холодну пору року (з грудня по березень) збільшується приблизно на 9%. І сезонна інфекція не завжди є тому причиною. Безпосередньо від холоду частіше гинуть люди, які не мають постійного місця проживання, у чому також додаткову роль, крім холоду, грають погане харчування й зловживання алкоголем. Але такі випадки складають лише 1% від загальної кількості смертей, обумовлених холодом.

Насправді, як стверджують медики, холод вбиває не безпосередньо, а ускладнюючи вже існуючі патології, і це не тільки захворювання дихальних шляхів, а також хвороби серця і судин. Згідно з даними, опублікованими британськими вченими в 2010 році, при кожному зниженні температури на 1 градус в холодну пору року кількість інфарктів у наступні 4 тижні збільшується на 1-3%.

Загострення серцево-судинних хвороб під час холодів пояснюється наступним. Щоб знизити втрати тепла і забезпечити їм внутрішні органи, кровоносні судини під впливом холодного повітря звужуються, що викликає підвищення артеріального тиску, сприяє згущення крові і посилення тромбоутворення, істотно збільшуючи навантаження на серце, ускладнюючи кровопостачання головного мозку. Ці провоковані холодом зміни створюють передумови для розвитку інфаркту та інсульту. У групу ризику входять ослаблені і мають серцево-судинні патології люди, а також ті, хто переступив 70-річний рубіж (старіючи, організм гірше адаптується до змін температури).

Профілактика хвороб під час холодів

В більшості випадків хвороби, спровоковані холодом, можна запобігти з допомогою простих заходів. Фахівці дають з цього приводу наступні поради:

 • люди похилого віку і люди, які мають серцево-судинні патології, в холодну пору року повинні як можна рідше залишати житло, щоб не створювати зайвого навантаження на серце і судини.
 • У холодну погоду слід добре утеплятися, звертаючи увагу, перш за все, на захист від холоду кінцівок, голови та шиї. Добре зберігає тепло багатошаровий одяг з натуральних матеріалів: бавовни, вовни, хутра.
 • Вдихання холодного повітря може викликати загрудінні болю, тому людям, що страждають серцевими та респіраторними захворюваннями, рекомендується прикривати рот і ніс шарфом, щоб повітря встигав зігрітися перед потраплянням у дихальні шляхи.
 • Для захисту серця і судин від підвищеного навантаження літнім людям слід уважно ставитися до фізичної активності на свіжому повітрі (зимових видів спорту, прибирання снігу), інтенсивність якої повинна бути помірною. А при бажанні зайнятися новим видом діяльності під час холодів необхідно попередньо проконсультуватися з лікарем.
 • Профілактика респіраторних захворювань у холоди, особливо під час епідемій, зводиться до виконання давно відомих, простих і ефективних правил: частого миття рук, регулярного вологого прибирання приміщення, його провітрюванню для зволоження повітря і зниження концентрації патогенних мікроорганізмів.
 • Слід також стежити за комфортною температурою житла, яка повинна бути не нижче 19 градусів, але і не перевищувати 23-24 градусів. Занадто висока температура повітря робить його надмірно сухим, що погано позначається на стані слизових дихальних шляхів, знижуючи їх здатність протистояти інфекції.
 • Уникнути пов’язаної з холодом дегідратації організму, через що знижуються його імунні можливості, допоможе рясне тепле пиття (вода, чай, компот, відвар шипшини).
 • Не слід також забувати про те, що під час епідемій краще відмовитися від відвідування масових заходів.