(Про деякі економічні аспекти вакцинації проти грипу в Україні)

Грип – це єдина інфекційна хвороба, яка щорічно викликає епідемії. Протягом року більше 20% населення України хворіє на грип. Світова медицина на чолі з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) вже кілька десятиліть визнає найнадійнішим способом захисту від захворювань на грип щорічні щеплення актуальними протигрипозними вакцинами. Виробники вакцин щорічно змінюють їх склад відповідно до рекомендацій ВООЗ, що є гарантією їхньої відповідності, а значить і ефективності.

В Україні вакцинація населення протигрипозними вакцинами проводилася з 70-х років до 1996 р. Слід зазначити, що вакцини, які використовувалися в той час, були виготовлені або з живих, або з інактивованих (неживих) вірусів грипу. Живі вакцини не відповідали основній вимозі, тобто не були актуальними, а у інактивованих по виробничому регламенту змінювали штамовий склад один раз на 5 років, в силу чого ймовірність збігу епідемічних та вакцинних штамів була незначною. Все це призводило до відсутності бажаного захисного ефекту вакцинації і, як наслідок, недовіри до неї.

З 1996р. до 1998р. вакцинацію проти грипу в Україні не проводили взагалі. Починаючи з осені 1998 р., в Україні почали використовувати для вакцинації три сучасні інактивовані імпортні вакцини:

  • Ваксигрип (Франція)
  • Флюарикс (Бельгія)
  • Інфлувак (Нідерланди).

Вже перед епідсезоном 1998-1999 р.р. всіма трьома вакцинами в Україні було щеплено близько 150 тис. осіб. Перед наступним сезоном грипу 1999-2000р.р. кількість щеплених проти грипу складало більше 250 тис. В останній епідсезон в Україні було щеплено більше 400 тис. чоловік. Протигрипозна вакцинація не входить в календар обов’язкових щеплень, тому і не є обов’язковою, отже, може проводитися за рахунок громадян, підприємств, організацій і т. д. Кошти місцевих бюджетів були використані на придбання протигрипозних вакцин для малозахищених верств населення: учнів шкіл-інтернатів, будинків-інтернатів для людей похилого віку, дитячих будинків, будинків інвалідів, притулків і т. д.

Цим контингентам вакцинація була проведена безкоштовно. Епідемія грипу 2000-2001г.г. тривала в Україні 6 тижнів, розпочавшись з другої половини січня. За цей період в Україні захворіло на грип та ГРІ 2,5 млн. чоловік.

Після завершення грипу в 12 областях і в м. Києві силами санепідстанцій була проведена оцінка ефективності вакцинації. У Полтавській, Сумській, Одеській, Дніпропетровській, Київській, Тернопільській та Херсонській областях та в м. Києві в організованих колективах ефективність вакцинації була 100%. У Волинській області – 80%. Спостереження, проведені в Донецькій області, показали, що щеплені хворіли на грип та ГРІ в 20 разів рідше, ніж невакциновані. Така висока захисна ефективність вакцин була зумовлена, безумовно, повним збігом вірусів, які входили до складу вакцин, з вірусами грипу, що викликали епідемію. Після епідемії грипу в 13 областях і в м. Києві були підраховані економічні збитки, виходячи з вартості утримання та лікування одного хворого в стаціонарі, середнього перебування хворого на лікарняному ліжку і т.д. У середньому один випадок грипу або ГРІ в Україні оцінюється в 158 грн.

В результаті підрахунків виявилося, що економічні збитки в 13 областях і в м. Києві по епідемії вилилися в суму 395 млн. грн. без урахування особистих витрат хворих на лікування. Витрати на вакцинацію в цей же епідемічний сезон склали 11,374 млн. грн. При 90% ефективності вакцинації попереджено 365 594 випадки захворювань, збиток від яких міг би становити 57 763 773грн. Тобто вакцинація проти грипу, проведена в країні в сезон 2000-2001 р., дала можливість заощадити 46,39 млн.грн.

ВООЗ вже дала свої рекомендації щодо виготовлення протигрипозних вакцин з урахуванням прогнозованих типів і видів вірусів грипу в 20001-2002 р.р. Так, два віруси типу А залишилися ті ж, що і в минулому році, а вірус типу В очікується новий, і, мабуть, в наступному епідсезоні 2001-2002 р.р. в Україні слід чекати епідемію грипу, викликану саме новим вірусом типу В. Зараз саме час подумати про здоров’я, підготуватися до зустрічі з грипом. Забезпечте себе і своїх близьких від зустрічі з цією небезпечною недугою. Уважно вивчіть інформацію щодо профілактики грипу та ГРІ, скористайтеся порадами лікарів, не економте на здоров’ї.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ

НЕСПЕЦИФІЧНА ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ