Стовбуровим клітинам можуть знайти ще одне застосування. Дослідження показали, що речовини, які виробляються підходять для лікування ран, які важко гояться. Аж у 75% пацієнтів з такою хворобою вони принесли поліпшення, дослідники хочуть застосувати їх у спеціальних пов’язках.

Стовбурові клітини, через свої властивості: диференціювання в клітини інших типів і потенційно необмежену можливість розмноження, є однією з “гарячих” тем сучасної медицини і науки. Дослідники кожного разу знаходять для них ще одне застосування. Тільки в останні місяці з’явилися повідомлення про те, що вони приносять ефекти, зокрема, в лікуванні наслідків інсульту, пересаджують їх на попечені очі, почали призначати їх пацієнтам з розвиненим розсіяним склерозом, і навіть були зроблені спроби лікування з їх використанням еректильної дисфункції.

Дослідження показують, що стовбурові клітини можуть також відмінно підходити для лікування складних для загоєння ран. Дослідження, проведені в Крайовій Спеціалізованій Лікарні у Вроцлаві показали, що у 75% пацієнтів, в яких цей тип ран відзначається значне поліпшення загоєння, після ін’єкцій їх власними стовбуровими клітинам.

Читайте також:  Лікарі назвали п'ять прихованих симптомів раку

“Ми почали замислюватися, чому це так, звідки цей результат. Ми перевірили стовбурові клітини, і виявилося, що терапевтичний ефект помічений у пацієнтів може бути викликаний не стільки самими по собі клітинами, але через те, що вони роблять”, – каже доктор Гонората Крашкєвіч з Інституту Імунології та Експериментальної Терапії ім. Людовика Хішфельда у Вроцлаві.

Ймовірно, за отриманий ефект, відповідає білковий “коктейль”, що складається з цілого ряду лікарських речовин, зокрема білків – цитокінів і факторів росту.

Доктор Крашкєвіч підкреслює, що отримання стовбурових клітин пацієнта є процедурою досить дорогою і інвазивною, тому не кожен може її пройти. У літніх людей, з різними шкірними захворюваннями, така додаткова процедура забору клітин пов’язанп зі стресом. “Такі клітини, необхідно брати з жирової тканини. У ній, крім жирових клітин – знаходиться банк стовбурових клітин. Після ізоляції стовбурових клітин, вони вводяться в рану пацієнта”, – розповідає Крашкєвіч. Однак кількість стовбурових клітин в жирових тканинах також обмежена.

Читайте також:  Плаваючий стілець може бути ознакою хвороб кишечника

Разом зі своєю командою з Інституту Імунології та Експериментальної Терапії ім. Л. Хішфельда доктор Крашкєвіч вирішила знайти трохи інше рішення. “Наше завдання – витягнути лікарські речовини із стовбурових клітин і об’єднати їх з гідрогелевою заправкою. Це дозволить нам вирощувати ці клітини в лабораторних умовах, де вони можуть виробляти лікарські речовини”, – говорить доктор Крашкєвіч.

Пізніше вироблені речовини можна буде з’єднати з гідрогелевою заправкою і дати пацієнту. “Звичайно, гідрогелеві пов’язки вже доступні на ринку і приносять гарні результати. Ранам, які важко гояться потрібне гарне зволоження, а гідрогель це забезпечує і запобігає розвитку інфекції. Проте іноді, у випадку дуже великих ран, навіть він не завжди допомагає. Тому потрібно зробити щось інше. Ми хочемо додати йому додаткову функцію, щоб звільнити терапевтичні фактори”, – пояснює доктор Крашкєвіч.

Читайте також:  Бажаєте повернути фізичну форму після перерви? Дотримуйтесь цих чотирьох правил

Як пояснює доктор Крашкєвіч, так завдяки пов’язкам цього типу жоден пацієнт не повинен проходити процедури ізоляції власних стовбурових клітин, тільки потрібен готовий продукт – гідрогель зі стовбуровими речовинами. “Ми хотіли б, щоб наша пов’язка, була універсальною і широко доступною. Завдяки їй рана повинна гоїтися швидше і ефективніше”, – прогнозує дослідниця.

На розробку гідрогелевої пов’язки з використанням стовбурових клітин доктор Гонората Крашкєвіч отримала грант Фонду Польської Науки (ФПН). Над докладним складом пов’язки вчені будуть тільки зараз працювати. Поки не відомо, на скільки вона може прискорити загоєння ран.

“Наші дослідження реалізовані в рамках гранту ФПН – це лише попередній етап. Пізніше ми хочемо їх продовження, але з залученням компанії, яка зацікавлена виробництвом таких пов’язок. Безумовно, це рішення дорожче від звичайних гідрогелевих пов’язок, але це ефективніше і дешевше, ніж використання самих стовбурових клітин”.

Джерело: PAP