Американські вчені з Каліфорнійського Університету в Сан-Дієго навчилися зупиняти серце з допомогою світла: їх ноу-хау полягає в ідеї використання лазера для цієї мети.

Каліфорнійські фахівці розробили метод зупинки серця за допомогою серії лазерних імпульсів і графена, вуглецевого матеріалу, що дозволяє працювати з ним на рівні нанотехнологій. Новий метод зупинки серця дозволить підвищити ефективність операцій і навіть здійснити прорив у трансплантології, вважають автори новації.

В лабораторних умовах учені займалися пошуком найбільш сприятливого середовища для вирощування кардіоміоцитів, м’язових клітин серця, відповідальних за контроль серцевого ритму. Під час дослідів дослідники звернули увагу, що культури стовбурових клітин, з яких згодом формувалися кардіоміоцити, найкраще росли на частинках графена.

Автори роботи вважають, що графен можна використаний як бездротовий кардіостимулятор: при серії імпульсів лазером він може як прискорювати биття серця, так і уповільнити його.

«Якщо дана технологія знайде відгук, то виконувати найскладніші операції на серці, включаючи пересадки, можна буде набагато швидше», – зауважили вчені.

Графен, який оцінюється наукою як інноваційний і самий міцний матеріал на планеті, володіє надзвичайно високою чутливістю до світла: приблизно в 1000 разів більше, ніж матриці цифрових фотоапаратів. Якщо розміщувати клітини даного матеріалу в організмі людини і приводити їх в рух з допомогою світла, можна домогтися різних ефектів, вельми перспективних в плані лікування. Приміром, таку технологію вчені запропонували для знищення ракових клітин в організмі людини.

Джерело: МедікФорум