За даними МОЗ, більше мільйона українців страждають психічним розладом. Депресією або шизофренією вже нікого не здивуєш, але деякі захворювання настільки дивні, що навіть не віриться. Наче їх написав письменник-фантаст.

1. Синдром Капгара

Людина з таким захворюванням впевнена, що у її близького або навіть у неї самої є двійник. І цей двійник хоче їй нашкодити.

У психіатрії описаний випадок, коли хворий обезголовив власного батька, оскільки був упевнений, що його замінили роботом. У голові він намагався знайти батарейки. Інший пацієнт прийняв за самозванця свого кота. Він запевняв лікарів, що новий кіт шпигував за ним для спецслужб.

А у Франції, 78-річний чоловік скаржився на людину, яка ховалась дзеркалі і виглядала точнісінько як сам хворий. Старий навіть носив їжу до дзеркала. Парадокс у тому, що пацієнти з синдромом Капгара легко впізнають своїх близьких, коли говорять з ними телефону. Або навіть через стіну, сидячи в різних кімнатах. Але як тільки пацієнт увійде до хворого, той відразу вирішить, що перед ним двійник.

Психічне захворювання

2. Синдром Фреголі

В цьому випадку все відбувається навпаки: хворі всюди бачать своїх знайомих. Пацієнтам здається, що вони спеціально змінюють зовнішність і переслідують їх.

Синдром вперше описаний у 1927 році: одна дівчина весь час помічала двох акторів з театру, де вона часто бувала. Пацієнтка переконувала лікарів, що вони гримуються під інших людей.

Читайте також:  Дієтологи розвінчали міфи про користь селери, шоколаду та свіжовичавленого соку
3. Криптомнезія

Це порушення пам’яті, при якому людина не може згадати, де відбувалася подія: уві сні, наяву або взагалі в якомусь фільмі. Іноді такі хворі присвоюють собі чужі думки або ідеї.

Психічне захворювання

Умберто Еко так сказав про книгу, яка дуже схожа на його роман «Ім’я Троянди»: «Я купив цю книгу в юності і, прочитавши її, зрозумів, що вона виключно ганебна, потім поставив кудись на полицю і забув про неї. Але якоюсь внутрішньою камерою я сфотографував ці сторінки, і десятиліттями образ цих отруйних сторінок зберігався у віддаленій частині моєї душі, як у могилі, до моменту їх нової появи (я не знаю причини), а я вирішив, що я придумав це сам».

4. Порушення цілісності сприйняття тіла

Люди з НЦВТ пристрасно бажають ампутувати якусь частину свого тіла. Вони впевнені, що їх нога або рука – зайві, чужі.

Щоб домогтися дозволу на ампутацію, хворий може прострелити собі колінну чашечку або відморозити руку. Такі люди точно знають, в якому саме місці повинна бути відрізана ненависна кінцівка і після операції можуть вказати, що їм залишили зайву частину. Домігшись свого, вони шкодують, що не зробили цього раніше.

5. Синдром Стендаля

Це розлад виникає, коли предмет мистецтва справляє на людину занадто велике враження. У неї з’являється запаморочення, тахікардія, паніка і навіть галюцинації. Синдром Стендаля часто проявляється в музеях, картинних галереях або містах з багатовіковою історією. Іноді буває від споглядання природи, рідкісних тварин або красивих жінок.

Читайте також:  Високий холестерин: симптом на ногах вкаже на небезпечний стан

Синдром отримав свою назву після того як молодий письменник відвідав церкву Святого Хреста. Під враженням від храму, Стендаль написав: «Коли я виходив з церкви Святого Хреста, у мене забилося серце, мені здалося, що вичерпалося джерело життя, я йшов, боячись впасти на землю».

6. Хвороба Котара

При середній формі цього розладу хворі впевнені, що вони огидні істоти, які несуть у цей світ страждання. Людина може вирішити, що це вона заразила всіх СНІДом. За це пацієнти часто намагаються вбити себе чи заподіяти шкоди своєму тілу.

Психічне захворювання

При важкому ступені хворий думає, що він уже помер, а в його гниючому тілі немає ні душі, ні органів. При цьому пацієнти часто вважають себе безсмертними, і це приводить їх у відчай.

Одна з пацієнток доктора Котара думала, що все живе на планеті давно загинуло, навіть її власна душа. Залишилось тільки тіло, приречене на вічне існування.

7. Хвороба Коро або синдром втягування геніталій

Чоловік, хворий синдромом Коро, вважає, що його пеніс втягується всередину тіла. А коли він втягнеться повністю, його власник помре. Через це пацієнти панікують, впадають у депресію і намагаються врятувати себе: наприклад, вішають на пеніс гирьки.

Читайте також:  Названо харчові звички, які ослабляють імунітет

І це ще не найдивніше. Хвороба Коро належить до культуральних синдромів – розладів, якими страждають тільки мешканці однієї місцевості. Відчуття «зникаючих геніталій» поширена у Південно-Східній Азії.

Такі хвороби в буквальному сенсі заразні і іноді навіть стають епідемією. У 1984 році в Китаї синдромом Коро захворіло більше 3 тисяч чоловіків. Через кілька місяців все пройшло само собою.

8. Синдром Аделі

Лікарі зовсім недавно визнали синдром психічним відхиленням, що загрожує здоров’ю та життю. Сьогодні хвороба значиться в медичному довіднику під кодом F63.9, нарівні з ігроманією, алкоголізмом, клептоманією.

Лікар

Синдром Аделі – це почуття величезного, всепоглинаючого нерозділеного кохання. Хворі відмовляються жити своїм життям, і буквально тонуть в об’єкті обожнювання.

Хвороба названа ім’ям Адель Гюго, молодша дочка знаменитого письменника. У 31 рік вона зустріла англійського офіцера Альберта Пінсона, і присвятила йому життя. Жінка йшла за обранцем всюди, оплачувала його борги і переконувала всіх, що вони одружені. Її не зупинило навіть весілля Альберта з іншою.

У 1872 році розум Адель остаточно потьмарився, і її помістили в психіатричну клініку. Там вона пролежала аж до своєї смерті в 1915 році. Останні її слова були про Альберта.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News