Чи можна пити каву під час вагітності і на етапі планування — це питання хвилює багатьох жінок. Ми попросили кандидата медичних наук, лікаря акушера-гінеколога Тетяну Румянцеву розставити всі крапки над «i» і розповісти, що відомо науці про вплив кофеїну на розвиток плоду.

— Почнемо з того, що необхідно трохи розширити спектр обговорюваних продуктів, адже мова йде про кофеїн, а він, як відомо, міститься не тільки в каві, але і в чаї, шоколаді, багатьох безалкогольних напоях і медикаментах. Розмірковуючи про безпеку кави, ми повинні враховувати сумарне споживання кофеїновмісних продуктів, а не тільки самої кави.

Чи є приводи для обговорення кофеїну і доцільності його споживання під час вагітності? Так, є. Через властивості кофеїну — самого популярного стимулятора — проникати через плаценту і потрапляти в кровотік плоду, виникли припущення про можливе порушення кровообігу в системі плацента-плід, про можливі порушення формування органів плода, про викидні і передчасні пологи, пов’язані із споживанням кави.

Але про все по порядку.

Фертильність

Немає єдиної думки про те, чи впливає надмірне споживання кави на етапі планування вагітності ймовірність і швидкість отримання бажаної вагітності. Одні дослідження не виявили зв’язку між споживанням кави (як чоловіком, так і жінкою) навіть у досить великих кількостях (чотири-п’ять чашок в день), а в інших дослідженнях було показано, що жінці при надмірному вживанні кави (більше п’яти чашок в день) потрібно більше часу для настання бажаної вагітності.

Читайте також:  Названо продукти, які корисні для підшлункової залози
Викидень

Дані про зв’язок надмірного споживання кофеїну і мимовільного переривання вагітності суперечливі. Результати більшості досліджень свідчать про те, що споживання невисоких доз кофеїну не підвищує ризик викидня. Однак якщо врахувати наявність досліджень, в яких показано зв’язок між щоденним споживанням дуже високих доз кофеїну (більше 900 міліграмів на день, тобто близько дев’яти чашок розчинної кави) і невеликим збільшенням ризику самовільного викидня, то не варто захоплюватися кофеїновмісними продуктами на етапі планування і ранніх термінах вагітності.

Тим не менш у таких дослідженнях є два суттєвих обмеження:

 • складно виключити інші фактори ризику переривання вагітності. Наприклад, такий фактор, як куріння. Якщо жінка випиває дев’ять чашок кави в день під час вагітності, то ймовірність, що вона курить, вище — на відміну від тієї жінки, яка в принципі не п’є кави під час вагітності. А тютюнопаління — незалежний фактор ризику втрати вагітності на ранньому терміні;
 • є відомості про те, що надмірна тяга до кави — одна з характеристик «патологічної» вагітності. Тобто жінка, в межах якої розвивається плід з серйозними відхиленнями, буде хотіти кави більше і частіше, ніж жінка з вагітністю, яка нормально протікає і розвивається. Таким чином, надмірне споживання кави може бути «маячком», а не причиною невдалої вагітності.

Вагітна і кава

Затримка росту плода

Припущення про те, що кофеїн порушує кровопостачання та оксигенацію (насичення тканин киснем) плода, не знайшло підтвердження. Тому не треба думати, що кожна чашка кави призведе до спазму судин і порушення живлення плоду. Помірне споживання кави не призводить до внутрішньоутробної затримки росту плода.

Читайте також:  Як зберегти емаль і білизну зубів: дантист дає поради щодо вибору продуктів
Потворності плоду

В результаті численних досліджень не було отримано даних про те, що споживання кофеїну може призводити до порушення закладки органів і потворності плоду.

Передчасні пологи

Як і у випадку з викиднем, є деякі дані про те, що надмірне споживання кави (дев’ять і більше чашок) може підвищувати ризик передчасних пологів і мертвонародження. Крім того, неможливо виключити інші фактори ризику у вагітних жінок, які випивають вісім і більше чашок кави щодня. Таким чином, немає підстав вважати, що помірне споживання кави призводить до передчасних пологів.

Вагітна і кава

Отже, встановлено, що помірне споживання кави не призводить до проблем під час вагітності. Але так як даних про ризики, пов’язані з надмірним споживанням кофеїну, недостатньо, захоплюватися кавою під час вагітності все ж не варто.

Що ж таке помірне вживання? Більшість медичних організацій і досліджень сходяться на думці, що вагітним варто вживати не більше 200 міліграмів кофеїну щодня. Тільки не забувайте, що кофеїн — це не тільки кава.

Вміст кофеїну в продуктах і напоях:

 • Кока-кола, енергетики — 12-60 міліграмів в одній банці;
 • Чай — 20-60 мг на одній чашці;
 • Кава декаф — 4-8 мг на одній чашці;
 • Кава з пакетика — 40-140 міліграмів в одній чашці;
 • Кава — 60-200 мг в одній чашці;
 • Шоколад — 5-35 міліграмів на порцію 50 грамів.
Читайте також:  Звичка не прати новий одяг небезпечна

Як бачите, вміст кофеїну в різних продуктах варіюється в широких межах, а тому краще уточнити, скільки кофеїну міститься у вашому улюбленому чаї або каві, і намагатися сумарно не перевищувати 200 мг на добу.

Вагітна

Загальні рекомендації
 • обмежити споживання кофеїну до 200 мг на добу (наприклад, одна чашка розчинної кави і дві чашки чаю в день);
 • немає корисного і шкідливого кофеїну (без різниці, чи п’єте ви каву з молоком або без, чай з пакетика або листовий — слідкуйте за сумарним вмістом кофеїну);
 • намагатися замінювати кофеїновмісні напої на воду, соки, морси (особливо якщо до вагітності вживали багато кави та чаю щодня);
 • якщо ви одноразово перевищили дозу кофеїну (нехай і суттєво), це не повинно позначитися на вагітності та дитині;
 • при наявності будь-яких супутніх захворювань і ускладнень вагітності (прееклампсія, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, блювота вагітних, мігрень) проконсультуйтеся з лікарем щодо можливості споживання кави;
 • повністю виключати кофеїн потрібно в ситуаціях, коли жінка погано себе почуває після чаю або кави (наприклад, при наявності проблем з ШКТ, мігрені). Кофеїн не зашкодить вагітності, але погіршить стан вагітної жінки.

Джерело: journals.lww.com
ncbi.nlm.nih.gov

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News