Висівки стали останнім часом популярним компонентом раціону людей, які намагаються скласти здорову дієту. З-за великого вмісту клітковини вони зазвичай відомі як ефективний засіб від запорів. Ви також можете використовувати їх під час втрати ваги. Вони обмежують поглинання жиру з їжі і допомагають контролювати апетит. Крім того, вони є основою дієти, очищає кишечник і весь організм. Ми з’ясували, як висівки допомагають схуднути.

Що таке висівки і хто повинен їх використовувати?

Висівки утворюються з перемолу різних видів зернових культур. У їх складі — зовнішній шар зерен. Цей продукт довго вважався відходами утворюються при виробництві борошна, його використовували як корм для тварин. Але наприкінці ХХ століття було визнано, що вони мають поживну цінність і містять речовини, які можуть представляти собою доповнення до щоденного раціону. В магазинах можна знайти гречані висівки вівсяні, пшеничні, житні.

Залежно від зерна, з якого були отримані висівки, вони відрізняються вмістом цінних компонентів, що визначають їх властивості і застосування. Практичним варіантом, є складання сумішей висівок таким чином, щоб використовувати переваги всіх їх видів. У разі гранульованих продуктів слід звертати увагу на те, що часто до них додаються тверді рослинні жири та сироп глюкозо-фруктозный, тобто інгредієнти, яких слід уникати, особливо при застосуванні дієти для схуднення.

Висівки відомі насамперед, як відмінне джерело клітковини. Вони повинні бути в раціоні всіх, хто:

  • має проблеми з запорами, страждають від частих запорів, а також у групі людей, схильних до ризику раку товстої кишки;
  • худне, лікується від надмірної ваги і ожиріння;
  • застосовують дієту для очищення кишечника і дієту, яка усуває токсини з організму;
  • страждають через порушення ліпідного обміну (підвищений рівень “поганого” холестерину і тригліцеридів); що є елементом профілактики атеросклерозу і серцево-судинних захворювань;
  • страждає від порушення глікемії (високий цукор).
Що містять висівки – вітаміни, клітковина, мінерали?

Висівки містять всі основні живильні речовини – жири, білки і вуглеводи. Зміст першого з них – білка, що становить близько 17 %. Вміст жиру у клітковині залежить від зерна, що підлягало обробці. Багато жиру містять вівсяні висівки. В основному це необхідні ненасичені жирні кислоти, які дуже потрібні для нормальної роботи всього організму.

У висівках містяться також вітаміни. Варто згадати і про вітамін E, який характеризується великим потенціалом. Він відновлює епідерміс, видаляє вільні радикали, які ушкоджують клітини. У висівках багато вітамінів групи B, які важливі для метаболічних процесів і нервової системи.

Цей продукт також містить велику кількість мінеральних компонентів, таких як: магній, цинк, залізо або калій. Їх біодоступність, тобто можливість використання організмом — відносно низька. Що означає, що інші інгредієнти, які ми знаходимо у висівках обмежують засвоєння цих елементів.

Основним і найбільш важливим компонентом висівок є клітковина. Її можна визначити як речовину, класифіковане як невідновні вуглеводи, і, отже, ті, які не розщеплюються і не всмоктуються у шлунку. Клітковина не є джерелом енергії. За те відіграє важливу роль у правильній роботі травної системи.

Розрізняють дві фракції клітковини – розчинну та нерозчинну у воді. Висівки, в залежності від зерен, з яких вони походять, містять різні пропорції окремих фракцій волокон. Наприклад, вівсяні висівки — джерело водорозчинних волокон (вони містять бета-глюкан) і нерозчинних волокон. Рекомендується, щоб у раціоні щодня були присутні близько 25 г цього інгредієнта.

Клітковина для очищення кишечника при запорах

Клітковина не розчинна у воді, збільшує об’єм калових мас, що призводить до того, що вони подразнюють стінки кишечника і завдяки цьому, неперетравлені залишки їжі швидше переміщуються до кінцевого ділянці шлунково-кишкового тракту.

Нерозчинні волокна є основним компонентом дієти, що запобігає поява запорів. Дієта, багата цим компонентом є кращою дієтою для очищення кишечника. Відповідно, велике споживання клітковини, має вплив на зниження ризику розвитку геморою. Клітковина являє собою один з важливих елементів профілактики раку товстої кишки.

Клітковина з висівок допоможе схуднути та очистити організм

Водорозчинна клітковина, як випливає з назви, здатна зв’язувати воду в травному тракті. Вона утворює гелі з високою в’язкістю, які згущують зміст їжі і уповільнюють проходження неперетравлених харчових залишків через травний тракт. Крім того, завдяки деяким містяться в ній речовин, вона може очищати організм від токсинів, таких як іони важких металів. У товстій кишці вона також ферментується бактеріями, виявленими в цьому середовищі. Ефект таких перетворень полягає у створенні багатьох речовин, корисних для організму. Дослідники довели, що це знижує ризик раку товстої кишки.

Водорозчинна клітковина володіє також здатністю зв’язування жовчних кислот, необхідних для ефективного переварювання жирів з їжі, що знижує їх всмоктування з шлунково-кишкового тракту. Вона має невелику кількість калорій (1 г водорозчинної клітковини – 2 ккал).

Тому включення в раціон висівок, багатих клітковиною — це ідеальний спосіб для зниження ваги. Корисні властивості висівок можна використовувати за умови, що їх кількість в раціоні не буде завищена і якщо прийом висівок буде супроводжувати великим споживанням води. Щоб волокна виконували свою важливу роль в організмі, необхідно забезпечити їй достатню кількість рідини.

Як розчинна, так і нерозчинна клітковина відіграють велику роль у сфері контролю апетиту. Продукти, багаті на цей компонент більше піддаються травленню і викликають більш повільне зростання рівня глюкози. Це, в поєднанні зі здатністю до набухання, дає більше почуття ситості. У довгостроковій перспективі дозволяє також знизити коливання рівня глюкози, які значно ускладнюють контроль апетиту.

Хто повинен відмовитися від висівок?

Існує ряд захворювань, при яких включення висівок в раціон не рекомендується. Сюди належать, зокрема:

  • захворювання шлунка і кишечника (в тому числі захворювання печінки, шлунково-стравохідного рефлюксу, виразкової хвороби, запальні процеси, риніт);
  • остеопороз;
  • захворювання нирок;
  • анемія, тобто недокрів’я;
  • період реконвалесценції після операцій.