Несвоєчасне виявлення раку – одна з актуальних проблем медицини. Зарубіжні вчені пояснили, що труднощі в його діагностиці можуть обумовлюватися здатністю ракових клітин вбудовуватися в здорові тканини організму і перебувати в них тривалий час, чекаючи своєї години.

Як повідомляє портал Medicalxpress, дослідники встановили: клітини раку можуть залишатися непомітними для виявлення, завдяки певному гену. Він дозволяє їм впроваджуватися в здорові тканини організму, довго перебуваючи в них в стані «сплячки».

“Механізм виживання злоякісних клітин в тканинах регулюється геном sFRP2, який змушує здорові клітини організму допомагати зберігатися раковим”, – розповідають наукові фахівці.

За їх словами, клітини раку таким чином можуть роками існувати в різних органах в стані анабіозу. Наприклад (це показали експерименти на тваринах) ракові клітини можуть потрапляти в легені з пухлин молочної залози, – при цьому вони віртуозно змінюють свою форму, щоб вбудуватися в здорову легеневу тканину і не бути відкинутими.

Даний механізм, що забезпечує агентам раку мімікрію і приголомшливу виживаність, є досконалим, відзначають вчені. Він же є головною перешкодою на шляху до своєчасного виявлення раку.

“Механізм, що забезпечує затримку ракових клітин в тканинах, по яких вони подорожували, ще не до кінця зрозумілий. Але через те, що багато ракових захворювань поширюються по всьому тілу і викликають рецидиви, більш глибоке розуміння цього процесу життєво важливо, тому ми продовжимо досліджувати”, – висловився співавтор наукової роботи Марко Монтанер.

Експерти переконані: найбільш ефектним лікування раку може бути в тому випадку, коли терапевтичні засоби впливають на його клітини, поки вони знаходяться в сплячому стані, оскільки «дуже складно передбачити той момент, коли вони прокинуться». Зробити це можна, впливаючи на вже згаданий ген sFRP2.