Це може бути ознакою розлади харчової поведінки.

Якщо ви зловили себе за нічним обжерливістю один раз, швидше за все, це випадковість. Але якщо візити до холодильника стали регулярними, можливо, це симптом.

Чому звичка їсти ночами повинна змусити вас насторожитися

Взагалі наш організм прекрасно знає, що сон і прийом їжі — принципово різні процеси. Тому, коли людина лягає спати, в його крові зростає рівень лептину — гормону, який пригнічує апетит.

Після пробудження він повертається до норми. Зате зростає рівень греліну-цей гормон змушує задуматися про те, чи не час перекусити. Так здоровий людський організм регулює апетит в нормальних умовах.

Іноді можуть траплятися збої. Можливо, вдень ви занадто активно тренувалися, і організм потребує енергії. Або перенервували, і мозку потрібна додаткова глюкоза, щоб відновитися. А може, просто випили багато рідини перед сном, і переповнений сечовий міхур раз у раз змушує вас прокидатися.

Загалом, через якусь неординарну ситуацію вам не вистачає калорій, ви не можете толком заснути, гормональна настройка апетиту збоїть — і ви виявляєте себе опівночі у холодильника.

Однак якщо напади нічного голоду трапляються у вас хоча б пару раз в тиждень, причина може бути більш серйозною.

Вчені стверджують, що нічний режим харчування — штука досить поширена. Найчастіше він зустрічається у людей з ожирінням, а також у тих, хто приймає психоактивні речовини або страждає від психічних розладів.

Читайте також:  3 смачні та корисні напої, які допомагають спалювати жир

Приблизно у 1,5% населення нічне обжерливість приймає настільки яскраво виражену форму, що його класифікують як розлад — синдром нічного переїдання.

Чому люди на регулярній основі прокидаються ночами, щоб перекусити, вчені точно не знають. Однак версії є.

Що тягне вас до холодильника ночами

Ось кілька можливих варіантів.

1. Ви не наїдаєтеся протягом дня

Нейробіолог Ніколь Авена, в чию сферу професійних інтересів входять харчування, дієти, харчові залежності, в коментарі виданню Vice розповіла, що нічні прийоми їжі виникають, коли люди починають голодувати — наприклад, сідають на занадто жорстку дієту.

Як правило, це проходить, коли організм пристосовується до харчових обмежень.

2. Це побічний ефект харчового розладу

Вчені виявили, що серед тих, хто їсть ночами, багато людей з діагностованими розладами харчової поведінки. Так, одне дослідження показало, що 51% пацієнтів з булімією і близько 35% з анорексією схильні до вживання їжі за північ.

У напівсонному стані у людей менше самоконтролю. Тому людина, яка наполегливо уникає їжі протягом дня, вночі цілком може заглянути в холодильник.

3. Ви перехвилювалися або живете в постійному стресі

Тривалий стрес-часта причина переїдань. У тому числі і нічних.

Читайте також:  Яка їжа замінить таблетки для схуднення

Та ж професор Еллісон виявила, що приблизно три чверті людей, які регулярно їдять вночі, пережили якусь стресову подію. Саме воно порушило їх режим сну і зробило нічні перекушування привабливими.

Інші дані свідчать про те, що люди з депресією або тривожними розладами більш схильні до нічного переїдання.

По суті, будь-який тип розладу настрою може призвести до того, що людина почне прокидатися і їсти ночами.

4. Це просто спадковість

Якщо хтось із ваших близьких теж час від часу прокидається ночами, щоб зробити набіг на холодильник, можливо, у вас є якийсь загальний ген, що провокує таку поведінку. Однак вчені його ще не вирахували.

Чому шкідливо їсти ночами

Якщо ви піднімаєтеся до холодильника лише епізодично, нічого страшного в цьому немає. Але ось регулярні нічні перекушування можуть нашкодити здоров’ю.

  • Наївшись вночі, ви, швидше за все, погано поснідаєте. А значить, будете відчувати нестачу енергії в першій половині дня.
  • Нічне травлення порушує сон. Ви будете крутитися в ліжку, частіше прокидатися для походів в туалет. В результаті не виспіться і протягом усього дня будете почувати себе менш працездатним, ніж зазвичай.
  • Часті нічні перекушування з часом підвищують рівні “поганого” холестерину і глюкози в крові. Це означає, що підвищується ризик виникнення серцево-судинних проблем, діабету і ожиріння.
Читайте також:  4 зміни у харчуванні знижують рівень холестерину

Як перестати їсти ночами

Професор психології Келлі Еллісон пропонує один з таких варіантів.

  1. Спробуйте замінити прийом їжі іншим заняттям. Наприклад, помедитуйте, глибоко подихайте, почитайте або послухайте заспокійливу музику.
  2. Знайдіть спосіб ускладнити доступ до їжі. Замикайте на ніч кухню або холодильник, якщо в ньому є така функція. Або простежте, щоб у вас не було продуктів, які можна їсти відразу, без приготування: ковбаси, чіпсів, піци, шоколаду. Щоб щось приготувати, вам доведеться повністю прокинутися, а значить, посилиться самоконтроль і ви зможете відмовитися від ідеї нічного перекусу.

Якщо прості способи не допомагають, має сенс проконсультуватися з лікарем-терапевтом або психотерапевтом, який спеціалізується на порушеннях харчової поведінки. Можливо, у вашому випадку мова йде про якийсь збій в роботі організму, і важливо якомога раніше його діагностувати.

Чого робити точно не треба, так це приймати на ніч безрецептурні біодобавки для поліпшення сну, наприклад мелатонін. Такі препарати дійсно допомагають заснути. Але вночі ви прокинетеся сонним і зовсім розслабленим. А значить, будете ще гірше контролювати себе.

Джерело: Why Do I Wake Up So Hungry in the Middle of the Night?