Туберкульоз і зараз забирає більше мільйона життів на рік, а раніше ця хвороба була невиліковною і нерідко забирала цілі сім’ї. Лікарі вирішили з’ясувати, коли з’явився збудник туберкульозу.

Вчені з Інституту вивчення історії людини суспільства Макса Планка вирішили з’ясувати, коли з’явилася штам бактерії, що викликає туберкульоз. Згадки симптомів легеневого туберкульозу зустрічаються в древніх писаннях безлічі народів. Точно відомо, що на туберкульоз хворіли в Стародавньому Римі. Але коли З’явилася Mycobacterium tuberculosis, відома як паличка Коха, невідомо.

Фахівці виділили ДНК палички Коха зі збережених легеневих тканин єпископа, який жив майже 14 століть тому. Реконструкція генома показала, що штам бактерії, що викликає туберкульоз, виник відносно недавно.

Читайте також:  Які продукти допоможуть підбадьоритися

Також було проаналізовано три стародавні геноми туберкульозу з доколумбової Південної Америки. Результати цього дослідження свідчать про те, що туберкульоз з’явився приблизно шість тисяч років тому. До речі, на користь цього говорять останки людини, яка жила в п’ятому тисячолітті, у якої підозрювали туберкульоз по характерних змінах тканин.

Зараз є не тільки ефективне лікування, а й профілактика туберкульозу. Тим не менш, ця хвороба продовжує забирати більше мільйона життів щороку. Серйозними факторами ризику є куріння і зниження імунітету. Так, у 2015 році серед померлих від туберкульозу кожен п’ятий був ВІЛ-інфікованим.

До симптомів туберкульозу відносять:

  • кашель з мокротою, іноді з кровохарканням;
  • слабкість;
  • втрату апетиту і зниження ваги;
  • тривале підвищення температури до 37,1-37,5 градуса;
  • нічну пітливість.
Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News