Американські вчені з Колумбійського університету розгадали загадку , яка мучила науку століттями. Вони розкрили таємницю дотиків , з’ясувавши , яким чином клітини на поверхні шкіри допомагають нам відчувати текстуру поверхні різних предметів .

Дотики залишалися останнім бар’єром сенсорної нейронауки , нерозгаданим феноменом , з яким намагалися впоратися великі наукові уми. Вчені вже давно розібралися в особливостях зору , вивчивши світлові рецептори (це сталося ще на початку 20 -го століття) , з’ясували особливості слуху , смаку і нюху. Але до останнього часу майже нічого не було відомо про механізм дотиків , і про те , які молекули і клітини відповідають за це почуття.
 
Вчені з Колумбійського університету провели перше подібне дослідження з використанням оптогенетики – методики дослідження роботи нервових клітин , що полягає у впровадженні в їх мембрану спеціальних каналів , що реагують на збудження світлом. Дослідники встановили , що клітини шкіри , які називаються клітинами Меркеля , можуть відчувати дотики . І вони покривають кисті наших рук подібно рукавичок , що з’єднується з нейронами шкіри , щоб забезпечити людину можливістю відчувати дрібні особливості покриттів тих чи інших предметів .

“Цей експеримент є першим прямим доказом того , що клітини Меркеля можуть переводити дотику в нервові сигнали , що передають інформацію мозку з приводу об’єктів навколо нас” , – заявила автор дослідження доктор Еллен Лумпкін .

Відкриття американських учених не тільки дає науці розуміння механізму дотиків , але і дозволяє вести більш продуктивні дослідження методик лікування пацієнтів , які втратили здатність відчувати предмети навпомацки , що буває при діабеті , лікуванні раку хіміотерапією , а також через вік.

Читайте також:  Яйця та сир названі серед найкращих білкових продуктів на сніданок