Нещодавно група китайських вчених повідомила про розробку ін’єкційного гідрогелю для відновлення пошкодженого хряща. Про створення гідрогелю, спектр його застосування та ефективность при використанні під час тестування на гризунах і свинях дослідники написали в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

У клініці дуже часто зустрічаються дефекти суглобового хряща з низькою здатністю до самовідновлення. Вони впливають на здоров’я і рухливість, при цьому відновлення дефектів суглобового хряща – складна клінічна процедура.

Сучасні технології по відновленню хрящової тканини

В останні роки технології по відновленню розірваного або еродованого хряща значно покращилися, оскільки вчені навчилися вирощувати хондроцити (клітини, які перетворюються в хрящ) і використовувати їх для стимулювання зростання нового хряща.

Зазвичай вони вирощуються на структурах ділянками, які потім наносяться на області, які потребують відновлення. Однак одним з основних недоліків такого лікування є необхідність розрізати шкіру і відкривати область, що підлягає лікуванню. Такий спосіб може привести до хворобливого одужання протягом декількох місяців.

Читайте також:  Від токсинів і високого холестерину: простий, але корисний напій

Матеріалу, який імплантується, необхідні властивості, що виходять за рамки звичайного підвищення біосумісності для виживання хондроцитів і регенерації хряща. Зокрема, для артроскопічної хірургії потрібні гідрогелі, які можуть швидко утворювати гель у воді, міцно зв’язуватися з навколишньою тканиною і зберігати механічну стабільність, щоб витримувати тиск середовища. Однак на сьогодні жоден гідрогель не продемонстрував всі ці властивості одночасно.

У чому полягає особливість нового гідрогелю

Представлена ​​розробка дозволяє використовувати новий тип гідрогелю для того ж типу лікування, але без хірургічного втручання. Вчені говорять, що надшвидке гелеутворення, висока механічна міцність і сильна адгезія до природних тканин дозволяють безпосередньо використовувати цей гідрогель при артроскопічному лікуванні.

Читайте також:  Кращий напій для прискорення обміну речовин назвала дієтолог

У гідрогелі, розробленому командою дослідників з Китаю, використовувалася полімеризація, яка ініціюється світлом, а також індуковані світлом зшиті імінні органічні сполуки.

В результаті вийшов гель, який можна наносити на каркас, він твердне тільки під впливом ультрафіолетового світла. Це означає, що каркас можна згорнути в дуже маленьку форму і вставити ін’єкцією в ділянку, що потребує відновлення.

Потім гель можна впорснути на каркас. Після того як гель поміщений на місце, все, що необхідно для його затвердіння – направити ультрафіолетове світло на уражену ділянку. Гель затвердіє протягом десяти секунд, дозволяючи каркасу з його вантажем хондроцитів виростити новий хрящ.

Читайте також:  Від холестерину і для нирок: названий простий, але корисний напій

Вчені спробували різні форми матеріалу за допомогою лабораторних гризунів і, нарешті, зупинилися на формі зірки. Потім вони додатково перевірили свій гель, зробивши ін’єкції кільком мишам і дозволивши хрящів рости протягом восьми тижнів.

На наступному етапі дослідники протестували свій підхід на свинях з дефектним хрящем і контролювали ріст хряща за допомогою МРТ. Вони виявили, що приблизно через шість місяців хрящ у свиней відновився.

Дослідники планують продовжити тестування гідрогелю та нового способу його введення і провести незабаром випробування на людях. Якщо цей підхід виявиться ефективним і безпечним, очікується, що він може стати новим стандартом лікування пошкоджених хрящів.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News