За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на біологічному рівні старіння відбувається в результаті накопичення молекулярних і клітинних ушкоджень з плином часу. Це може викликати запалення і призвести до зниження фізичних і розумових здібностей, а також до більш високого ризику захворювань. Тим часом все це можна запобігти, дотримуючись кількох нехитрих правил.

В першу чергу, необхідно уникати недосипів. Нестача сну підвищує ризик серцево-судинних захворювань, високого кров’яного тиску, діабету та інсульту. Також дослідження 2018 року, опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, показало, що одиничний випадок недосипу може викликати п’ятивідсоткове збільшення в мозку бета-амілоїду – білка, пов’язаного з хворобою Альцгеймера.

Сонцезахисний крем потрібно використовувати кожен день, а не тільки на пляжі. Це захистить шкіру від старіння, а також значно знизить ризик розвитку раку і передракових станів, які викликає УФ-опромінення. Так, регулярне використання сонцезахисного крему SPF 15 знижує ризик плоскоклітинної карциноми (SCC) на 40% і меланоми на 50%. При цьому важливо стежити за тим, щоб організм отримував достатньо вітаміну D, який ще називають сонячним. Його низький рівень провокує остеопороз, серцево-судинні захворювання, зниження когнітивних функцій, депресію, високий кров’яний тиск, діабет другого типу і рак.

Інтенсивна медитація уповільнює старіння мозку, згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Neurocase. У порівнянні з контрольною групою ті, хто регулярно позбавлявся від стресу за допомогою медитації, були на вісім років молодше. Зокрема, в 41 рік ” вік ” їх мозку був як у 33-річних. Це доповнює попередні дослідження, які показали, що медитація може сповільнити втрату сірої речовини мозку і вкорочення теломер – сполук, які захищають кінці хромосом і викликають старіння клітин у міру їх укорочення.

Щоб знизити ризик передчасної смерті, необхідно бути соціально активним. На думку вчених, негативний вплив самотності на здоров’я навіть сильніше, ніж від куріння, ожиріння і відсутності фізичної активності. Також соціальна ізоляція на 50% підвищує шанси зіткнутися з деменцією, або старечим недоумством, повідомляє MSN.

Щоденне вживання п’яти порцій фруктів і овочів знижує ризик серцевого нападу та інсульту. Тим часом, 10 щоденних порцій можуть знизити ризик серцевих захворювань на 28% і ризик передчасної смерті на 31%. Подібну благотворну дію рослинної їжі пов’язують з тим, що вона захищає клітини від вільних радикалів.

Також необхідно стежити за тим, щоб пити достатньо води. З віком відчуття спраги зменшується. Через це людина може не усвідомлювати, що його організму потрібно більше вологи. При цьому вода необхідна майже для кожної функції тіла, включаючи перекачування крові в м’язи і мастило суглобів.

З напоїв дослідники радять звернути увагу на зелений чай. Він має потужні антиоксиданти, які можуть принести користь вашому організму в довгостроковій перспективі. При цьому кількість алкоголю варто зменшити. Згодом його надмірне вживання може привести до хронічних захворювань і проблем. У їх числі хвороби серця, печінки, проблеми з травленням, рак, недоумство і слабка імунна система. Експерти радять вживати не більше одного напою в день для жінок і двох напоїв в день для чоловіків.

За даними клініки Мейо, хвороби серця, інсульт і закупорка артерій можуть бути пов’язані із запаленням і інфекціями, викликаними бактеріями порожнини рота. Тому важливо ретельно стежити за здоров’ям і чистотою зубів. Наприклад, попередити захворювання ясен можна, регулярно використовуючи зубну нитку.

Ще допоможе запобігти, відстрочити або впоратися з низкою хронічних захворювань, поширених у дорослих у віці 50 років і старше, фізичні навантаження. Це знижує ризик передчасної смерті і підтримує психічне здоров’я. Лікарі рекомендують приділяти спорту від 150 до 300 хвилин на тиждень.

Психічне здоров’я збереже життєва мета. Прагнення до чогось робить позитивний вплив на емоційний стан і помітно уповільнює процес старіння. Також когнітивні здібності підтримують хобі, які вимагають від людини отримання нових знань і розвитку в якій-небудь справі.