Секс має багато корисних фізичних і психологічних ефектів, в тому числі знижує високий кров’яний тиск, зміцнює імунну систему, бореться зі стресом і сприяє хорошому сну. Він вивільняє гормон окситоцин, який важливий для встановлення довіри і зв’язку між людьми. Але є і зворотна сторона монети. Іноді люди вмирають під час або незабаром після сексу. Але панікувати не варто, показник невеликий — всього 0,6% від усіх випадків раптової смерті.

Є багато причин такої проблеми. У більшості випадків це викликано фізичним напруженням під час сексуальної активності, ліками, що відпускаються за рецептом (наприклад, для лікування еректильної дисфункції), або забороненими наркотиками, а також поєднанням факторів.

Ризик будь-якої раптової смерті через серцево-судинних причин зростає з віком. Судово-медичне патологоанатомічне дослідження 32 тис. випадків раптової смерті за 33-річний період у Німеччині показало, що 0,2% випадків сталися під час сексуальної активності.

Раптова смерть наступала в основному у чоловіків (середній вік 59 років), і найбільш частою причиною був серцевий напад, також відомий як інфаркт міокарда. Дослідження раптової серцевої смерті та сексуальної активності в США, Франції та Південній Кореї показують аналогічні результати.

Проте нещодавно дослідники з Лондонського університету Святого Георгія виявили, що це явище не обмежується лише чоловіками середнього віку. У дослідженні, опублікованому в журналі JAMA Cardiology, вивчалася раптова серцева смерть серед майже 7 тис. випадків в період з січня 1994 р.по серпень 2020 р. з них 17 (0,2%) відбулися або під час сексуальної активності, або протягом однієї години після. Середній вік смерті становив 38 років, і 35% випадків відбулися у жінок, що вище, ніж у попередніх дослідженнях. Робота проводилася під керівництвом доктора Герардо Фіноккіаро, кардіолога.

Ці смерті зазвичай не були викликані серцевими нападами, як це спостерігається у чоловіків. У половині випадків (53%) серце виявилося структурно нормальним, а причиною смерті було раптове порушення серцевого ритму, зване синдромом раптової аритмічної смерті. Розшарування аорти було другою за значимістю причиною (12%). У цьому випадку шари в стінці великої артерії розриваються, кров залишається між шарами, викликаючи здуття і розрив.

Нове дослідження показує, що раптова серцева смерть у людей віком до 50 років в основному пов’язана з синдромом раптової аритмічної смерті або кардіоміопатіями. Молоді люди, у яких були діагностовані ці стани, повинні проконсультуватися зі своїм кардіологом про ризик, пов’язаний з сексуальною активністю. Однак низька частота летальних випадків в цих дослідженнях свідчить про те, що ризик дуже низький — навіть у людей з існуючими серцевими захворюваннями.

Джерело: ScienceAlert