Нове дослідження вчених пояснює невідомий досі механізм дії біологічно активних молекул в широко використовуваних рослинних народних ліках, таких як фенхель, ромашка і лаванда, які застосовують для зниження кров’яного тиску. Робота проводилася співробітниками Каліфорнійського університету в Ірвіні.

Дослідження пояснює, як ці рослинні речовини діють на певний тип іонних каналів калію, званих KCNQ5, які експресуються на клітинах гладеньких м’язів у стінках кровоносних судин. Ці трави впливають на тонус судин, розслабляючи гладкі м’язові волокна в стінках артерій, знижуючи кров’яний тиск.

Важливість цього механізму полягає в тому, що він розділяється безліччю ботанічних екстрактів, використовуваних в народній медицині в усьому світі, в цілому переліку різних культур. Це включає лаванду, яка є одним з найпотужніших активаторів KCNQ5. Інші зіставні молекули є в екстракті насіння фенхелю і ромашки. З іншого боку, рослинні екстракти, які не викликали зниження кров’яного тиску, не мали здатність активувати канал KCNQ5.

У корені софори жовтіючої дослідники також виявили алкалоїд під назвою алоперін, який є потужним активатором цієї молекули. Певна ізоформа останньої зв’язується біля основи чутливої до напруги частини молекули каналу, щоб викликати зміну конформації, що активує KCNQ5. Аналогічні молекули в інших рослинах, що демонструють схожі механізми дії, ще тільки належить відкрити. Це може стимулювати розробку нових антигіпертензивних препаратів.