7 неочевидних причин, через які піт пахне сильніше і гірше, ніж зазвичай.

Чому пахне піт

Насправді піт у більшості випадків не пахне. Він потрібен організму для охолодження, що складається в основному з води і не має запаху. Не вірите? Тоді просто принюхайтесь до маленьких дітей, які граються в спеку!

У дорослих ситуація дещо складніша: під час статевого дозрівання активізуються так звані апокринові потові залози. Вони зосереджені в основному на покритих волоссям частинах тіла: під пахвами, в паховій області, на голові. Але деяка їх кількість присутня також на ступнях і долонях. Їх особливість — «жирний» піт.

Крім води і незначної кількості солей-електролітів у апокриновому поті містяться різноманітні продукти білкового обміну, летючі жирні кислоти та інші сполуки. У цій суміші вже є запах. Але його не можна назвати неприємним. Апокриновий піт визначає індивідуальний статевий аромат кожної людини. Він ледве помітний, але може дурманити, кружляти голову — загалом, вабити представників протилежної статі.

На жаль, крім представників протилежної статі, апокриновий піт манить і бактерії. Ще б пак: такий поживний склад! Мікроби, які живуть на шкірі, на яких раптом вихлюпнулася підвищена доза цієї живильної вологи, приймаються розмножуватися з вдесятеро сильнішою швидкістю. А де багато бактерій, там і відходи їх життєдіяльності: хімічні сполуки з неприємним, пітним запахом.

Що впливає на запах поту і чому деякі не пахнуть

Як правило, впоратися з запахом поту неважко. Після того як ви спітнієте, бактеріям потрібно кілька годин, щоб розмножитися і почати пахнути. Якщо за цей час ви встигнете прийняти душ, скористатися вологими серветками, змінити промоклий одяг, то поява дурманного у всіх сенсах аромату вам не загрожує.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

В теорії. На практиці ж, як завжди, є нюанси.

Кожен людський організм індивідуальний. Деяким щастить. Навіть всерйоз спітнівши і не прийнявши ніяких гігієнічних заходів після цього, вони залишаються свіженькими (пил, бруд і так далі у цьому випадку виносимо за дужки). За даними Американського хімічного товариства, цим людям не вистачає білкових сполук, необхідних для розмноження бактерій на шкірі. Мікробам в їх поті нічим поживитися, вони розмножуються слабо, і неприємний запах не виникає.

Запах поту не знайомий приблизно 2% більшості європейців і азіатів.

Іншим же щастить значно менше. Вони починають пахнути навіть не через декілька годин, а майже відразу після появи поту. І справа тут далеко не завжди в бактеріях. Часто — в особливостях організму, неуважності, звичкою до того або іншого способу життя і навіть приховані проблеми зі здоров’ям.

Чому запах поту може бути неприємним і сильним
1. Ви носите спортивну або закриту взуття без шкарпеток

Шкарпетки, як правило, виготовляються з дихаючих тканин. Їх основне завдання — відводити вологу від ступень. Коли ви зневажаєте шкарпетками, відведення вологи не відбувається і ноги буквально купаються в поту і стрімко розмножуються в ньому бактерій.

Причому бактерії в цій області особливі: на підошвах люблять селитися мікроби виду Bacillus subtilis. Вони і надають зіпрілій шкірі і взуттю той самий специфічний і дуже сильний запах.

2. Ви носите одяг з недихаючих тканин

Натуральні волокна, такі як бавовна, льон, навіть шерсть, володіють дихаючими і вологовідштовхуючими властивостями. Це означає, що вони, по-перше, забезпечують вільний доступ повітря до шкіри, не даючи їй перегріватися і посилено потіти. А по-друге, вбирають в себе з’явився піт і виводять його назовні. У цьому випадку у бактерій просто не залишається живильного середовища для розмноження і неприємний запах не виникає.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Зовсім інша справа — синтетика: поліестер, нейлон, віскоза. Такі тканини виглядають легкими і красивими, але не відводять вологу. В результаті піт опиняється в пастці, а мікроби отримують справжній живильний басейн. Їх концентрація збільшується прискореними темпами, і неприємний запах з’являється раніше і відчувається сильніше, ніж в одязі з натуральних тканин.

3. Ви їсте багато спецій

Часник, каррі, інші спеції при перетравленні виділяють сірковмісні гази. За словами американського дерматолога Мері Джин (Marie Jhin), ці гази виводяться з організму у тому числі через пори, надаючи шкірі неприємний аромат. Щоб запах посилився, досить просто спітніти.

4. Ви перебрали на вечірці

Організм сприймає алкоголь як отруту і прагне якомога швидше розкласти його на складові і вивести геть. Велика частина спирту переробляється в печінці і виводиться з сечею.

Гірше, якщо ви випили більше, ніж може оперативно переробити печінка, або цей орган з якихось причин збоїть. У цьому випадку продукти переробки етанолу починають виділятися з диханням (так виникає перегар) і через пори шкіри.

Деякі продукти розпаду, наприклад оцтова кислота, мають дуже специфічний аромат. Коли ви потієте, вони починають прискорено випаровуватися з шкіри і неприємний запах поту стає очевидним.

5. Ви приймаєте певні ліки

Деякі медичні препарати, наприклад жарознижуючі або засоби на основі морфіну, різко збільшують пітливість і/або, розщеплюючись в організмі на складові, змінюють запах тіла. З усіма випаровувальними при потінні наслідками.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру
6. У вас є деякі гормональні збої

Кількість і склад бактерій, що мешкають на шкірі, багато в чому залежать від гормонального балансу організму. Саме тому — за рахунок різного співвідношення андрогенів, прогестерону і естрогену — у чоловіків запах поту, як правило, сильніший і різкіший, ніж у жінок.

Прискорити або сповільнити розмноження тих чи інших бактерій на шкірі можуть також діабет, менопауза і інші гормональні збої. Вони ж, до речі, часто підсилюють пітливість, через що неприємний запах стає ще виразнішим.

7. У вас неповноцінне харчування

Доведено, що дефіцит магнію або дієти з високим вмістом білка в збиток іншим поживним речовинам здатні надати тілу різкий неприємний запах, який посилюється при потовиділенні.

Як позбавитися від запаху поту

Враховуючи озвучену вище інформацію, рішення очевидні.

  1. Перегляньте раціон, щоб прибрати з нього продукти, що підсилюють потовиділення і неприємний запах.
  2. Носіть одяг з дихаючих тканин.
  3. Використовуйте антиперспіранти: при правильному застосуванні вони не тільки маскують запах, але і зменшують кількість поту, що виділяється.
  4. Не надягайте закрите взуття без шкарпеток і намагайтеся регулярно його провітрювати.
  5. Ознайомтеся з побічними діями прийнятих вами ліків. Якщо медикаменти підсилюють потовиділення або викликають неприємний запах, проконсультуйтеся з лікарем щодо можливості їх заміни.
  6. Відвідайте ендокринолога, щоб переконатися у відсутності гормональних збоїв. Це особливо актуально, якщо ви помітили різку зміну запаху поту.
  7. Спітнівши, постарайтеся прийняти душ або скористатися вологими серветками не пізніше ніж через годину-півтора.