Найбільш поширені види станів, викликаних віковою дегенерацією мозку, включають хворобу Альцгеймера і набуте слабоумство – деменцію.

У міру того, як збільшується вік, наші органи знижують свою продуктивність. Це стосується і мозку: разом зі старінням його клітини починають дегенерувати. Одночасно підвищується ризик того, що у людини розвинеться хвороба Альцгеймера або деменція.
Ось що медики радять знати про різницю між двома станами.

Як відрізнити хворобу Альцгеймера від деменції? Хвороба Альцгеймера означає атрофію клітин мозку, що викликає порушення пам’яті і когнітивних функцій. Певного пояснення причин, що ведуть до розвитку цього прогресуючого стану, – немає. Одна з найвідоміших наукових гіпотез пов’язує виникнення хвороби Альцгеймера з накопиченням в головному мозку білків: бета-амілоїду і тау-білка.

Деменція-це загальний термін для процесів вікового зниження когнітивної функції. Хвороба Альцгеймера є одним з типів деменції. До інших відносяться деменція з тільцями Леві, судинна деменція і лобно-скроневі захворювання. Пацієнти, які страждають деменцією, мають труднощі в спілкуванні, проблеми з почуттями та емоціями.

Фактор віку. Вчені називають вік ключовим фактором розвитку різних типів деменції, включаючи хворобу Альцгеймера. Патологічний стан зазвичай вражає область мозку, пов’язану з навчанням: в першу чергу виникають труднощі із запам’ятовуванням нової інформації.

Однак, хоча більшість пацієнтів, які страждають на хворобу Альцгеймера, 65 років і старше, також існує форма цього захворювання з більш раннім початком, що вражає людей набагато більш молодого віку.

Відмінність причин. Якщо Альцгеймер, як уже говорилося, викликається “застряганням” в мозку бета-амілоїдів і тау-білка, причиною деменції може стати погіршення кровотоку, що йде в мозок (наприклад, через атеросклерозу), підвищений тиск в головному мозку або перенесений інсульт. Факторами ризику також є діабет, високий кров’яний тиск і високий рівень холестерину. Крім того, схильність деменції підсилюють дефіцит вітамінів і дисбаланс гормонів щитовидної залози.

Ознаки деменції і хвороби Альцгеймера. Деменція: до найбільш поширених ознак відносяться:

 • нездатність спілкуватися з іншими людьми,
 • складнощі з згадуванням місць, імен, отриманої інформації,
 • нездатність займатися повсякденними справами,
 • повторення дій і слів,
 • забудькуватість.

Хвороба Альцгеймера: її поширеними симптомами є:

 • зниження комунікації (людина перестає спілкуватися навіть з близькими),
 • нерозуміння візуальних форм спілкування,
 • сплутаність свідомості,
 • зміни настрою і поведінки,
 • нехтування гігієною,
 • втрата пам’яті.

Деменція і її форми, включаючи хворобу Альцгеймера, є прогресуючими захворюваннями: властиві їм симптоми з часом посилюються, стаючи все більш важкими. В якості профілактики деменції важливо підтримувати фізичну активність тіла і розуму за допомогою вправ, йоги, медитації, а також бути соціально активною людиною – підтримувати зв’язок з сім’єю і друзями.

Наукові джерела:
Dementia vs. Alzheimer’s Disease: What is the Difference?, source
Dementia and Alzheimer’s: What Are the Differences?, source