Чи можливо, що місяць, в який ви народилися, визначить ваше подальше життя? Ні, йдеться не про знаки Зодіаку, а про наукові дані і статистики, які відповідають на це питання ствердно. Вчені часто не можуть виявити явні сполучні між датою народження і захворюваннями, але їх цілком логічні гіпотези, засновані на впливі навколишнього середовища, знаходять багато фактичних підтверджень.

Не лякайтеся, якщо ваша дата народження випадає на один з небезпечних періодів, але зайва обережність ще нікому не заважала.

Народжені восени
Алергії на їжу

У дітей, народжених восени, ризик розвитку алергії на молоко, яйця або арахіс збільшено на 30-90% в порівнянні з дітьми, що з’явилися на світ в інший час року, говориться в дослідженні, опублікованому в журналі «Алергії» у 2012 році. Одна з можливих причин — брак вітаміну D в найважливіший період розвитку немовляти. Цей дефіцит може позначитися на їх імунній системі і викликати появу сезонних алергій. Більше того, брак «сонячного» вітаміну знижує захисну функцію шкіри в цей період, дозволяючи алергенам безперешкодно проникати всередину.

Астма

У 2013 році дослідження тайванських вчених з’ясувала, що діти, народжені восени, володіють на 13% більшим ризиком розвитку астми, ніж діти, народжені навесні. Дослідники вважають, що зимові холоди в перші місяці народження можуть спровокувати алергічні реакції і привести до астми.

Народжені взимку
Соціально-економічні невдачі

Зимових дітей удача обходить стороною, вважають дослідники Університету Нотр-Дам. У 2009 році вони проаналізували дані перепису населення США і виявили наступну статистику: жінки, що народжували взимку, частіше виявлялися незаміжніми і без вищої освіти. Вчені припустили, що більш успішні, освічені і забезпечені жінки планують свої пологи на більш сприятливий для цього час.

Лівші

Нове дослідження з Німеччини виявило, що чоловіки, народжені в період з листопада по січень, значно частіше виявлялися лівшами, ніж народжені в будь який інший час року. Швидше за все, причина ховається під впливом тестостерону на розвиток мозку плоду. Підвищений рівень тестостерону в утробі може уповільнити розвиток лівої півкулі мозку, підвищуючи шанс ліворукості в майбутньому. Довгий світловий день в період з травня по липень підвищує вироблення тестостерону, тому чоловіки, народжені в кінці осені або на початку зими, отримують підвищену дозу цього гормону тривалий час.

Народжені навесні
Рак лімфатичних тканин

Дослідження 2014 року, опубліковане у Міжнародному журналі дослідження раку, виявило, що люди, народжені навесні — з березня по травень — володіли на 25% підвищеним ризиком розвитку раку лімфатичних тканин після 20 років в порівнянні з людьми, народженими з вересня по листопад. А люди, народжені в квітні, особливо 24 числа, володіли найвищим ризиком розвитку лейкемії. Чому? Вчені пояснюють це поняттям «гіпотеза пізнього впливу», тобто діти, народжені навесні, рідше стикаються з певними інфекціями у важливий період розвитку імунної системи. В результаті неадекватна реакція імунної системи може зробити їх більш уразливими перед раком лімфатичних тканин.

Аутоімунні захворювання

Ось ще один результат недостатнього розвитку імунної системи у дітей, народжених навесні: дослідження BMC Medicine 2012 року виявило, що такі аутоімунні захворювання, як розсіяний склероз, ревматоїдний артрит та виразковий коліт, найчастіше зустрічаються у народжених у квітні. Народжені через півроку — у жовтні — страждали від цих недуг рідше за інших.

Меланома

Нове дослідження Міжнародного журналу Епідеміології виявило, що у людей, народжених навесні, у порівнянні з народженими восени, на 21% частіше розвивалася меланома в районі 30 років. Дослідники вважають, що причиною цього є підвищена дія на новонароджених ультрафіолетових променів — як раз в той період їхнього життя, який може збільшити ризик розвитку раку шкіри в майбутньому. Але не турбуйтеся! Хоча ви не можете повернути час назад і намазати на своє дитяче обличчя сонцезахисний крем, ви можете захистити себе зараз: тримайтеся тіні в денні години, використовуйте сонцезахисний крем, надягайте темні окуляри і капелюхи. Будьте гранично обережні, якщо меланома зустрічалася у ваших близьких родичів.

Народжені влітку
Самогубство

Люди, народжені пізньою весною і влітку, частіше стають жертвами суїциду, ніж люди, народжені в інші сезони року, вважають угорські вчені. Народжені в липні на 14% частіше скоювали самогубство, ніж народжені в грудні, найменш ризикованому місяці. Дослідники поки що не змогли встановити точну причину такої схильності, але припускають, що в цьому замішано вплив місяця народження на різні нейротрансмітери, які можуть бути відповідальними за суїцидальні нахили.

Короткозорість

Люди, народжені влітку, на 17% частіше розвивають важку короткозорість, ніж ті, хто народився взимку, виявили вчені з Британії. Вони схильні підозрювати в цій закономірності сезонні особливості ваги і впливу зовнішніх природних факторів, таких як температура повітря.

Перепади настрою

Якщо ви помічаєте за собою різкі перепади настрою від ейфорії до відчаю, у вас може бути так званий циклотимічний темперамент. Дослідження, представлене нещодавно в Європейському коледжі нейропсіхофармакології, показало, що народжені влітку володіли таким характером частіше, чим народжені взимку. Можливе пояснення цього полягає в тому, що час року, коли ви народилися, впливає на роботу нейропередавачів. На них може позначитися доступність вітамінів, наявність мікробів та алергенів в повітрі і різниця в температурі в утробі і навколишньому середовищу після пологів, які разом можуть закласти фундамент розладів настрою в майбутньому.