Коли на початку 20-го століття рентгенівські промені увійшли у світ медицини, лікарі раптово змогли діагностувати і вивчати пацієнтів на абсолютно новому рівні. Здатність зазирнути всередину організму без операції продовжує залишатися важливим методом пошуку проблем в м’яких тканинах, кістках і зубах. Рентген зберігає і продовжує рятувати життя багатьох людей.

Але не все так безхмарно. По мірі просування медичних і наукових знань на перший план виходять проблеми безпеки медичних рентгенівських променів. Багато людей тепер задаються питанням, чи варто ризикувати здоров’ям заради рентгена, і якщо так, то за яких обставин. Що ще гірше, в інтернеті повно дезінформації про природу та безпеки медичних рентгенівських знімків. Давайте розбиратися.

Медичне рентгенівське випромінювання піддає людей небезпечним рівням випромінювання

Земля, планети, зірки та інші елементи випромінюють різні рівні радіації. Це не означає, що турбуватися про це не варто, але це частина природного середовища. Навіть на рівні моря люди щоденно поглинають невелику кількість радіації. Коли ми літаємо або живемо на великих висотах, опромінення збільшується.

Випромінювання вимірюється в мілізівертах (мЗв). Кожна людина на Землі щорічно поглинає невелику дозу радіації, рівну приблизно 2 мЗв. Пілоти і стюардеси можуть піддаватися дозі близько 4 мЗв у рік. Небезпечним впливом радіації вважається близько 200 мЗв. Враховуючи ці факти, ми можемо з упевненістю сказати, що середній медичний рентген, який доставляє дозу від 0,008 до 1 мЗв, може бути не таким небезпечним, як прийнято вважати. Більш незвичайні процедури, такі як церебральні або шлунково-кишкові рентгенограми, забезпечують від 1 до 7 мЗв. Повномасштабна КТ забезпечує дозу більше 10 мЗв, а кілька КТ-сканувань за один сеанс іноді можуть опромінювати пацієнта більше ніж на 50 мЗв.

Згідно з цими даними, верхня межа медичних рентгенівських процедур має становити менше чверті того, що вважається небезпечним впливом радіації. Лікарі і рентгенологи повинні серйозно відноситись до безпеки пацієнтів і завжди розглядати унікальну історію хвороби людини перед призначенням рентгена.

Читайте також:  5 порад лікаря запобігання остеопорозу
Медичні рентгенівські промені роблять серйозний вплив на фертильність і вагітність

Багато пар, які планують дітей, турбуються про можливе рентгені, так як не хочуть робити нічого, що може вплинути на їх можливість мати дітей. Ці турботи цілком зрозумілі, але не завжди виправдані.

Що стосується народжуваності, то тільки серйозна кількість радіації може якимось чином знизити її. А якщо говорити про вагітність, то найбільш поширені рентгенологічні процедури абсолютно безпечні і взагалі не впливають на плід. Але завжди корисно обговорити свої переживання з лікарем для додаткового спокою.

Медичні рентгенівські промені слід використовувати розумно, так як вони все ж проводять опромінення. Тим не менш, рівні радіації, як правило, дуже низькі і наука вважає, що вони не принесуть шкоди.

рентген

Крім того, не варто турбуватися про негативний вплив рентгенівських променів, якщо під час процедури використовується захисний «фартух». Проблеми можуть виникнути тільки тоді, коли захисний засіб не використовується. У такому разі радіація може досягати репродуктивних органів, що у чоловіків, наприклад, може призвести до скорочення виробництва сперми протягом року або більше.

Ослаблена плодючість і рентгенівські промені

Якщо погіршення фертильності вже встановлено за допомогою тесту на фертильність, адекватний захист при рентгенодіагностиці надзвичайно важливий. Тут варто враховувати нюанси кожного конкретного випадку. Наприклад, якщо у чоловіка знижено виробництво сперми через вагу і алкоголізм, незахищені рентгенівські промені можуть ще більше погіршити виробництво сперми.

Чи повинні чоловіки уникати рентгенівських знімків для захисту своєї репродуктивної системи?

Немає причин, по яких чоловіки повинні уникати рентгенівських променів як засобу діагностичного інструменту для запобігання проблем з народжуваністю. Навіть чоловіки, які роблять рентген кілька разів на рік, здатні зачати здорових дітей. Боязнь рентгенівського випромінювання через можливий вплив на виробництво сперми або фертильність, може викликати проблеми з фертильністю, але вже з причини стресу, так як будь-сильний стрес може вплинути на цей процес.

Вагітність і рентген

Вагітність – це час особливої турботи про себе і майбутню дитину. Харчування, відмова від куріння і алкоголю, а також обережність стосовно ліків стають особливо важливими факторами в цей період. Рентген та інші медичні променеві процедури черевної області також заслуговують особливої уваги під час вагітності.

Читайте також:  Лікар розкриває «життєво важливу» частину ранкової рутини, яка дозволяє залишатися бадьорим протягом дня

Рентген

Почнемо з того, що вам, швидше за все, не знадобиться рентгенографія черевної порожнини під час вагітності. Але іноді, через певний медичний стан, лікар може порахувати діагностичний рентген живота або нижньої частини тіла необхідним. Якщо це станеться, не турбуйтеся. Ризик для вас і майбутньої дитини дуже малий, а вигода від з’ясування вашого медичного стану набагато вище. Насправді ризик відсутності необхідного рентгена може бути набагато більше, ніж ризик від радіації.

Важливо повідомити лікаря про вагітність або підозру на неї. Якщо ви вагітні, лікар може вирішити, що краще скасувати рентгенівське обстеження, відкласти його або вибрати інший метод діагностики, щоб зменшити кількість радіації. Або, в залежності від ваших медичних потреб, і розуміючи, що ризик дуже малий, лікар може вирішити, що краще всього зробити рентген, як і планувалося. У будь-якому випадку, ви не повинні боятися висловлювати будь-які ваші побоювання лікаря.

Які рентгенівські промені можуть вплинути на майбутню дитину?

Під час більшості рентгенівських досліджень (руки, ноги, голова, зуби або груди), репродуктивні органи не піддаються впливу прямого рентгенівського променя. Таким чином, правильно проведена процедура не пов’язана з ризиком для майбутньої дитини. Однак рентгенівські промені нижньої частини тіла (живота, таза, нижній частині спини або нирок) можуть піддати майбутню дитину прямому рентгенівському опроміненню.

Які можливі наслідки рентгена?

Існують наукові розбіжності щодо того, чи можуть невеликі кількості радіації, що використовуються в діагностичній радіології, завдати шкоди майбутній дитині, але відомо, що дитина дуже чутлива до впливу таких речей, як радіація, певні ліки, алкоголь і інфекції. Це відбувається частково тому, що клітини швидко діляться і утворюють нові клітини і тканини. Якщо випромінювання або інші агенти могли викликати зміни в цих клітинах, може збільшитися ймовірність вроджених дефектів або деяких захворювань, таких як лейкемія.

Слід, однак, відзначити, що більшість вроджених дефектів і дитячих хвороб виявляються, навіть якщо мати не піддавалася будь-якому шкідливому впливу під час вагітності. Вчені вважають, що більшості цих проблем відповідають спадковість і випадкові помилки в процесі розвитку.

Що, якщо я зробила рентген, перш ніж дізналася, що вагітна?

Рентген

Не хвилюйтеся. Пам’ятайте, що ймовірність будь-якої шкоди для вас і вашої майбутньої дитини від рентгена дуже мала. Є, однак, рідкісні ситуації, коли жінка, яка не знає про свою вагітність, може одержати дуже велику кількість рентгенівських променів протягом короткого періоду часу. Або вона може пройти променеву терапію нижньої частини тіла. У цих випадках жінка повинна обговорити можливі ризики зі своїм лікарем.

Читайте також:  Які фрукти та овочі з магазину небезпечні
Як можна мінімізувати ризики, пов’язані з рентгеном?
  • Найголовніше, повідомте свого лікаря, якщо ви вагітні або думаєте, що можете бути. Це важливо для багатьох медичних рішень, таких як призначення ліків і процедур, включаючи рентген. І пам’ятайте, важливо повідомляти навіть про самі ранні терміни вагітності.
  • Іноді жінка може помилково сприймати симптоми вагітності за симптоми захворювання. Якщо ви відчуваєте які-небудь симптоми вагітності (нудота, блювання, чутливість грудей, втома) подумайте про те, чи вагітні ви і повідомте свого лікаря або техніку рентгена (людині, що виконує обстеження), перед тим як пройти рентген нижньої частини тіла.
  • Слідкуйте за тим, щоб під час рентгену використовувалися спеціальний захисний «фартух».
  • Всякий раз, коли потрібно рентген, повідомляйте своєму лікарю про будь-які подібні рентгенівські знімки, які ви недавно робили. Можливо, немає необхідності робити інший. Важливо вести облік рентгенівських обстежень, які ви і ваша сім’я пройшли, щоб ви могли надавати таку інформацію лікаря.
  • Не соромтеся говорити зі своїм лікарем про необхідність проведення рентгенологічного обстеження. Ви повинні розуміти причину, по якій рентген запитується у вашому конкретному випадку.

Джерело: Likar.info