Яйце – корисний дієтичний продукт , чия репутація довгий час була зіпсована помилковими судженнями вчених і медиків.

Омана дієтологів

В далекому 1984 році черговий номер журналу «TIME » вийшов з написом на обкладинці « Холестерин . А тепер погані новини … ». І дійсно , високі рівні холестерину сприяють розвитку атеросклерозу та інших серцево-судинних захворювань , і хорошими такі новини ніяк не назвеш. В якості основної холестеринової загрози редактори журналу «TIME » побачили яєчню , яка красувалася на обкладинці номера у вигляді сумного смайлика . З тих пір репутація курячих яєць була грунтовно підмочена . Довгий час дієтологи настійно рекомендували своїм пацієнтам утриматися від вживання яєць , адже в одному курячому яйці міститься цілих 200 мг холестерину ! Виходить , що з’ївши 2 яйця в день , можна вже перевищити добову норму споживання цієї речовини ?

На щастя , за останні кілька років прогресивні медичні працівники (стежать за останніми медичними дослідженнями) повністю змінили своє ставлення до яєць , і ось чому. Як відомо , холестерин буває « поганим» (ліпопротеїни низької щільності) і «хорошим» (ліпопротеїни високої щільності). Розвитку атеросклеротичних змін сприяють ліпопротеїни низької щільності , за високого вмісту в них насичених жирних кислот і низького вмісту білків.

Холестерин , що міститься в яйцях , далеко не весь надходить у кров. Вміст шкідливих насичених і транс -жирів в яйці вкрай низька , що робить цей продукт дуже цінним і корисним для здоров’я. Більш того , в яйцях міститься велика кількість поліненасичених жирів , які якраз сприяють зниженню рівня поганого холестерину. Також в яйці містяться такі корисні речовини , як лецитин і фосфоліпіди . Довгий час вважалося , що фосфоліпіди яйця негативно відбиваються на печінці , однак сьогодні відомо , що саме вони допомагають печінки нейтралізувати токсичні речовини.

Згідно з останніми даними , здоровій людині в день можна з’їдати до 7 яєць!

Біотин і кулінарна обробка яєць

Біотин – водорозчинний вітамін групи В, який грає роль в жировому і білковому обміні. Біотин бере участь у синтезі ряду ферментів , а також є джерелом сірки , яка в свою чергу бере участь у продукції колагену , необхідного для підтримки пружності та еластичності шкірних покривів. Курячі яйця є джерелами цього важливого вітаміну. Однак у сирих яйцях біотин знаходиться у зв’язаному стані з глікопротеїдом авідіном . У такому стані біотин не всмоктується в кишечнику і виходить з організму природним шляхом. При тепловій кулінарній обробці зв’язок авідіна з біотином руйнується і останній у вільному стані потрапляє в кишечник , де всмоктується в кров’яне русло.

Вся правда про сальмонелу

Сальмонела – це ще один аргумент на користь варених або смажених яєць. Дійсно , сирі яйця можуть стати джерелом інфекції. І випадки зараження сальмонелою від сирого яйця , на жаль , не рідкість. Лікарі рекомендують завжди мити яйця перед тим , як піддавати їх кулінарній обробці , адже значна частина сальмонел міститься саме на шкаралупі. Яєчню необхідно добре просмажити , а варити яйця потрібно круто не менше 8-10 хвилин.

Куряче або перепелине ?

Останнім часом великою популярністю стали користуватися яйця перепілок . У перепелиних яйцях міститься більше білка , а також біологічно активних речовин: вітамінів і мінералів. Так що перепелині яйця дійсно корисніші курячих , правда , значно поступаються за розмірами.

Вибираємо правильно

Вибираючи яйця , ми в першу чергу звертаємо увагу на їх свіжість. Природно , на упаковці обов’язково повинна вказуватися дата сортування та термін придатності , але самому оцінити продукт не буде зайвим. Як відрізнити свіже яйце від несвіжого ? Сама основна зовнішня ознака – це поверхня яйця. Свіжі яйця мають матову поверхню , а яйця, що « залежалися » – блискучу .

Оцінити свіжість яйця можна , опустивши його в склянку з водою. Свіже яйце , якому немає й трьох днів , опускається на дно . Якщо яйце плаває на поверхні , то йому близько тижня. А якщо воно швидко спливає , то йому більше трьох тижнів , вживати його небажано.

Зберігати яйця рекомендується в холодильнику в коробці. Яєчна шкаралупа володіє пористою структурою , тому може вбирати різні запахи. Наші пращури змащували яйця рослинним маслом або жиром , після чого загортали їх у папір . Так яйця могли зберігатися довгий час.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАВІЩО ПОТРІБНА ЗЕЛЕНА ГРЕЧКА?

БІЛКОВІ КОКТЕЙЛІ