Страви з курячих яєць – улюблені ласощі багатьох народів. Наскільки корисні страви з яєць і яку саме користь вони приносять?

Куряче яйце вважається одним з найбільш корисних і поживних продуктів, завдяки його харчової цінності. Яйця просто необхідні для здорового збалансованого харчування. Курячі яйця багаті вітамінами і мінералами, протеїном, який практично повністю перетравлюється організмом.

Твердження, що яйця не корисні для здоров’я людини через вміст холестерину, вважається застарілим і віджилим. Харчування сучасних курей сильно змінилася, тому змінився склад яєць. Більше того, вже давно відомо, що вміст холестерину в організмі людини напряму не залежить від раціону харчування. Тож добра репутація яєць відновлена. Курячі яйця особливо корисні і поживні для літніх людей, завдяки високому вмісту лутеїну і зеаксантину – це каротеноїди (пігменти), які допомагають протистояти зовнішньому старінню організму.

Курячі яйця: позитивні сторони

 • Курячі яйця часто призначають в профілактичних і терапевтичних цілях, завдяки багатому вмісту поживних елементів і вітамінів.
 • Курячі яйця містять вітаміни такі, як: вітамін А, вітамін D, вітамін Е, вітаміни групи В, мінерали.
 • Білок свіжих яєць застосовується при різних запальних захворюваннях, наприклад при гострому ацидозі (збільшення кислотно-лужного балансу в організмі людини).
 • Білок сирого яйця не подразнює слизову оболонку шлунка і швидко перетравлюється. Курячі яйця важливо включати в раціон харчування при виразці шлунка або кишечника. Дуже обережно потрібно споживати білок при запаленні підшлункової залози.
 • Курячі яйця легко засвоюються і перетравлюються, містять мало калорій. Енергетична цінність сирого яйця становить 149 ккал.
 • Сирі яйця – дуже ефективний засіб для відновлення голосових зв’язок.
 • Курячі сирі яйця корисні при хворобах нервової системи. Саме з цієї причини курячі яйця включають в раціон людей страждаючих хворобами нервової системи. Також при профілактиці та лікуванні людей, чия робота пов’язана з впливом нейрогенних промислових хімікатів (ртуть, миш’як).
 • Поєднання лецитину і заліза в яйцях сприяє поліпшенню кровотворення.
 • Ще один плюс на користь курячих яєць – підтримка в нормі артеріального тиску.
 • Останні дослідження доводять, що яйця допомагають скинути вагу, не завдаючи шкоди організму.
 • Курячі яйця покращують роботу легенів, також борються з бактеріями, і знижують ризик ракових захворювань.

Курячі яйця: негативні сторони

 • Курячі яйця хороші не для всіх, є маленький відсоток людей, чий організм не здатний переварити яйця.
 • У деяких дітей виникає алергія на курячі яйця, найчастіше подібна проблема з часом проходить. У деяких випадках алергія супроводжує людей протягом усього життя.
 • Деякі доктора стверджують, що не можна їсти яйця частіше трьох разів на тиждень, тому що підвищується рівень холестерину в крові.
 • Споживання занадто великої кількості курячих яєць може призвести до порушення обміну речовин.

Харчова цінність курячих яєць

Куряче яйце складається з жовтка і білка. Яєчний білок містить амінокислоти, необхідні для розвитку і функціонування організму людини.

Білок містить 17 ккал (енергетична цінність білка становить приблизно чверть повної енергетичної цінності яйця).

Курячий білок складається з: 85% води, 0,3% жирів, 0,7% вуглеводів, ферментів (протеаза, дипептидаза, діастаза) і вітамінів групи В.

Яєчний жовток також містить білки, жири, вуглеводи, кальцій, залізо, магній, цинк, вітаміни А, Е, і В.

Жовток середньої величини містить 2,7 г – білків, 0,61 г – вуглеводів і 4,5 г – жирів.

Жирні кислоти в складі жовтка:

 • поліненасичені жирні кислоти – 18%,
 • мононенасичені жирні кислоти – 52%,
 • насичені жирні кислоти – 28%.

Яєчний білок в цілому містить 210 мг холестерину. Останні дослідження показали, що яєчний холестерин балансується (нормалізується) лецитином. Саме тому, яєчний холестерин нешкідливий для організму людини.

Міфи про шкоду яєчного холестеринуКурячі яйця корисні чи шкідливі?

Деякі дієтологи вважають курячі яйця шкідливими для здоров’я через вміст холестерину. Але слід пам’ятати, що холестерин необхідний організму в помірних дозах, щоб регулювати роботу серцево-судинної системи. Крім того, останні дослідження показали, що помірні дози холестерину не шкодять здоров’ю організму і не викликають негативних наслідків.

Яєчний холестерин безпечний, головне – помірне споживання яєць.

Скільки яєць можна з’їсти?

Не існує точної відповіді на питання – скільки яєць можна з’їдати, щоб не завдати шкоди організму. Загалом, рекомендується з’їдати близько 4-6 яєць на тиждень. Для тих, у кого підвищений рівень холестерину, рекомендується з’їдати 2 жовтки і 6-8 білків на тиждень.

У якому вигляді яйця корисніше?

Звичайно ж, всі корисні властивості яєць зберігаються, коли вони сирі. Але вживання яєць у сирому вигляді може викликати сальмонельоз (гостра кишкова інфекція, викликана сальмонелою). Тому не рекомендується вживати яйця в сирому вигляді. Якщо вибирати між смаженими і вареними яйцями, то краще вибрати варені. Чим менше маніпуляцій з яйцем проробляється, тим більше корисних речовин у них зберігається.