Погіршення рухової функції в ранньому літньому віці (приблизно з 65 років) пов’язано з підвищеним ризиком передчасної смертності. До такого висновку прийшли французькі та британські вчені в ході дослідження Whitehall II, в якому взяли участь 6 тис. добровольців.

Основною метою стало вивчення впливу поведінкових, біологічних і соціальних факторів на здоров’я в довгостроковій перспективі. Згідно з результатами роботи, опублікованої в журналі The BMJ, труднощі, які виникають у людини при вставанні зі стільця або одяганні, можуть вказувати на швидку смерть.

Фахівці проаналізували дані про здоров’я учасників віком від 35 до 55 років. У період з 2007 по 2016 рік вони проходили оцінку рухової функції до трьох разів, в яку входили показники швидкості ходьби, сили хвата, часу підйому зі стільця, а також показники функціонування в повсякденному житті, наприклад, приготування їжі, одягання, користування туалетом. До жовтня 2019 року вчені реєстрували всі випадки смерті, незалежно від причини.

В результаті було виявлено, що ослаблена рухова функція може вказувати на швидку смерть. Зокрема, вчені встановили, що падіння швидкості ходьби було пов’язано з підвищенням ризиком смертності на 22%, сили хвата – на 15%, часу підйому зі стільця – на 14%, а труднощі з повсякденною діяльністю – на 30%.

При цьому у померлих учасників дослідження показники часу підйому зі стільця були гірше, ніж у тих, що вижили, за 10 років до смерті, труднощі в повсякденному житті виникали за чотири роки до смерті, а самооцінка рухового функціонування погіршувалася за сім років до смерті. На думку фахівців, раніше виявлення змін в руховій функції може допомогти запобігати небезпечні стани для збереження здоров’я і життя літніх людей.