Журнал Nature опублікував доводи американських вчених про те, що рак шкіри (меланома) еволюціонував і навчився бути несприйнятливим до дії препаратів хіміотерапії. Тому, зазначають дослідники, агресивні форми меланоми практично не піддаються лікуванню.

Ракові клітини навчилися виробляти «імунітет» до хіміотерапії, заявили вчені з Пенсільванського університету у Філадельфії. Більш того, за словами фахівців, використання ліків призводить до того, що перебіг хвороби приймає більш агресивну і небезпечну для життя людини форму.

«Препарати блокують один з головних каналів росту клітин, після чого ракові клітини, які залишилися активують інші ланцюжки генів, що сприяють більш активному росту і розмноженню», – пояснили дослідники.

В останні роки для терапії по придушенню росту ракових клітин онкологами використовувався метод, що припускає введення в організм пацієнтів відразу кілька типів ліків. Але було помічено, що хоча спочатку такий спосіб лікування дійсно зупиняв зростання метастаз, ще через півроку на рак ставало неможливим впливати ліками. Намагаючись зрозуміти, чому так відбувається, біологи виявили, що хіміотерапія, використовувана для зупинки зростання метастаз, спонукала ракові клітини включати механізми «генетичного перепрограмування», завдяки якому ставали невразливими.

Фахівці з’ясували, що подібну невразливість клітин раку забезпечувало те, що вони переставали взаємодіяти з білком BRAF і починали зв’язуватися з білком PAK, які блокує клітинам сигнальні шляхи до самознищення. В даний час вчені проводять досліди в прагненні визначити, яким чином можна впливати відразу на обидва білка для «вбивства» ракових клітин.

Джерело: MedikForum