Станом на 30 червня в усьому світі введено майже 3 млрд. доз вакцин. Попри настільки значну кількість вакцинацій, все ще залишаються питання щодо того, як довго зберігається імунітет від COVID-19. Це пов’язано, у першу чергу, з тим, що SARS-CoV-2 залишається все ще маловивченим вірусом. І питання про те, як саме організм захищає від вірусу, як і раніше залишається відкритим.

Ґрунтуючись на знаннях про інші віруси та даних щодо антитіл у пацієнтів з COVID-19 і у людей, які були вакциновані, можна припустити, що імунітет може зберігатися протягом декількох місяців або декількох років.

Але назвати точну цифру поки не може ніхто, оскільки результати імунологічних досліджень значно різняться. Одна з можливих причин цього – фактори, які вчені ще не повністю розуміють. Наприклад, у деяких дослідженнях тривалість життя антитіл, націлених на сплеск SARS-CoV-2, коротше, ніж можна було б очікувати. І поки недостатньо даних для розуміння того, чи є це проблемою для COVID-19.

Читайте також:  Чому виникає алергія на продукти харчування?

Імунітет, крім антитіл, також визначається іншими факторами. Йдеться про пам’ять Т- і В-клітин, яка, за деякими оцінками, може тривати роками. І природна інфекція може викликати імунітет по-різному, ніж вакцинація, тому не можна просто об’єднати дослідження, щоб отримати остаточну цифру.

Як довго антитіла проти COVID-19 залишаються в організмі

Згідно з наявними даними, у пацієнтів з COVID-19 нейтралізуючі антитіла діють кілька місяців, але їх кількість поступово зменшується. Одне дослідження (опубліковано в журналі Immunity), що охоплювало майже 6 тис. осіб, які одужали від інфекції COVID-19, показало, що антитіла все ще присутні в їх крові через 5-7 місяців після хвороби. Це було вірно як для легкого, так і для важкого перебігу хвороби, хоча люди з важким захворюванням у кінцевому підсумку виробляли більше антитіл.

Читайте також:  Названо 10 причин, чому потрібно їсти огірки щодня

Всі схвалені до теперішнього часу вакцини викликають сильну антитільну відповідь. У квітні дослідницька група вакцини Moderna повідомила, що учасники триваючого клінічного випробування мали високий рівень антитіл через пів року після введення другої дози. Опубліковане у журналі Lancet дослідження показало, що вакцина Oxford-AstraZeneca може індукувати високий рівень антитіл з “мінімальним спадання” протягом трьох місяців після одноразової дози.

За словами дослідника з Інституту Пастера Тімоті Брюель, спираючись на знання про імунну відповідь на інші інфекції очікується, що з часом число нейтралізують антитіл буде зменшуватися. У квітні Брюель з колегами опублікував статтю в Cell Reports Medicine, в якій розглядалися рівні та функції антитіл у людей, які перенесли симптоматичний або безсимптомний COVID-19. Обидва типи учасників мали поліфункціональні антитіла, які, крім іншого, можуть нейтралізувати вірус або допомогти в знищенні інфікованих клітин. Ця широка відповідь, на думку Брюеля, може сприяти створенню більш тривалого захисту в цілому, навіть якщо можливості клітин до нейтралізації ослабнуть.

Читайте також:  Дієтолог назвав кількість яєць на тиждень, яка допомагає знизити рівень холестерину.

В опублікованому в Nature Medicine модельному дослідженні вивчався розпад нейтралізують антитіл для семи вакцин проти COVID-19. Автори стверджують, що “навіть без імуностимуляції значна частина людей може підтримувати довгостроковий захист від важкої інфекції за допомогою антигенно схожого штаму, навіть якщо вони можуть стати сприйнятливими до легкої інфекції”.

Однак для точного визначення того, як саме організм бореться з SARS-CoV-2 і як довго поліфункціональні антитіла можуть відігравати захисну роль після інфекції або вакцинації, необхідні додаткові дослідження.