Сьогодні інформаційний простір заповнений новинами про COVID-19. Це нове, маловивчене і небезпечне захворювання, однак за кількістю летальності воно не перевищує випадки від хвороб серцево-судинної системи, найбільш відомими з яких є інфаркт і інсульт. Про це вчора на своїй сторінці в ФБ написав Олександр Луценко (Рада молодих вчених Національної академії медичних наук України, Старший науковий співробітник у Відділенні медичних та психосоціальних проблем здоров’я сім’ї).

В Україні саме патології з боку серця і судин є причиною майже 70% смертей. Ці захворювання супроводжують метаболічні порушення, такі як інсулінорезистентність, високий рівень холестерину, подагра, надлишкова маса тіла і т.д.

У медицині ці захворювання називають аліментарно-залежними, в них головну роль відіграє харчування, і менш помітні ролі відведені рухової активності та психоемоційним порушенням.

Проблеми з харчуванням можуть бути різними, і вони сприяють появі різних захворювань:

 • Надмірне харчування: сприяє розвитку діабету 2 типу, подагри, холестеринемії, гіпертонії, надмірної маси тіла. Воно зазвичай поєднується з переважно сидячим способом життя і низькою фізичною активністю.
 • Нестача поживних речовин: з цієї причини виникають захворювання щитоподібної залози, дефіцитні анемії, авітаміноз, рахіт.
 • Неякісне харчування: включає прийом занадто холодної або гарячої їжі, пов’язане з вмістом пестицидів у продуктах, їх неправильним зберіганням та ін.

Як харчування впливає на важливі аспекти життя людей різного віку Фізичний розвиток дітей і підтримка функцій організму в період росту

Через дефіцит вітаміну D у дітей затримується розвиток організму. Аналогічний вплив має недолік макронутрієнтів. Білки необхідні для повноцінного будівництва тканин і імунної системи, вуглеводи забезпечують енергією, а жири потрібні для функціонування ендокринної системи (гормонів).

Народжуваність і тривалість життя

Серцево-судинні захворювання погіршують якість життя і скорочують її тривалість. У жінок з діабетом і гіпотиреозом часто виникають проблеми із зачаттям дитини та виношуванням вагітності.

Низька працездатність

Рівень працездатності багато в чому залежить від якості харчування і пов’язаних з цим проблем. Наприклад, людям з дефіцитом заліза характерна апатичність і швидка стомлюваність.

Оскільки харчування і стан здоров’я мають тісний зв’язок, для зміни ситуації з серцево-судинною захворюваністю потрібно міняти харчові звички.

Переосмислення контролю ваги

Аналогічну тему підіймав доктор медицини Джордж Д. Лундберг у своєму блозі на Medscape. Він аналізував роботу журналіста-розслідувача Гері Таубс, який 20 років вивчає тему харчування.

Таубс у своїх книгах висвітлює дієтичні відносини з жирами та вуглеводами та те, що це може мати відношення до зростання ожиріння, діабету, атеросклерозу, серцевих захворювань, раку і навіть слабоумства – станів, які в сукупності призводять до смерті.

Лундберг у блозі розглядає найбільш популярні дієтичні припущення в стилі “Правда, міф чи це залежить”, наприклад:

 • У всьому світі ожиріння є проблемою для здоров’я: правда.
 • Споживання харчових жирів тваринного походження і холестерину в таких продуктах, як червоне м’ясо, яйця і масло, є ключовою причиною ішемічної хвороби серця: міф.
 • Цукор викликає звикання: міф.
 • Споживання клітковини – ключовий компонент профілактики ожиріння: міф (але це може бути корисно для шлунково-кишкового тракту).
 • Найважливіший медичний прилад – це ваги для ванної: правда (ними повинні користуватися всі в один і той же час кожен день).
 • Триразове харчування – основа здорової дієти: міф.
 • Переривчасте щоденне голодування (17 годин) або перерва в прийманні їжі (7 годин) – відмінний метод контролю ваги: ​​правда.
 • Сніданок – найважливіший прийом їжі в день: це залежить від інших прийомів їжі.
 • Дієта, повна свіжих фруктів і овочів, є хорошою дієтою: це залежить від виду фруктів і овочів.
 • Ожиріння піддається лікуванню, а зниження ваги – стійко: правда.