Навколо соків останнім часом ведуться жваві дискусії. Хтось вважає цей продукт ідеальним для здоров’я і закликає вживати в необмеженій кількості, інші вважають, що напій швидше шкідливий, ніж корисний. Істина, як завжди, десь посередині. Розповідаємо, як правильно пити сік, щоб він приніс вам тільки користь.

При виготовленні фруктового або овочевого соку в нього переходять усі нутрієнти, що містяться у фруктах і овочах: цукри, органічні кислоти, мінеральні речовини, вітаміни та інші біологічно активні сполуки. Зміст більшості цих речовин в соку практично дорівнює їх вмісту в такій же кількості їстівної частини фрукта або овоча. Ця властивість часто використовується для ідентифікації виду фруктового або овочевого соку. Кількість деяких речовин може змінюватися при виготовленні соків. Наприклад, харчових волокон у соках міститься менше, ніж у фруктах і овочах. А ось флавоноїду геспередину (антиоксидант) в апельсиновому соку в середньому в 1,5 рази більше, ніж у м’якоті цього фрукта. Вміст лікопіну в томатному соку в 2 і більше разів вище, ніж у свіжих томатах.

Які бувають соки
 • Свіжовіджатий сік. Його готують безпосередньо зі свіжих фруктів, ягід або овочів. Такий сік не можна зберігати, його рекомендується випити протягом 15-40 хвилин.
 • Сік прямого віджиму. Рідкий харчовий продукт, виготовлений зі свіжих фруктів, ягід або овочів. Зібрані плоди сортують, миють, подрібнюють і віджимають в механічному пресі, потім пастеризують, упаковують і відправляють в магазини.
 • Сік концентрований. Продукт прямого віджиму, з якого фізичним способом видалена частина води. Це дуже густа, тягуча, як мед, субстанція.
 • Сік відновлений. Продукт, виготовлений з концентрованого соку шляхом його відновлення – повернення тієї частини води, яка була видалена із соку прямого віджиму. Готовий сік пастеризують, упаковують і відправляють в магазини.
 • Продукти але основі соку. Після віджимання деяких ягід і фруктів, персиків, абрикосів, вишні або журавлини – виходить або пюре або сік з дуже кислим або терпким смаком. З таких ягід і фруктів виготовляють нектари або морси.
Читайте також:  Названа небезпека прийому снодійних для літніх людей
Важливі правила

Говорячи про користь і шкоду соків не можна не згадати відому істину «все є отрута і все є ліки; тим чи іншим його тільки доза робить». Сік – джерело харчових і біологічно активних речовин, але щоб він приносив користь, потрібно розуміти, що це не вода, яку можна пити стільки, скільки хочеться. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує вживати 5 порцій (не менше 400 г) фруктів і овочів на день, одна порція може бути замінена 150 мл соку. Кількість цього напою, що випивається щодня, не повинна перевищувати 300 мл.

 • Чергуйте споживання різних соків – так ви отримаєте більше корисних речовин. Наприклад, грейпфрутовий, апельсиновий, вишневий соки особливо багаті вітаміном С і флавоноїдами (антиоксиданти), морквяний сік і гарбузове пюре – В-каротином, томатний і гранатовий соки – чемпіони за вмістом лікопіну.
 • Звертайте увагу на кількість цукрів. Соки містять фруктозу, глюкозу і сахарозу. Кількість вуглеводів в соку, що особливо важливо, якщо ви страждаєте зайвою вагою. Найбільше цукрів у виноградному, вишневому, ананасовому і гранатовому соках. Вмістом невеликої кількості цукрів відрізняються овочеві соки – томатний і гарбузовий. Якщо для вас принципово переважання в соку фруктози, вибирайте яблучний, томатний, гранатовий сік.
 • Для нормалізації травлення пийте соки з м’якоттю, багаті клітковиною.
 • Пийте соки через трубочку або запивайте водою. Це захистить зубну емаль. У соках містяться кислоти, які можуть бути шкідливі для зубів.
Читайте також:  Експерт: в яких випадках корисний алкоголь?
Як вибрати сік: читаємо упаковку

Щоб переконатися, що перед вами якісний продукт, не лінуйтеся читати упаковку.

 • Знайдіть вказівку на вид соку: «відновлений» або «прямого віджиму». Якщо продукт освітлений або містить м’якоть, це має бути зазначено на упаковці. Обов’язковою є також інформації про харчову та енергетичну цінність.
 • На упаковці повинно бути написано з чого складається продукт. Для монокомпонентного соку складу допустимо не вказувати. Для нектарів, морсів, соковмісних напоїв повинен бути зазначений процентний вміст соку в продукті. Майте на увазі, що при виготовленні соку законодавчо заборонено використання консервантів, ароматизаторів, барвників, стабілізаторів, підсилювачів смаку і замінників цукру. У фруктові соки цукор не додають. В овочеві – для коригування смаку може бути введений цукор (не більше 1,5 % від маси готового продукту) і сіль.