Деменція вважається відносно повільно прогресуючим захворюванням, від якого поки що немає жодних ліків. Основним пріоритетом для вчених та лікарів залишається профілактика стану та його максимально рання діагностика. Згідно з новими даними, вказати на розвиток хвороби може витончення сітківки очей.

За словами вчених, цей стан пов’язаний з “різкішим” падінням когнітивних функцій. У дослідженні, опублікованому в журналі JAMA Ophthalmology, взяли участь понад 400 людей.

Суб’єктивне зниження когнітивних функцій або доклінічна стадія хвороби Альцгеймера передує помірним когнітивним порушенням. Тому вчені працюють над розширенням спектра біомаркерів, щоб діагностувати захворювання якомога раніше.

У новій роботі дослідники вивчили параметри товщини шару сітківки та їхній потенційний зв’язок з майбутнім розвитком деменції. У результаті було виявлено, що при витончення шару нервових волокон сітківки спостерігаються різкіше зниження роботи мозку і вищий рівень когнітивних порушень.

“Ми припускаємо, що більш тонкий шар нервових волокон сітківки RNFL здатний передбачити зниження когнітивних функцій. Загалом товщина RNFL може розглядатися як неінвазивний очний біомаркер з метою оцінки змін когнітивної функції у пацієнтів”, – заявили вчені.

Сітківка вважається продовженням центральної нервової системи, тому привертає увагу вчених на дослідження нейродегенеративних розладів. На сьогоднішній день як основні біомаркери хвороби Альцгеймера використовуються показники бета-амілоїду та тау-білка, які виявляються за допомогою аналізу крові.