Обкушування нігтів, колупання задирок та шкіри відносяться до шкідливих звичок, які в основному виявляються в дитинстві. Випустивши з виду пристрасть дитину гризти нігті, батьки ризикують не просто виробити у малюка згубний рефлекс, але і збільшити ймовірність появи інфекційних захворювань.

Наукове пояснення шкідливої звички

Оніхофагія – ім’я, дане вченими настільки неприємному дійству, як обгризання нігтів. Згідно зі статистикою, цією недугою малюки починають страждати від 3 до 4 років. Майже половина всіх дітей підліткового періоду не забувають цю звичку, і живуть з нею, ставши вже дорослими людьми. Певної шкоди здоров’ю людини це не завдає, але є велика ймовірність запалення навколонігтьових поверхонь шкіри і занесення в дрібні ранки інфекцій.

Більшість лікарів сходяться на думці, що причиною появи оніхофагії у дітей є психологічні травми, які вони можуть отримати після перенесення будь-якої стресової ситуації, наприклад, розлучення батьків та їх частих сварок, або конфліктів з однолітками. Згодом людина постійно починає гризти нігті, як тільки з’являються хвилювання і переживання. При цьому особиста самооцінка буває сильно занижена, дитина емоційно затиснута, і позбавлятися від своїх страхів вона воліє шляхом покусування нігтів.

Психоаналітик Зігмунд Фрейд стверджував, що занадто раннє відлучення малюка від грудей або грубе відібрання у нього пустушки, призводить до порушення почуття захищеності. Саме мамині обійми і додаток до грудей асоціюється у людини з миром і радістю. Таким чином, дитина знімає психологічне напруження «через рот», обсмоктуючи пальці, гризучи нігті, заїдаючи всім підряд своє «самотнє горе». У старшому віці це може призвести до того, що тривогу людина буде запивати алкоголем або заглушати іншими способами.

Методи боротьби з оніхофагією

Курс лікування від оніхофагії умовно поділяється на два етапи – з’ясування й усунення причини, і власне, сам процес відлучення гризти нігті.

Для з’ясування причин найголовніше вловити моменти, коли дитина починає тягнути ручки до рота. Це може бути при перегляді страшного фільму або комедії, під час відвідування шкільних занять, або коли малюкові належить виступ на ранку в дитячому саду. Ситуацій багато, і вони індивідуальні для кожної дитини. У більшості випадків потрібно починати з позбавлення від гнітючого почуття страху і самотності, скоротити час перебування перед телевізором, захопити малюка іграми, почитати книгу разом. Таким чином, буде зменшуватися ймовірність виникнення джерела появи агресії і бурхливих емоцій. Необхідно навчити малюка перемикати свою увагу і розслаблятися. Цьому прекрасно допоможуть заняття звичайними фізичними вправами, а також особлива техніка дихання, яка знімає напругу. Але, ні в якому разі батьки не повинні лаяти дитину і докоряти, так вона може ще більше замкнутися в собі. В найскладніших ситуаціях не варто нехтувати консультаціями дитячого психолога.

Після з’ясування психологічних причин оніхофагії, не зайвим буде застосовувати більш дієві методи боротьби. По-перше, це старий «бабусин» рецепт – намазувати кінчики пальців і нігті червоним пекучим перцем або гірчицею. Приємного мало, та й міру знати треба, бо слизову рота будуть постійно дратувати подібні інгредієнти. По-друге, застосовувати особливий безбарвний лак, який спеціально створений фармацевтами для вирішення даної проблеми. Він підходить і дорослим і дітям, є відмінною заміною перцю і гірчиці, завдяки своєму різкому смаку, а також зміцнює нігті, насичуючи їх вітамінами. По-третє, під час чергової спроби погризти нігті необхідно відволікти дитину, дати в руки іграшку або спеціальне кільце для прорізування зубів.