Серцевий напад в розумінні більшості – болючий і важкий стан. Тим часом, хвороба може протікати практично безсимптомно, викликаючи серйозні ускладнення і навіть приводячи до летального результату.

Що таке інфаркт? Це припинення кровопостачання серця через тромбоз однієї з артерій. Звичайні його ознаки такі: сильний біль за грудиною, який поширюється на ліву руку, плече, ліву половину шиї, міжлопатковий простір. Напад може супроводжуватися почуттям страху. Біль триває від 15 хвилин до декількох годин.

Раннє звернення за медичною допомогою в деяких випадках допомагає уникнути важких наслідків. Але як бути, якщо симптоми серцевого нападу відсутні?

За словами Люсі Уілкінсон, старшої медичної сестри кардіологічного відділення Британського фонду по боротьбі з серцевими захворюваннями, «тиха» форма інфаркту міокарда проявляється все частіше, і у пацієнтів виявляють хворобу через місяці після нападу. «Це захворювання — одна з головних проблем у Великобританії. На жаль, пацієнти звертаються до лікаря вже після серцевого нападу, який пройшов непомітно».

Помилкові симптоми

За словами Люсі, люди помиляються, вважаючи, що єдиними симптомами інфаркту міокарда є біль у грудях, холодний піт і утруднене дихання. «Насправді серцевий напад може проявлятися по‑різному, часто настільки неясно, що люди відкладають візит до лікаря».

Симптоми хвороби можна легко прийняти за порушення травлення або шлунковий грип. Пацієнти навіть не можуть описати, чим ці відчуття відрізняються від проявів будь-якого іншого їх захворювання.

«Деякі хвороби можуть маскувати симптоми інфаркту міокарда. Наприклад, у хворих на діабет відбувається руйнування нервової системи, яке впливає на сприйняття болю. У таких пацієнтів найбільш часто виникає «тиха» форма захворювання».

У мене високий больовий поріг — я в групі ризику?

Члени Американської асоціації кардіологів вважають, що безсимптомний перебіг інфаркту міокарда може бути пов’язано з високим больовим порогом у пацієнтів. У грудні Асоціація опублікувала дослідження Норвезьких вчених, які провели холодовий пресорний тест (за допомогою впливу холоду він дозволяє визначити ступінь чутливості людини) і електрокардіограму 4849 дорослим пацієнтам.

Учасники, у яких спостерігалася “тиха” форма інфаркту, витримали в холодному середовищі значно довше тих людей, у яких серцевий напад проходив в класичній формі.

Люсі пояснює: «Звичайно, високий больовий поріг може стати причиною неясного прояву інфаркту міокарда, але все ж потрібно ще багато досліджень, щоб зрозуміти, чому і у інших пацієнтів відсутні симптоми хвороби».

У жінок «тиха» форма проявляється частіше

В ході проведеного дослідження норвезькі вчені також виявили, що від «тихих» інфарктів міокарда частіше страждають жінки, а не чоловіки — 75% проти 58%. «Схоже, що жінки в своїй більшості не помічають проявів хвороби або не відносять себе до групи ризику. Багато людей як і раніше помилково вважають, що у них не може бути проблем з серцем, але за статистикою захворювання серцево-судинної системи вбивають в два рази більше жінок, ніж рак грудей».

Постановка діагнозу

Ваш лікуючий лікар вже за результатами електрокардіограми зможе визначити, чи був у вас інфаркт міокарда в минулому. Ехокардіограма допоможе визначити, які ділянки серцевого м’яза постраждали найбільше.

Якщо результати обстеження показали, що ви перенесли «тихий» інфаркт міокарда, лікар може призначити додаткове обстеження, наприклад, коронарну ангіограму, яка дозволяє заглянути всередину артерій серця.

Профілактичні заходи

Профілактика «тихих» інфарктів нічим не відрізняється від будь-яких інших превентивних заходів щодо зниження ризику розвитку серцевих захворювань. Йдеться про здоровий спосіб життя і регулярне виконання фізичних вправ.

Важливо знати основні симптоми і ознаки наближення інфаркту міокарда і усвідомлювати, що деякі звички, зокрема куріння, зловживання алкоголем і жирною їжею, можуть призвести до його розвитку.

Людина, яка вже одного разу перенесла інфаркт, з великою ймовірністю може зіткнутися з цією проблемою знову. Люди помилково вважають, що «блискавка не б’є в одне місце двічі». Це не так. Інфаркт залишає незгладимий відбиток на роботі серця, і це назавжди.