ГоловнаНовини Здоров'яЯк спали наші предки і від цього були в рази здоровіше

Як спали наші предки і від цього були в рази здоровіше

Основна теорія свідчить, що для повноцінного відпочинку людині необхідний безперервний сон протягом 6-9 годин. Але це твердження спростовують спостереження Роджера Екирха. Будучи істориком, він 15 років збирав і вивчав матеріали, присвячені побуту наших предків, зокрема, медичні записи і спогади, взяті з щоденників. У результаті вчений визначив, що раніше у людей нічний сон розбивався на дві частини з перервою близько опівночі.

сон

6-9 годин сну не догма

В ті часи людство ще не знало блага електрики, не мало смартфонів і телевізорів, і не зависало півночі в Інтернеті. З настанням темряви робота припинялася за браком освітлення, і всі вирушали на бічну. Однак спати всю ніч від заходу до світанку (особливо в холодну пору року, коли ніч значно довші дні) людина не може.

Читайте ще:  Який вік ідеальний для народження дитини?

Тому, лягаючи відпочивати в 6-7 годин вечора, наші предки прокидалися до півночі. Цей час присвячувався науці і освіті, спостереженням за зірками, любові (або їх поєднанню). Через 2-3 години наступала друга хвиля втоми, і наші предки знову лягали спати, на цей раз до сходу сонця. Такий режим сну добре відновлював сили і залишав час для розвитку дрібної роботи або любовних утіх.

Для того, щоб з’ясувати справжній режим діяльності організму, вчені проводили різні дослідження. Так, в 1990 році психіатр Томас Віяло поставив експеримент, в ході якого добровольці кілька тижнів проживали в спеціальних приміщеннях, повністю ізольованих від природного освітлення. Будучи не в змозі орієнтуватися по світловому дню, учасники експерименту виробили найбільш комфортний режим дня, в тому числі і сну: протягом ночі (освітлення подавалося штучно і тривало 14 годин) вони спали в два прийоми по 3-4 години.

Читайте ще:  Солодощі при діабеті: шкода і користь
А що ж сучасність?

Зараз ми підганяємо наш сон під режим денної активності і час доби. У нас є робота, яка диктує, в який час вставати, їсти і відпочивати, і годинник, який допомагає у цьому часу зорієнтуватися. За день ми втомлюємося, що нам не вистачає коротких проміжків сну і ми міцно (або не дуже) спимо 6-8 годин поспіль.

Однак, як вважає Роджер Екирх, саме такий режим роботи і відпочинку впливають на якість нашого сну. Адже ми в силу обставин ігноруємо встановлені природою правила на користь безперервного сну, що призводить до безсоння і інших розладів сну.

І все ж, не варто різко міняти свої звички заради наслідування способу життя предків. Якщо вас влаштовує ваш нічний сон, немає потреби перебудовуватися на інший ритм. Однак, якщо ви регулярно прокидаєтеся серед ночі, ви можете, озброївшись цими знаннями, присвятити цей час тим справам, на які вдень не вистачає часу або сил: читання книг, рукоділлю, написання текстів, догляду за собою, сексу нарешті. Адже це може бути навіть більш плідним, ніж ранкові години. Якщо вашому організму комфортний такий режим сну, можете переводити його на новий і лягати спати раніше.

Читайте ще:  П'ять псевдокорисностей продуктів

Джерело: HeadInsider