Жінкам рекомендують проходити обстеження у гінеколога мінімум раз на рік, так як захворювання статевої системи вкрай часто переслідує представниць прекрасної статі. Рак яєчників знаходиться на дев’ятому місці за поширеністю і п’ятим за смертності. Саме тому важливо знати про профілактику, симптоми та лікуванні раку яєчників. Про це піде мова в даному матеріалі.

Симптоми раку яєчників

Звернення до фахівця необхідно в тому випадку, якщо нижчеописані симптоми не припиняються протягом двох тижнів. Негайно запишіться до гінеколога, якщо у вас:

 • Болі в області малого тазу або внизу живота;
 • Збільшується живіт обсязі;
 • Відчуваєте здуття;
 • Почастішало сечовипускання або виникли труднощі з контролем сечовипускання;
 • Нудота, блювоти, запор та діарея (чергування), тяжкість внизу живота;
 • Вагінальна кровотеча або нетипові виділення з піхви;
 • Хворобливі відчуття під час сексу;
 • Асцит (підвищений вміст рідини в черевній порожнині);
 • Біль у спині;
 • Порушення менструальних циклів і рівня гормонів;
 • Швидко відчуваєте насичення, вже на початку прийому їжі відчуваєте наповненість шлунка.

Також існують супутні симптоми, наприклад: швидка стомлюваність, стрес або депресія, зменшення ваги, апатія, висока температура, неврологічні порушення, головні болі. Вони, як правило, з’являються вже на пізніх стадіях.

Ризик раку яєчників збільшується у віці понад 55 років, а також у тих, у кого погана спадковість. Необхідно знати, чи хворіли ваші родичі по жіночій лінії цією недугою. Також при наявності таких симптомів не варто відразу впадати в паніку і ставити собі діагноз. Це може зробити тільки фахівець після здачі певних аналізів. До того ж рак яєчників на першій стадії легко піддається лікуванню. Саме з цієї причини варто відразу відвідати гінеколога, щоб не запустити стан.

При цьому не всі новоутворення в яєчниках є злоякісними, вони становлять лише 15 відсотків від всіх утворень в даному органі. Також існують прикордонні і доброякісні пухлини. Останні не виходять за межі яєчників, а прикордонні володіють деякими ознаками злоякісних, але при таких утвореннях прогноз, як правило, більш сприятливий. Всі пухлини по гістогенетичному параметру ділять на чотири типи: епітеліальні (серозні та псевдомуцинозні), пухлини строми статевого тяжа (фіброми), герміногенні (розвиваються з первинних зародкових клітин) і кісти (дермоїдні, фолікулярні і кісти жовтого тіла). З перших трьох ризик розвитку раку існує, а при кістах він утворюється рідко. Але при них можуть бути різні ускладнення, наприклад, перекрутка ніжки кісти, гній, крововилив в кісту, розрив оболонки кісти.

Що таке рак яєчників?

Рак яєчників являє собою злоякісну пухлину тканини, яка входить до складу даних органів. При такому недугу спостерігається бурхливий ріст клітин та освіта метастазів, які можуть бути і в інших органах.

Рак може бути як без утворення різних супутніх пухлин, так і вирости з деяких передракових процесів, наприклад, доброякісних пухлин і так далі. Таким чином, розрізняють первинний і вторинний рак яєчників. Також рак в цьому органі може з’явитися метастазів, які були випущені в інших місцях організму, наприклад, прямій кишці, шлунку, легенів, молочних залозах та інших. Примітно, що вторинний рак яєчників зустрічається у 80 відсотках випадків, тобто розвивається з якого-небудь передракового стану.

Рак яєчників зустрічається досить часто. Він займає третє місце після раку шийки матки та раку матки. Всього він становить 25 відсотків від усієї онкології жіночих статевих органів. Але при цьому смертність від захворювання чи не найвища – 50 відсотків. За статистикою, з раком яєчників стикаються 70 з 100 000 російських жінок. До нещастя, часто він зустрічається у жінок у пізніх стадіях, що і призводить до летального результату.

Причини раку яєчників

Етіології у раку яєчників як такої немає. Але існують певні обставини, які збільшують ризик утворення цієї недуги. До них відноситься кількість овуляцій. Відомо, що жінки, які ніколи не народжували, мають більше шансів зіткнутися з хворобою, ніж ті, хто народжував хоча б раз. Також в групу ризику входять ті, у кого рано почалися овуляції (до 12 років), а також пізно настала менопауза (після 55 років). Вважається, що при великій кількості овуляцій є певне навантаження на тканину епітелію яєчників, якій доводиться проходити через велике число циклів регенерації. Це і призводить до збільшення ризику генетичних відхилень у клітинах, що ведуть до утворень, найчастіше злоякісним.

Ризик раку яєчників збільшується у жінок, які не приймають комбіновані гормональні контрацептиви. Вважає, що прийом таких контрацептивів може придушити овуляцію, а, як ми писали вище, часті овуляції призводять до раку. Також зі зниженим ризиком пов’язують багаторазові вагітності. Безпліддя здатне збільшити ймовірність раку яєчників у два-три рази. Також нерідко в групу ризику потрапляють ті жінки, родички яких хворіли на цю недугу. Іншими словами, спадковість. Для виявлення такої ймовірності необхідно пройти генетичне дослідження. У деяких випадках жінкам з підвищеним ризиком навіть пропонують видалити яєчники.

Є й інші обставини, що впливають на ризик раку. До них відносять:

 • Знижений імунітет;
 • Високий рівень стресів;
 • Нездорове харчування, недолік клітковини, високий рівень у раціон тварин жирів, авітаміноз;
 • Діабет;
 • Погана екологія, шкідливі звички;
 • Млявий спосіб життя;
 • Тривалий вплив канцерогенних речовин;

Супутні захворювання: запалення яєчників та інших органів статевої системи: венеричні хвороби, часті аборти; патології при пологах; міоми матки; кровотечі під час менопаузи і так далі.

Діагностика і лікування раку яєчників

Успіх лікування раку яєчників залежить від того, як скоро виявиться захворювання. Таким чином, при збереженні симптомів захворювань протягом двох і більше тижнів необхідно відразу звернутися до гінеколога. Існує кілька видів обстеження. У першу чергу проводиться бімануальне дослідження, тобто гінеколог здійснює огляд через піхву і передню черевну стінку. Також використовується ректальне дослідження.

Потрібно розуміти, що простий огляд не дасть лікаря повної картини. Тому найбільш точним методом діагностики є ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого тазу, омпьютерная томографія і магнітно-резонансна томографія, лапароскопія, доплерографія, позитронно-емісійна томографія (ПЕТ). Крім того, проводяться аналізи крові, біопсія в разі необхідності.

Лікування раку яєчників може бути різноманітним і, звичайно, є суто індивідуальним. В основному існують наступні методи: хірургічний, хіміотерапія, радіотерапія, паліативний.

Профілактика раку яєчників

Немає певних профілактичних заходів, спрямованих конкретно на запобігання цього захворювання. Однак кожній жінці необхідно відвідувати гінеколога раз на рік і здавати аналізи на онкомаркери. Особливо це стосується тих, чиї родички стикалися з раком яєчників або молочних залоз.

Це стосується не тільки молодих дівчат, але і жінок в період менопаузи. Адже схильність до захворювання в цей час набагато вища.

Також корисно дотримуватися здорового способу життя, правильно харчуватися, займатися спортом, частіше гуляти. Потрібно відмовитися від шкідливих звичок, вчасно лікувати інфекції сечостатевих органів, а також уникати опромінення організму і контактів з потенційно канцерогенними речовинами. При такому підході ризик раку яєчників буде зведений до мінімуму.