Іноді моє серце ніби тріпоче протягом декількох секунд. Це нормально?

Все залежить від віку, статі і конкретної ситуації. Якщо подібне відчуття триває всього кілька секунд, то може бути нормою. Таке трапляється при підвищенні артеріального тиску, під впливом стресу, алкоголю та при фізичному навантаженні. Однак серцевий трепет може свідчити і про патології. Такі питання краще вирішувати на особистому прийомі у лікаря.

Я чула, що ризик інфаркту зростає взимку. Як я можу себе захистити?

Нещодавно проведене інтернаціональне дослідження встановило, що фактори ризику, такі як високий тиск і рівень поганого холестерину (LDL) можуть підскочити в холодні місяці. Зменшити ризик можна, правильно харчуючись і отримуючи достатнє фізичне навантаження. Але будьте обережні. Надмірне напруження на холоді здатне піддати серце додатковому стресу, так само як і гіпотермія (коли температура тіла падає нижче 95°F (35°С). Одягайтеся шарами, тоді одяг буде зберігати тепло і залишатися сухим. Робіть часті перерви, коли працюєте або вправляєтеся на вулиці. Розчищаючи сніг, користуйтеся невеликою лопатою (перекидання важкого снігу може викликати стрибок у тиску) або купіть снігоочисник.

У мене скаче тиск, від 180/98 до 107/61. Я вже давно приймаю препарат проти тиску, але це коливання з’явилося зовсім недавно, і нічого не допомагає. Що можна зробити?

Попросіть свого лікаря провести 24-годинний аналіз сечі, щоб виключити пухлину, яка виробляє адреналін (феохромоцитома). Це виліковне захворювання може викликати дикі стрибки тиску. Більш поширена причина — запалення нерва у зв’язку з діабетом.

В якому віці у жінок підвищується ризик раптової смерті від серцевого нападу, якщо «фатальний» рубіж у чоловіків — 40 років?

Взагалі, небезпечна помилка — вважати, що інфаркт полює в першу чергу за чоловіками. За даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання займають 35% в статистиці смертності у жінок і лише 28% — у чоловіків. Критичний період для дам — перименопауза і менопауза, коли змінюється гормональний фон, знижується надходження естрогену. В цей час (тобто приблизно 40-45 років) потрібно бути особливо уважною до свого здоров’я — контролювати рівень холестерину, робити електрокардіограму і навантажувальні тести, здавати аналізи крові на ліпіди.

Чи можна вже в дорослому віці «наростити» серце — зробити його більшим і сильнішим?

Так. Для серця корисніше всього динамічні тренування, насамперед — біг, ходьба і плавання. Якщо займатися 30-40 хвилин два-три рази в тиждень, то практично в будь-якому віці можна серйозно зміцнити серцевий м’яз. Причому регулярність занять в даному випадку важливіше їх тривалості. У спортзалі «сердечним другом» повинна стати бігова доріжка.

Однак перед тим як братися за «нарощування», обов’язково проконсультуйтеся з кардіологом. Режим тренування (швидкість, тривалість, рівень нахилу доріжки) потрібно розраховувати, виходячи з віку і фізичного стану.