Стоматолог Марина Колесніченко поділилася порадами, які допоможуть позбутися від нальоту і привести зуби та ясна в порядок.

1. Позбутися від зубного нальоту

Зробити зуби світлішими і повернути емалі природний відтінок допоможе професійна чистка у лікаря-гігієніста.

Апарат для чищення випускає під високим тиском струмінь повітря, води і абразивної речовини (кристалів бікарбонату натрію). Розмір кристалів так малий, що вони без шкоди для зубної емалі видаляють наліт, плями від сигарет, кави, вина та інших фарбувальних продуктів. А ще в ході процедури лікар може виявити приховані проблеми, наприклад карієс, який починається.

Чистка займає 20-30 хвилин. Після неї потрібно 2 години утримуватися від прийому їжі та куріння.

Протипоказання

Немає. При високій чутливості емалі доктор може порекомендувати глибоке фторування — покриття зубів лаком, що містить фтор.

Плюси
 • Безпека, так як немає хімічної обробки зубів.
 • Безболісність, оскільки відсутнє механічне травмування.
 • Відносно невисока ціна.
Мінуси

Радикально відбілити зуби за допомогою професійної гігієни не можна.

2. Відбілити зуби у стоматолога

лазерне відбілювання

Для отримання ідеального кольору посмішки після чищення можна вдатися до професійного відбілювання. Є кілька методик: хімічне (освітлення на 5-7 тонів), фотовідбілювання (посвітління на 8-10 тонів) та лазерне відбілювання (посвітління на 10-12 тонів).

Всі види відбілювання хімічні, так як вони відбуваються за рахунок впливу спеціального гелю на основі перекису водню або карбаміду.

Слово «хімічний» означає, що не використовується каталізатор, а відбілювання відбувається саме по собі після нанесення гелю. При фотовідбілюванні в ролі каталізатора виступає світло галогенової або ультрафіолетової лампи, при лазерному відбілюванні — промінь лазера.

Сеанс триває 30-60 хвилин. Після процедури кілька днів варто дотримуватися білої дієти — уникати фарбувальної їжі та напоїв.

Протипоказання
 • Вік до 16 років.
 • Вагітність і період грудного вигодовування.
 • Підвищена чутливість зубів і ясен (неактуально для лазерного відбілювання).
Плюси
 • Швидке і радикальне освітлення зубів.
 • Для тривалого збереження ефекту достатньо професійної гігієни 1-2 рази в рік.
Мінуси

Пломби і коронки не вибілюються і після процедури можуть не збігатися за кольором з зубами. Лікар може злегка відшліфувати пломби і перекрити зверху більш світлим матеріалом, але коронки доведеться замінити.

Також у кожного виду відбілювання є свої недоліки: хімічне агресивно впливає на тканини зуба і емаль, фотовідбілювання може бути болючим і не підійти при підвищеній чутливості зубів, а лазерне досить дороге.

3. Відбілити зуби вдома

Якщо у вас немає часу на відвідування стоматолога або професійні процедури вам не по кишені, ви можете зробити відбілювання вдома. Ось тільки підбирати систему домашнього відбілювання все одно повинен лікар.

Такі системи найчастіше складаються з відбілюючого складу і капи, яку ним наповнюють і надягають на зуби. Ви носите їх або кожен день по 15-20 хвилин, або залишаєте на ніч.

Протипоказання
 • Вік до 16 років.
 • Вагітність і період грудного вигодовування.
 • Рухливість зубів і оголення їх коренів.
 • Хвороби ясен.
 • Алергія на перекис водню або карбамід.
Плюси
 • Зручність: процедура проводиться вдома, не потрібно їздити до лікаря.
 • Більш низька ціна в порівнянні з професійним відбілюванням.
Мінуси

Тривалість курсу (від тижня до місяця) і значно менш яскравий ефект, ніж від професійної процедури.

4. Провести художню реставрацію зубів

Відбілювання зубів

Якщо є сколи і тріщини, міжзубні проміжки збільшені, а самі зуби не радують ні кольором, ні формою, допоможе художня реставрація. Вона відкоригує форму і колір зубів, приховає старі неестетичні пломби, плями, подряпини і тріщини емалі. Іноді перед процедурою проводиться лікування карієсу та заміна старих пломб.

Протипоказання
 • Бруксизм — скреготіння зубами уві сні.
 • Порушення прикусу або відсутність жувальних зубів.
 • Велике руйнування зуба.
 • Металеві або металокерамічні коронки навпроти тих зубів, які пацієнт хотів відреставрувати.
Плюси

Якщо немає карієсу, зуби не вимагають обточування, ні якого-небудь свердління, а сама процедура проводиться за 1-2 візиту до лікаря. Результат практично не відрізняється від натурального вигляду зубів.

Мінуси

Дана процедура підходить не всім через істотний перелік протипоказань.

5. Встановити «швидку» коронку

Якщо сколовся шматочок зуба або емаль втратила природний колір, а зуб виділяється серед сусідів, то вирішити ці проблеми допоможе установка керамічної коронки — протеза, який закриває зуб з усіх сторін.

Коронка виготовляється з цільного керамічного бруска або вініра (тонка пластинка, яку лікар розміщує на передній поверхні зуба) і встановлюється лише за один візит до стоматолога.

Доктор відсканує зуби, а комп’ютер зробить коронку або вінір за 1-1,5 години з кераміки або фарфору. Після чого готову коронку стоматолог встановить на зуб.

Протипоказання
 • Бруксизм.
 • Рухливість зубів.
Плюси

Довговічне відновлення форми зуба, після якого ніхто не здогадається, що на зубі стоїть коронка або вінір.

Мінуси

Відносно висока ціна.

6. Повернути яснам здоровий колір

ясна

Щоб прибрати запалення ясен, потрібна фотодинамічна терапія. На ясна наноситься гель і через 10 хвилин засвічується променем лазера. У тканини з гелю виділяється кисень, який швидко ліквідує запальні клітини. В результаті ясна стають здоровими, набувають приємний ніжно-рожевий колір, зникає кровоточивість, знижується підвищена чутливість.

Протипоказання

Немає. Цей метод лікування — один з найбезпечніших в стоматології.

Плюси

Безболісність, тому що десни не піддаються механічним пошкодженням.

Мінуси

Немає. Це проста процедура, яка не пошкоджує ясна, не викликає біль і не вимагає застосування антибіотиків або інших ліків.

7. Повернути ясен красиву форму

Якщо через пародонтиту або пародонтозу ясна опустилася, а ви хочете запобігти розвитку цього процесу, можна звернутися до мезотерапії з гіалуроновою кислотою. Ця процедура гарантує, що ясна не буде ні опускатися, ні атрофуватися за рахунок того, що посилюється надходження поживних елементів. Мезотерапія проводиться один раз на 6-12 місяців і не займає багато часу.

Протипоказання
 • Низька згортання крові.
 • Наявність онкологічних захворювань.
Плюси
 • Профілактика хвороб ясен.
 • Усунення кровоточивості.
 • Прискорення відновлення тканин.
Мінуси

Можлива алергія на гіалуронову кислоту.

8. Повернути зубам після брекетів красивий вигляд

відбілювати зуби

Після брекетів ви можете отримати ідеально рівні, але при цьому не самі красиві зуби через нальот, пігментації або стертості. В цьому випадку допоможе комплекс процедур.

При носінні брекетів звичайна гігієна утруднена, через це на зубах скупчуються наліт і пігменти. Тому спочатку знадобиться професійна чистка, яка дозволить позбутися. Потім — професійне відбілювання, щоб зробити колір емалі ідеально білим.

Можливо, знадобиться художня реставрація або установка вінірів або коронок. Через неправильний прикусу навантаження розподіляється нерівномірно, тому деякі зуби схильні до сильного стирання. Після зняття брекетів навантаження почне розподіляться так, як потрібно, але стерті зуби слід відновити з допомогою художньої реставрації, коронок або вінірів.

Протипоказання, плюси і мінуси

Такі ж, як і у професійної чистки, професійного відбілювання, художньої реставрації і встановлення вінірів або коронок.

Джерело: Lifehacker